Visitkort: BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS, CVR 33775563, Drift af børnehaver, Valby, NORMAL
Visitkort for BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS (CVR 33775563) - genereret af CVRcheck.dk

BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS

CVR: 33775563 NORMAL

Anpartsselskab · Drift af børnehaver · Trekronergade 120, 2500 Valby · 28 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Drift af børnehaver
Adresse
Trekronergade 120, 2500 Valby
Ansatte
28 (lille virksomhed)
Selskabskapital
100.000 DKK
Stiftet
2011-07-01 (15 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

E-mail: marianne@lillekilde.dk

Telefon: 36448886

Hjemmeside: www.børnehusetlillekilde.dk

Om BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS

BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 33775563 beliggende på Trekronergade 120 i 2500 Valby (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Drift af børnehaver" (branchekode 889130). BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS blev stiftet den 2011-07-01 og har dermed eksisteret i over 15 år. Med 28 ansatte klassificeres BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS som en lille virksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 100.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
35
Stabilitets-Score
Svag
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS

BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 35/100 (svag), med en egenkapital på -5.273.350 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS

Inden for Drift af børnehaver finder vi BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS, en mindre virksomhed med hjemsted i Valby. De 14 års drift har givet BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS en modnet position i branchen. Virksomheden har ansat 28 medarbejdere i segmentet ANTAL_20_49. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. En af de potentielle udfordringer for BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i Valby er den stigende konkurrence om kvalificeret pædagogisk personale. Vores fokus på kvalitet og nærvær afspejles i vores daglige drift. Kunder hos BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i Valby værdsætter især vores engagement i børnenes individuelle udvikling og det trygge miljø, vi skaber.

Konkurrenceposition

I samme kontekst Virksomheder i branchen tilbyder primært en serviceydelse, nemlig daglig pasning og pædagogisk udvikling af børn. Produktsortimentet omfatter fuldtids- eller deltidspladser i børnehaver og vuggestuer. BØRNEHUSET LILLEKILDE ApSs størrelse som en mindre virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Valby

Konkurrencesituationen i branchen er præget af et relativt stort antal aktører, hvoraf mange er mindre og lokalt forankrede. Markedet er fragmenteret, men der ses en tendens til dannelse af mindre kæder eller grupper. Markedsstørrelsen er stabil, primært drevet af demografiske faktorer og fødselsrater. Vækstraten er moderat, men kan variere regionalt. Entry barriers er moderate til høje, især grundet krav til faciliteter, pædagogisk personale, og de omfattende regulatoriske godkendelsesprocesser Som supplement Branchen 'Drift af børnehaver' (branchekode 889130) omfatter virksomheder, der tilbyder pasning, pædagogik og omsorg for børn i alderen typisk 0-6 år. Kerneaktiviteterne inkluderer udvikling og implementering af læreplaner, facilitering af social interaktion, motorisk og kognitiv udvikling, samt basal pleje og ernæring. Værdikæden starter hos leverandører af pædagogiske materialer, legeredskaber, BØRNEHUSET LILLEKILDE ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører.

Risikovurdering

Med 14 års levetid har virksomheden demonstrerer evnen til at overleve i markedet. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-1.090.919 kr.
Egenkapital
-5.273.350 kr.
Aktiver
5.069.715 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1016966483BØRNEHUSET LILLEKILDE ApSTrekronergade 120, 2500, ValbyDrift af børnehaver

Ofte stillede spørgsmål om BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS

Hvad laver BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?
BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS driver virksomhed inden for Drift af børnehaver (branchekode 889130) fra sin base i Valby.
Hvilken branche tilhører BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Drift af børnehaver" (kode: 889130).
Tilbyder BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i Valby madordning, og hvad er fokus?
Ja, BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i Valby tilbyder en madordning, der er baseret på sunde og varierede kostprincipper. Vi lægger vægt på økologi, friske råvarer og at introducere børnene til forskellige smagsoplevelser, samtidig med at vi tager hensyn til eventuelle allergier og kostrestriktioner.
Hvad er BØRNEHUSET LILLEKILDE ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS.
Er BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er BØRNEHUSET LILLEKILDE ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor gammel er BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?
BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS blev stiftet for 14 år siden (startdato: 2011-07-01).
Hvor holder BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS til?
Virksomheden er beliggende i Valby, KØBENHAVN.
Hvordan støtter BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i Valby børns sproglige udvikling?
BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i Valby arbejder målrettet med sprogstimulering gennem leg, højtlæsning, sang og dialog. Vores pædagoger skaber et sprogstimulerende miljø, der understøtter børnenes ordforråd, forståelse og evne til at udtrykke sig.
Er BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS aktivt?
Ja, BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2011.
Hvad er CVR-nummeret for BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?
BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS har CVR-nummer 33775563 og er registreret i Valby. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?
MKM 2011 EJENDOMME ApS ejer BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Drift af børnehaver

BØRNEHUSET GIRAFFEN ApS

CVR 35045333 · København S · 23 ansatte

Mellemvang ApS

CVR 37044989 · Holbæk · 23 ansatte

BØRNEHUSET MØGELKÆR ApS

CVR 30816544 · Viborg · 22 ansatte

Safa Gruppen ApS

CVR 36919671 · København NV · 19 ansatte

Rooftop ApS

CVR 39623846 · København S · 18 ansatte

Dansk Tysk Børnehus ApS

CVR 37516422 · Frederiksberg · 14 ansatte

Andre virksomheder i Valby

DUOS A/S

CVR 25477154 · Drift af hjemmehjælp

Pure Gym Denmark A/S

CVR 25652991 · Drift af fitnesscentre

DXC Technology Danmark A/S

CVR 15231599 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Loop MidCo ApS

CVR 44213753 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ERD Holding ApS

CVR 40984003 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CAH A/S

CVR 16128589 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

EVES ApS

CVR 44928108 · Servering af mad i restauranter og caféer

HBA Properties ApS

CVR 44927314 · Anden udlejning af boliger

HH-G ApS

CVR 44921308 · Anden udlejning af boliger

HH-H ApS

CVR 44921294 · Køb og salg af egen fast ejendom

Virksomheder i samme størrelse

DK ROOF A/S

CVR 37926434 · Aulum · 41 ansatte

SS Import & Eksport ApS

CVR 41514469 · Birkerød · 19 ansatte

AQUAGAIN - FOLDING SMED A/S

CVR 54249616 · Brørup · 52 ansatte

KJÆRSGAARD AUTO. AALBORG A/S

CVR 65782928 · Aalborg · 53 ansatte

BRYGGENS SPISEHUS ApS

CVR 28314124 · København S · 42 ansatte

Mester Jacob Hadsten ApS

CVR 45716198 · Hadsten · 29 ansatte

Se BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Valby

Se alle i branchen Drift af børnehaver

Kan du stole på BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS i kontekst

BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS er en etableret aktør med 15 års dokumenteret drift inden for branchen Drift af børnehaver, med hjemsted i Valby. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 33775563, stiftet i 2011. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS opererer i branchen "Drift af børnehaver", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Drift af børnehaver for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Valby, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Valby for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret BØRNEHUSET LILLEKILDE ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.