Visitkort: Atajne ApS, CVR 40107444, Anden finansiel formidling i.a.n., Viby J, NORMAL
Visitkort for Atajne ApS (CVR 40107444) - genereret af CVRcheck.dk

Atajne ApS

CVR: 40107444 NORMAL

Anpartsselskab · Anden finansiel formidling i.a.n. · Espegårdsvej 3, 8260 Viby J

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Anden finansiel formidling i.a.n.
Adresse
Espegårdsvej 3, 8260 Viby J
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2018-09-07 (8 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om Atajne ApS

Atajne ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40107444 beliggende på Espegårdsvej 3 i 8260 Viby J (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Anden finansiel formidling i.a.n." (branchekode 649990). Atajne ApS blev stiftet den 2018-09-07 og har dermed eksisteret i over 8 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Atajne ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Atajne ApS

Atajne ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.877.300 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Atajne ApS

Viby J er hjemsted for Atajne ApS, en virksomhed inden for Anden finansiel formidling i.a.n.. Siden stiftelsen for 7 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. Atajne ApS har på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort digitale årsrapporter. Overholdelse af hvidvasklovgivning, databeskyttelse og andre finansielle regulativer er afgørende for at opretholde tillid og undgå sanktioner. Med uoplyst antal ansatte og en etableret historie på 7 år, har Atajne ApS potentiale til at tilpasse sig og udnytte disse trends til at øge sin omsætning ud over de nuværende ikke offentliggjort.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i denne branche er ofte et holdingselskab eller et investeringsselskab med en relativt flad struktur. De er typisk små til mellemstore, med et ringe antal ansatte – ofte 1-5 personer – da mange funktioner kan outsources eller varetages af ejerkredsen selv. Omsætningen varierer enormt, fra beskedne beløb for rene administrationsselskaber til tocifrede millionbeløb for større investeringsselskaber eller family offices med betydelige aktiver under forvaltning. De er ofte privatejede og har et tæt forhold til deres stiftere eller ejere. Fokus er på langsigtet værdiskabelse og diskretion. De er sjældent 'store' i traditionel forstand, men kan forvalte betydelige formuer. En stor del af virksomhederne er etableret som ApS eller A/S, og mange fungerer som paraply for en enkelt ejerfamilies finansielle aktiver. Atajne ApS udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Erhvervsmiljø i Viby J

Hertil kommer, at Branchen 'Anden finansiel formidling i.a.n.' (kode 649990) er en bred og ofte misforstået kategori inden for den danske finansielle sektor. Den omfatter virksomheder, der udfører finansiel formidling, som ikke specifikt falder ind under bankvirksomhed, realkreditinstitutter, fondsmæglervirksomhed, investeringsforeninger, pensionskasser eller forsikringsselskaber. Dette inkluderer typisk holdingsel Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Risikovurdering

Med 7 års aktivitet er Atajne ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
0 kr.
Resultat
160.212 kr.
Egenkapital
1.877.300 kr.
Aktiver
2.087.583 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024231832Atajne ApSEspegårdsvej 3, 8260, Viby JAnden finansiel formidling i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Atajne ApS

Hvad er fremtidsudsigterne for Atajne ApS i branchen?
Fremtidsudsigterne for Atajne ApS i Viby J afhænger af deres evne til at tilpasse sig markedsforhold, udnytte nye teknologier og imødekomme investorernes skiftende krav, især inden for bæredygtighed. Med en alder på 7 år har Atajne ApS erfaring og potentiale til fortsat at udvikle sig og fastholde sin position i den finansielle formidling.
Hvad er Atajne ApSs CVR-nummer?
Atajne ApSs CVR-nummer er 40107444. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er Atajne ApSs omsætning og hvordan den relaterer sig til branchen?
Atajne ApSs senest registrerede omsætning er ikke offentliggjort. Omsætningen i branchen 'Anden finansiel formidling i.a.n.' varierer enormt, da den dækker alt fra små holdingselskaber til store investeringsforvaltere. Atajne ApSs omsætning placerer dem i et specifikt segment inden for denne diverse branche.
Hvor holder Atajne ApS til?
Atajne ApS har sit domicil i Viby J, med adressen Espegårdsvej 3.
Hvad er Atajne ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Atajne ApS.
Hvilken branche tilhører Atajne ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Anden finansiel formidling i.a.n." (kode: 649990).
Hvor gammel er Atajne ApS?
Virksomheden har eksisteret i 7 år siden den blev stiftet.
Er Atajne ApS en aktiv virksomhed?
Atajne ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er Atajne ApS aktivt?
Ja, Atajne ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2018.
Hvad er CVR-nummeret for Atajne ApS?
Atajne ApS har CVR-nummer 40107444 og er registreret i Viby J. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Atajne ApS?
Karin Lassen Schmidt ejer Atajne ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Anden finansiel formidling i.a.n.

Vestas Infrastructure Invest ApS

CVR 37993921 · Aarhus N · 32729 ansatte

ANPARTSSELSKABET AF 1. OKTOBER 2011

CVR 34092524 · Bredebro · 21847 ansatte

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · København K · 16773 ansatte

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · København K · 14903 ansatte

Ørsted Ventures Europe A/S

CVR 40359176 · Fredericia · 8496 ansatte

SAS DANMARK A/S

CVR 56994912 · Kastrup · 2838 ansatte

Pareto Asset Management Danmark, filial af Pareto Asset Management AS, Norge

CVR 46282825 · København K

AN Concepts Holding ApS

CVR 46282191 · Odense SV

Spectra Invest ApS

CVR 46280385 · Holstebro

TTXX ApS

CVR 46257219 · Holbæk

Andre virksomheder i Viby J

Stark Danmark A/S

CVR 55828415 · Engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler

Toma Facility Danmark A/S

CVR 32260144 · Almindelig rengøring i bygninger

Juni Invest 2020 ApS

CVR 42001341 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TPL ApS

CVR 30563239 · Servering af mad i restauranter og caféer

AIRTEAM A/S

CVR 20953233 · Andre bygningsinstallationsaktiviteter

ARLA FOODS DISTRIBUTION A/S

CVR 62384514 · Godshåndtering

Ejendomsselskabet Skovvangen ApS

CVR 42810584 · Anden udlejning af boliger

Selskabet af 1. november 2021 ApS

CVR 42802573 · Investering for egen regning

Boligudlejning.nu ApS

CVR 42799777 · Boliganvisning

Ellie Belli ApS

CVR 42788392 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Atajne ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Viby J

Se alle i branchen Anden finansiel formidling i.a.n.

Kan du stole på Atajne ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Atajne ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Atajne ApS i kontekst

Atajne ApS er en aktiv virksomhed med 8 års markedshistorik inden for branchen Anden finansiel formidling i.a.n., med hjemsted i Viby J. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40107444, stiftet i 2018. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Atajne ApS opererer i branchen "Anden finansiel formidling i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Anden finansiel formidling i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Viby J, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Viby J for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Atajne ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Atajne ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.