Visitkort: ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS, CVR 28124546, Ikke-finansielle holdingselskaber, Hobro, NORMAL
Visitkort for ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS (CVR 28124546) - genereret af CVRcheck.dk

ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS

CVR: 28124546 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Tåsingevej 6, 9500 Hobro

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Tåsingevej 6, 9500 Hobro
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2004-10-07 (22 år siden)
Kommune
MARIAGERFJORD
Region
Region Nordjylland

Om ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS

ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 28124546 beliggende på Tåsingevej 6 i 9500 Hobro (MARIAGERFJORD Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS blev stiftet den 2004-10-07 og har dermed eksisteret i over 22 år. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
20
Stabilitets-Score
Svag
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS

ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 20/100 (svag), med en egenkapital på -1.809.801 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber tæller ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS blandt sine aktører i Hobro-området. ALLAN SØRENSEN HOLDING ApSs 21 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. For ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS er en nøglerisiko den potentielle mangel på operationel kontrol i datterselskaberne, især hvis holdingselskabet har en passiv investeringsstrategi.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. I branchens kontekst placerer ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS sig som en virksomhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-2.030.728 kr.
Egenkapital
-1.809.801 kr.
Aktiver
1.390.903 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1010836154ALLAN SØRENSEN HOLDING ApSTåsingevej 6, 9500, HobroIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS

Hvordan bidrager ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS til økonomien i Hobro?
Selvom ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Hobro ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er ALLAN SØRENSEN HOLDING ApSs seneste regnskab?
ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor mange ansatte har ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS?
Medarbejdertallet for ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er formålet med ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvilken branche tilhører ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS?
Ifølge CVR er ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvor holder ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS til?
ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS har adresse på Tåsingevej 6, 9500 Hobro.
Er ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS aktivt?
Ja, ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2004.
Hvad er CVR-nummeret for ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS?
ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 28124546 og er registreret i Hobro. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS?
Allan Sørensen, Allan Sørensen ejer ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Juselius Holding ApS

CVR 46555597 · København N

Advokat Søren Storgaard Køge ApS

CVR 46555465 · Køge

OUTHNK BidCo 5 ApS

CVR 46555414 · Herning

RASMAD Holding ApS

CVR 46555325 · Møldrup

Andre virksomheder i Hobro

OKH 63 Holding ApS

CVR 43442074 · Finansielle holdingselskaber

DS STÅLKONSTRUKTION A/S

CVR 25130979 · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf

Auka Holding ApS

CVR 41989319 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KNAUF A/S

CVR 54050313 · Fremstilling af byggematerialer af gips

HJT Group ApS

CVR 24236099 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BM Byggeindustri A/S

CVR 39122014 · Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt

Egitrade Service ApS

CVR 40158057 · Gennemførelse af byggeprojekter

Haabendal Holding ApS

CVR 40137084 · Ikke-finansielle holdingselskaber

EWE Holding ApS

CVR 40115412 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Lund Materieludlejning ApS

CVR 40114998 · Udlejning og leasing af entreprenørmateriel

Se ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hobro

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS i kontekst

ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS er en etableret aktør med 22 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Hobro. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 28124546, stiftet i 2004. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hobro, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hobro for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret ALLAN SØRENSEN HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.