Visitkort: Bøfbot Holding ApS, CVR 45037762, Ikke-finansielle holdingselskaber, Birkerød, NORMAL
Visitkort for Bøfbot Holding ApS (CVR 45037762) - genereret af CVRcheck.dk

Bøfbot Holding ApS

CVR: 45037762 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Bistrupvej 64, 3460 Birkerød

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Bistrupvej 64, 3460 Birkerød
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-08-27 (2 år siden)
Kommune
RUDERSDAL
Region
Region Hovedstaden

Om Bøfbot Holding ApS

Bøfbot Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45037762 beliggende på Bistrupvej 64 i 3460 Birkerød (RUDERSDAL Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Bøfbot Holding ApS blev stiftet den 2024-08-27 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Bøfbot Holding ApS

75
Tillids-Score
God
8
Stabilitets-Score
Kritisk
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Bøfbot Holding ApS

Bøfbot Holding ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 8/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Bøfbot Holding ApS

Som registreret Anpartsselskab i Birkerød er Bøfbot Holding ApS en aktør inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Bøfbot Holding ApS er en nyere aktør med kun 1 år i branchen. Som holdingselskab offentliggør Bøfbot Holding ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. Med 1 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi. Dette kan føre til suboptimale beslutninger, der påvirker koncernens samlede performance og omdømme.

Erhvervsmiljø i Birkerød

Parallelt hermed Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Bøfbot Holding ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. Bøfbot Holding ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Bøfbot Holding ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-
Egenkapital
-
Aktiver
-

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030616746Bøfbot Holding ApSBistrupvej 64, 3460, BirkerødIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Bøfbot Holding ApS

Hvilke udfordringer står Bøfbot Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Bøfbot Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor holder Bøfbot Holding ApS til?
Bøfbot Holding ApS har adresse på Bistrupvej 64, 3460 Birkerød.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Bøfbot Holding ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Bøfbot Holding ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvor gammel er Bøfbot Holding ApS?
Med 1 års levetid har Bøfbot Holding ApS opereret siden 2024-08-27.
Hvad er Bøfbot Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Bøfbot Holding ApS er 45037762, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad laver Bøfbot Holding ApS?
Bøfbot Holding ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er med domicil i Birkerød og er registreret som Anpartsselskab.
Er Bøfbot Holding ApS en aktiv virksomhed?
Bøfbot Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er Bøfbot Holding ApS aktivt?
Ja, Bøfbot Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for Bøfbot Holding ApS?
Bøfbot Holding ApS har CVR-nummer 45037762 og er registreret i Birkerød. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Bøfbot Holding ApS?
Christian Woon Søndergård Kjær ejer Bøfbot Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Francesco Barletta Holding ApS

CVR 46497953 · Kastrup

Danilo Barletta Holding ApS

CVR 46497945 · Kastrup

NFD 15 ApS

CVR 46497384 · Søborg

Bolander Holding ApS

CVR 46496876 · København V

Andre virksomheder i Birkerød

JENS W. TROCK ApS

CVR 18051109 · Ikke-finansielle holdingselskaber

EET A/S

CVR 36535326 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SUNDVIKAR A/S

CVR 30500490 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Dinesen - Sjælsø Holding ApS

CVR 12100744 · Ikke-finansielle holdingselskaber

NOVAFOS A/S

CVR 31884993 · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

POUL SEJR NIELSEN HOLDING ApS

CVR 33948182 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Cloud Consult ApS

CVR 39839482 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Gabriela & CO Holding ApS

CVR 39831732 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Mia Holding ApS

CVR 39827204 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Cyklusinstituttet ApS

CVR 39781727 · Udgivelse af bøger

Se Bøfbot Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Birkerød

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Bøfbot Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Bøfbot Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Bøfbot Holding ApS i kontekst

Bøfbot Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Birkerød. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45037762, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Bøfbot Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Birkerød, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Birkerød for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Bøfbot Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Bøfbot Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.