Visitkort: Acurum Danmark ApS, CVR 45470415, Administration af fast ejendom på kontraktbasis, Allerød, NORMAL
Visitkort for Acurum Danmark ApS (CVR 45470415) - genereret af CVRcheck.dk

Acurum Danmark ApS

CVR: 45470415 NORMAL

Anpartsselskab · Administration af fast ejendom på kontraktbasis · Engholm Parkvej 8, 3450 Allerød · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Administration af fast ejendom på kontraktbasis
Adresse
Engholm Parkvej 8, 3450 Allerød
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-03-14 (1 år siden)
Kommune
ALLERØD
Region
Region Hovedstaden

Om Acurum Danmark ApS

Acurum Danmark ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45470415 beliggende på Engholm Parkvej 8 i 3450 Allerød (ALLERØD Kommune). Virksomheden opererer inden for "Administration af fast ejendom på kontraktbasis" (branchekode 683210). Acurum Danmark ApS blev stiftet den 2025-03-14 og har dermed eksisteret i over 1 år. Med 1 ansatte klassificeres Acurum Danmark ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Acurum Danmark ApS

60
Tillids-Score
God
8
Stabilitets-Score
Kritisk
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Acurum Danmark ApS

Acurum Danmark ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 8/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Acurum Danmark ApS

Allerød er hjemsted for Acurum Danmark ApS, en enkeltmandsvirksomhed inden for Administration af fast ejendom på kontraktbasis. Virksomheden er etableret for 1 år siden og er dermed i en tidlig fase. Virksomheden tæller 1 medarbejdere i segmentet ANTAL_1_1. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Dette kræver løbende tilpasning af forretningsmodellen.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i denne branche er ofte organiseret med en flad hierarkisk struktur for at fremme effektivitet og kundekontakt. Nogle større aktører kan have en mere specialiseret opdeling i afdelinger for økonomi, lejeradministration og teknisk forvaltning. Medarbejderprofilen er præget af fag I samme kontekst De typiske kunder i denne branche er primært B2B-segmentet. Dette inkluderer ejendomsinvestorer, pensionskasser, ejendomsselskaber, andelsboligforeninger, ejerforeninger, samt virksomheder med egne erhvervsejendomme. Der er også et mindre B2C-element i form af private udlejere, der søger assistance Det skal også nævnes, at Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser, der kan kategoriseres som enten finansiel, teknisk eller administrativ ejendomsadministration. Typiske ydelser omfatter opkrævning af husleje og fællesudgifter, bogføring og regnskabsaflæggelse, udarbejdelse af budgetter, afregning af fo Branchen 'Administration af fast ejendom på kontraktbasis' (branchekode 683210) omfatter virksomheder, der påtager sig varetagelsen af administrative og driftsmæssige opgaver for ejendomsejere. Kernen i branchen er at optimere ejendommens værdi og sikre en gnidningsløs drift, typisk for tredjepart. Dette inkluderer en bred vifte af ydelser, lige fra økonomistyring, lejeradministration, vedligeholdelsesplanlægning og -koordinering til juridisk rådgivning og compliance. Værdikæden starter hos ejen

Erhvervsmiljø i Allerød

Konkurrencesituationen i branchen er præget af et stort antal aktører, hvilket indikerer en vis fragmentering, selvom der også findes større, konsoliderede spillere. Markedsstørrelsen er betydelig, drevet af det store danske ejendomsmarked. Vækstraten er stabil, influeret af urbanisering, stigende kompleksitet i ejendomslovgivning og en tendens til outsourcing af ikke-kerneaktiviteter hos ejendomsejere. Entry barriers er moderate, men kræver specialiseret viden, robust IT-infrastruktur og en vis Erhvervsmæssigt er Allerød karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. Som supplement Branchen 'Administration af fast ejendom på kontraktbasis' (branchekode 683210) omfatter virksomheder, der påtager sig varetagelsen af administrative og driftsmæssige opgaver for ejendomsejere. Kernen i branchen er at optimere ejendommens værdi og sikre en gnidningsløs drift, typisk for tredjepart. Dette inkluderer en bred vifte af ydelser, lige fra økonomistyring, lejeradministration, vedligehold

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031161181Acurum Danmark ApSEngholm Parkvej 8, 3450, AllerødAdministration af fast ejendom på kontraktbasis

Ofte stillede spørgsmål om Acurum Danmark ApS

Hvad laver Acurum Danmark ApS?
Acurum Danmark ApS beskæftiger sig inden for Administration af fast ejendom på kontraktbasis (branchekode 683210) fra sin base i Allerød.
Hvilken branche tilhører Acurum Danmark ApS?
Ifølge CVR er Acurum Danmark ApS klassificeret under "Administration af fast ejendom på kontraktbasis" (683210).
Hvilken rolle spiller teknologi i Acurum Danmark ApS's drift i Allerød?
Teknologi spiller en central rolle i Acurum Danmark ApS's drift ved at muliggøre automatisering af administrative opgaver, digital kommunikation med kunder og lejere, samt datadrevet analyse for optimering af ejendommens økonomi og drift.
Hvor gammel er Acurum Danmark ApS?
Med 1 års levetid har Acurum Danmark ApS opereret siden 2025-03-14.
Hvordan differentierer Acurum Danmark ApS sig fra andre aktører i branchen i Allerød?
Differentiering sker ofte gennem specialiseret ekspertise inden for bestemte ejendomstyper, en høj grad af digitalisering, proaktiv rådgivning om bæredygtighed, eller en særlig fokus på kundeservice og transparens i rapporteringen.
Hvad er Acurum Danmark ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Acurum Danmark ApS er 45470415, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor holder Acurum Danmark ApS til?
Virksomheden er med adresse i Allerød, ALLERØD.
Hvor mange ansatte har Acurum Danmark ApS?
Ifølge CVR-registeret har Acurum Danmark ApS 1 registrerede medarbejdere.
Er Acurum Danmark ApS aktivt?
Ja, Acurum Danmark ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2025.
Hvad er CVR-nummeret for Acurum Danmark ApS?
Acurum Danmark ApS har CVR-nummer 45470415 og er registreret i Allerød. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Acurum Danmark ApS?
AX VII UTIL Holding AB ejer Acurum Danmark ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Administration af fast ejendom på kontraktbasis

CEMB Gruppen ApS

CVR 43362089 · Greve · 397 ansatte

PROARK PROPERTIES ApS

CVR 27335675 · København Ø · 270 ansatte

ISTA DANMARK A/S

CVR 24232816 · Ballerup · 187 ansatte

INNA Danmark A/S

CVR 27346065 · Valby · 106 ansatte

BALDER DANMARK A/S

CVR 34058016 · København V · 100 ansatte

TECHEM DANMARK A/S

CVR 29416982 · Aarhus C · 100 ansatte

LK Ejendomme Billund ApS

CVR 37345504 · Vejle

Smedetoften administration ApS

CVR 37286621 · København S

P/S Dagøgade 2B

CVR 37270911 · Græsted · 1 ansatte

Dagøgade ApS

CVR 37258814 · Søborg · 1 ansatte

Andre virksomheder i Allerød

MATAS A/S

CVR 27528406 · Ikke-finansielle holdingselskaber

HEIA ApS

CVR 39624079 · Ikke-finansielle holdingselskaber

S C T Holding ApS

CVR 78879114 · Ikke-finansielle holdingselskaber

AAPS Holding ApS

CVR 41465794 · Ikke-finansielle holdingselskaber

WELLTEC A/S

CVR 13478805 · Støtteaktiviteter i forbindelse med indvinding af råolie og naturgas

LILLERØD BRUGSFORENING

CVR 14078118 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

HMU Group ApS

CVR 42229245 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CCNM Tours ApS

CVR 42215570 · Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter

RR9 Invest ApS

CVR 42201944 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SOP Simple ApS

CVR 42193267 · Computerprogrammering

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Acurum Danmark ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Allerød

Se alle i branchen Administration af fast ejendom på kontraktbasis

Kan du stole på Acurum Danmark ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Acurum Danmark ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Acurum Danmark ApS i kontekst

Acurum Danmark ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Administration af fast ejendom på kontraktbasis, med hjemsted i Allerød. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45470415, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Acurum Danmark ApS opererer i branchen "Administration af fast ejendom på kontraktbasis", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Administration af fast ejendom på kontraktbasis for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Allerød, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Allerød for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Acurum Danmark ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Acurum Danmark ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.