Visitkort: Dahlgaard-Group ApS, CVR 45555747, Ikke-finansielle holdingselskaber, Holbæk, NORMAL
Visitkort for Dahlgaard-Group ApS (CVR 45555747) - genereret af CVRcheck.dk

Dahlgaard-Group ApS

CVR: 45555747 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Kejserkåbevej 34, 4300 Holbæk

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Kejserkåbevej 34, 4300 Holbæk
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-04-22 (1 år siden)
Kommune
HOLBÆK
Region
Region Sjælland

Om Dahlgaard-Group ApS

Dahlgaard-Group ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45555747 beliggende på Kejserkåbevej 34 i 4300 Holbæk (HOLBÆK Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Dahlgaard-Group ApS blev stiftet den 2025-04-22 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Dahlgaard-Group ApS

75
Tillids-Score
God
50
Stabilitets-Score
Moderat
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Dahlgaard-Group ApS

Dahlgaard-Group ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 50/100 (moderat), med en egenkapital på 197.827 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Dahlgaard-Group ApS

Dahlgaard-Group ApS er blandt de virksomheder i Holbæk, der virker inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (1 år) befinder Dahlgaard-Group ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Dette kan styrke koncernens position og sikre langvarig vækst, især i en tid med hurtige teknologiske forandringer og nye forretningsmodeller. Med 1 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi.

Erhvervsmiljø i Holbæk

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi. Samtidig Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

Som en ung virksomhed (1 år) er der naturligt en højere risikoprofil. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-2.173 kr.
Egenkapital
197.827 kr.
Aktiver
197.827 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031264789Dahlgaard-Group ApSKejserkåbevej 34, 4300, HolbækIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Dahlgaard-Group ApS

Hvordan bidrager Dahlgaard-Group ApS til økonomien i Holbæk?
Selvom Dahlgaard-Group ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Holbæk ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvor holder Dahlgaard-Group ApS til?
Dahlgaard-Group ApS har adresse på Kejserkåbevej 34, 4300 Holbæk.
Er Dahlgaard-Group ApS en aktiv virksomhed?
Dahlgaard-Group ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken branche tilhører Dahlgaard-Group ApS?
Ifølge CVR er Dahlgaard-Group ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvilke udfordringer står Dahlgaard-Group ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Dahlgaard-Group ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad laver Dahlgaard-Group ApS?
Dahlgaard-Group ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er etableret i Holbæk og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor mange ansatte har Dahlgaard-Group ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Dahlgaard-Group ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvor gammel er Dahlgaard-Group ApS?
Med 1 års levetid har Dahlgaard-Group ApS opereret siden 2025-04-22.
Er Dahlgaard-Group ApS aktivt?
Ja, Dahlgaard-Group ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2025.
Hvad er CVR-nummeret for Dahlgaard-Group ApS?
Dahlgaard-Group ApS har CVR-nummer 45555747 og er registreret i Holbæk. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Dahlgaard-Group ApS?
Anders Dahlgaard ejer Dahlgaard-Group ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

M. Orskov Capital ApS

CVR 46505921 · Hellerup

Rudbæksbanke Invest ApS

CVR 46504178 · Middelfart

MBSK Invest ApS

CVR 46504038 · Billund

Lileli Holding ApS

CVR 46504003 · Valby

Andre virksomheder i Holbæk

DITOBUS LINJETRAFIK A/S

CVR 12244843 · Passagertransport ad vej med fast køreplan

G&T Holding ApS

CVR 43815687 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Gran Holding ApS

CVR 43730630 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ETHICA Holding ApS

CVR 37394998 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BEWI Denmark A/S

CVR 31867304 · Fremstilling af plastemballage

FJORDSTJERNEN BOLIGER OG SUNDHEDSCENTER A/S

CVR 34613923 · Drift af plejehjem

FCC Group ApS

CVR 40900314 · Andre forretningsserviceaktiviteter i.a.n.

Massie Group ApS

CVR 40868860 · Ikke-finansielle holdingselskaber

2B ApS

CVR 40863737 · Udlejning af erhvervsejendomme

ABEA Ejendomsservice ApS

CVR 40863664 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Se Dahlgaard-Group ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Holbæk

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Dahlgaard-Group ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Dahlgaard-Group ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Dahlgaard-Group ApS i kontekst

Dahlgaard-Group ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Holbæk. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45555747, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Dahlgaard-Group ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Holbæk, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Holbæk for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Dahlgaard-Group ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Dahlgaard-Group ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.