Visitkort: Cargo 9000 Distribution ApS, CVR 38772678, Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet, Esbjerg V, OPLØST EFTER KONKURS
Visitkort for Cargo 9000 Distribution ApS (CVR 38772678) - genereret af CVRcheck.dk

Cargo 9000 Distribution ApS

CVR: 38772678 OPLØST EFTER KONKURS

Anpartsselskab · Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet · Lindholmvej 28, 6710 Esbjerg V

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet
Adresse
Lindholmvej 28, 6710 Esbjerg V
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2017-07-03 (9 år siden)
Kommune
ESBJERG

Om Cargo 9000 Distribution ApS

Cargo 9000 Distribution ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 38772678 beliggende på Lindholmvej 28 i 6710 Esbjerg V (ESBJERG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet" (branchekode 479115). Cargo 9000 Distribution ApS blev stiftet den 2017-07-03 og har dermed eksisteret i over 9 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK.

Scoreoverblik for Cargo 9000 Distribution ApS

30
Tillids-Score
Svag
15
Stabilitets-Score
Kritisk
0
Aktivitets-Score
Kritisk

Vurdering af Cargo 9000 Distribution ApS

Cargo 9000 Distribution ApS opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 15/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 0/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Ofte stillede spørgsmål om Cargo 9000 Distribution ApS

Er Cargo 9000 Distribution ApS aktivt?
Nej, Cargo 9000 Distribution ApS er under konkursbehandling siden 2023. Du bør ikke indgå nye aftaler med firmaet.
Hvad er CVR-nummeret for Cargo 9000 Distribution ApS?
Cargo 9000 Distribution ApS har CVR-nummer 38772678 og er registreret i Esbjerg V. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Cargo 9000 Distribution ApS?
Ejerstrukturen for Cargo 9000 Distribution ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.
Hvilken branche er Cargo 9000 Distribution ApS i?
Cargo 9000 Distribution ApS opererer inden for branchen "Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet" (branchekode 479115). Se brancheoversigten for lignende virksomheder.
Hvornår blev Cargo 9000 Distribution ApS stiftet?
Cargo 9000 Distribution ApS blev stiftet 2017-07-03 og har dermed eksisteret i 9 år. Virksomheden er i dag opløst efter konkurs.
Hvilken virksomhedsform har Cargo 9000 Distribution ApS?
Cargo 9000 Distribution ApS er registreret som Anpartsselskab med en selskabskapital på 50.000 DKK. Se virksomhedsoplysninger og historik.
Hvor ligger Cargo 9000 Distribution ApS?
Cargo 9000 Distribution ApS har adresse på Lindholmvej 28, 6710 Esbjerg V i ESBJERG Kommune.

Andre virksomheder i Esbjerg V

MACARTNEY FINANCE ApS

CVR 30830229 · Ikke-finansielle holdingselskaber

E Egsgaard Holding ApS

CVR 39066335 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JONAS MADSEN HOLDING ApS

CVR 30174585 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MACARTNEY A/S

CVR 84164828 · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr

ART SERVICE A/S

CVR 31757177 · Almindelig rengøring i bygninger

DEN JYSKE KONTROLCENTRAL A/S

CVR 12760280 · Vagt- og sikkerhedsaktiviteter i.a.n.

MH Consulting, Esbjerg ApS

CVR 38265210 · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr

Mie Hyttel Holding ApS

CVR 38261118 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Tønning Holding ApS

CVR 38240692 · Ikke-finansielle holdingselskaber

PMH Esbjerg ApS

CVR 38239376 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Se Cargo 9000 Distribution ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Esbjerg V

Se alle i branchen Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet

Kan du stole på Cargo 9000 Distribution ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Cargo 9000 Distribution ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Cargo 9000 Distribution ApS i kontekst

Cargo 9000 Distribution ApS er en virksomhed under konkursbehandling inden for branchen Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet, med hjemsted i Esbjerg V. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 38772678, stiftet i 2017. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Cargo 9000 Distribution ApS opererer i branchen "Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Esbjerg V, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Esbjerg V for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Cargo 9000 Distribution ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Cargo 9000 Distribution ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.