Visitkort: Damgård VVS & Klimateknik ApS, CVR 40210954, Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg, Holbæk, NORMAL
Visitkort for Damgård VVS & Klimateknik ApS (CVR 40210954) - genereret af CVRcheck.dk

Damgård VVS & Klimateknik ApS

CVR: 40210954 NORMAL

Anpartsselskab · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Lodvejen 1, 4300 Holbæk · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
Adresse
Lodvejen 1, 4300 Holbæk
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2019-01-15 (7 år siden)
Kommune
HOLBÆK
Region
Region Sjælland

E-mail: mail@damgaardvvs.dk

Telefon: 28974247

Hjemmeside: https://damgaardvvs.dk/

Om Damgård VVS & Klimateknik ApS

Damgård VVS & Klimateknik ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40210954 beliggende på Lodvejen 1 i 4300 Holbæk (HOLBÆK Kommune). Virksomheden opererer inden for "Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg" (branchekode 432200). Damgård VVS & Klimateknik ApS blev stiftet den 2019-01-15 og har dermed eksisteret i over 7 år. Med 1 ansatte klassificeres Damgård VVS & Klimateknik ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Damgård VVS & Klimateknik ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Damgård VVS & Klimateknik ApS

Damgård VVS & Klimateknik ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 159.538 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Damgård VVS & Klimateknik ApS

Branchen Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg tæller Damgård VVS & Klimateknik ApS blandt sine aktører i Holbæk-området. De 7 år i markedet giver Damgård VVS & Klimateknik ApS en voksende erfaringsbase. Med en stab på 1 personer har Damgård VVS & Klimateknik ApS en organisation der matcher en enkeltmandsvirksomhed-segmentet. Det positive resultat på 27.039 kr. peger på en rentabel forretning. Egenkapitalen er positiv med 159.538 kr., hvilket styrker det finansielle fundament. Virksomhedens 1 medarbejdere repræsenterer en betydelig faglig kapacitet.

Forretningsindsigt

Hertil kommer, at De typiske kunder i branchen er en bred blanding af både B2B og B2C segmenter. På B2C-siden serviceres private boligejere, der efterspørger alt fra reparation af en dryppende vandhane til installation af et nyt varmesystem eller badeværelse. Købsmønstre her er ofte drevet af akutte behov (reparation Branchen for installation af VVS-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200) udgør en fundamental del af Danmarks infrastruktur og bygningsmasse. Kerneaktiviteterne omfatter installation, service, reparation og vedligeholdelse af systemer, der sikrer vandforsyning, afløb, opvarmning, ventilation og køling i alle typer bygninger – fra private boliger til store erhvervsejendomme og offentlige institutioner. Værdikæden starter typisk hos leverandører af rør, fittings, pumper, kedler, varmepumper, v En typisk virksomhed i branchen er ofte organiseret med en flad hierarkisk struktur. Den daglige drift varetages af en ejer/leder, der ofte selv er faglært, med et team af svende og lærlinge. Administrationen er typisk slank, ofte med fokus på kundeservice, planlægning og fakturering. Medarbejderpro Som supplement Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser og produkter. De mest almindelige ydelser inkluderer installation af VVS-systemer (vand, afløb, sanitet), varmeanlæg (fjernvarme, naturgas, oliefyr, varmepumper, gulvvarme), ventilationssystemer (mekanisk ventilation, varmegenvinding) og

Risikovurdering

Med 7 års aktivitet er Damgård VVS & Klimateknik ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Med en soliditet på 38.1% er kapitalstrukturen robust. Den profitable drift reducerer den samlede risikovurdering.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
27.039 kr.
Egenkapital
159.538 kr.
Aktiver
419.157 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024351625Damgård VVS & Klimateknik ApSLodvejen 1, 4300, HolbækInstallation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Ofte stillede spørgsmål om Damgård VVS & Klimateknik ApS

Hvad er Damgård VVS & Klimateknik ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Damgård VVS & Klimateknik ApS er 40210954, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er Damgård VVS & Klimateknik ApS?
Med 7 års levetid har Damgård VVS & Klimateknik ApS opereret siden 2019-01-15.
Hvor holder Damgård VVS & Klimateknik ApS til?
Damgård VVS & Klimateknik ApS har adresse på Lodvejen 1, 4300 Holbæk.
Kan Damgård VVS & Klimateknik ApS rådgive om energieffektive varmeløsninger i Holbæk?
Absolut. Damgård VVS & Klimateknik ApS tilbyder omfattende rådgivning om energieffektive varmeløsninger, herunder installation af varmepumper (luft-til-vand, jordvarme), optimering af eksisterende fjernvarme- og naturgasanlæg, samt implementering af gulvvarme. Vores mål er at hjælpe kunder i Holbæk med at reducere energiforbruget og forbedre indeklimaet.
Er Damgård VVS & Klimateknik ApS en aktiv virksomhed?
Damgård VVS & Klimateknik ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilke fordele er der ved at vælge en lokal VVS-virksomhed som Damgård VVS & Klimateknik ApS i Holbæk?
Ved at vælge en lokal VVS-virksomhed som Damgård VVS & Klimateknik ApS i Holbæk får du fordele som hurtigere responstid, lokalt kendskab til installationer og bygningsreglementer, samt en stærkere personlig relation. Lokale virksomheder som os er ofte mere engagerede i lokalsamfundet og stræber efter at opbygge langvarige kundeforhold baseret på tillid og kvalitet.
Hvad laver Damgård VVS & Klimateknik ApS?
Damgård VVS & Klimateknik ApS er registreret inden for branchen "Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg" med branchekode 432200. Virksomheden er med base i Holbæk og er registreret som Anpartsselskab.
Er Damgård VVS & Klimateknik ApS aktivt?
Ja, Damgård VVS & Klimateknik ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2019.
Hvad er CVR-nummeret for Damgård VVS & Klimateknik ApS?
Damgård VVS & Klimateknik ApS har CVR-nummer 40210954 og er registreret i Holbæk. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Damgård VVS & Klimateknik ApS?
N Damgård J Holding ApS ejer Damgård VVS & Klimateknik ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

WICOTEC KIRKEBJERG A/S

CVR 73585511 · Taastrup · 875 ansatte

John Jensen VVS A/S

CVR 40272712 · Hedehusene · 195 ansatte

3Teknik A/S

CVR 26825490 · Odense SØ · 152 ansatte

FINN L. & DAVIDSEN A/S

CVR 12147376 · Haslev · 145 ansatte

DTEK A/S

CVR 26264391 · Støvring · 140 ansatte

ANDERSEN & HEEGAARD A/S

CVR 18530902 · Brøndby · 132 ansatte

MF SMEDE OG VVS ApS

CVR 35233245 · Bjæverskov · 1 ansatte

LAUSTSEN VVS ApS

CVR 35230580 · Fjerritslev · 1 ansatte

GMS BORNHOLM ApS

CVR 35227873 · Østermarie · 1 ansatte

BIDSTRUP VVS ApS

CVR 35143475 · Rønne · 1 ansatte

Andre virksomheder i Holbæk

DITOBUS LINJETRAFIK A/S

CVR 12244843 · Passagertransport ad vej med fast køreplan

G&T Holding ApS

CVR 43815687 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Gran Holding ApS

CVR 43730630 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ETHICA Holding ApS

CVR 37394998 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BEWI Denmark A/S

CVR 31867304 · Fremstilling af plastemballage

FJORDSTJERNEN BOLIGER OG SUNDHEDSCENTER A/S

CVR 34613923 · Drift af plejehjem

Dr Holm APP ApS

CVR 38974211 · Drift af sundhedsvæsen i øvrigt i.a.n.

Dr Holm Holding ApS

CVR 38973436 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Kroghs tømrer entreprise ApS

CVR 38956477 · Gennemførelse af byggeprojekter

RA Holbæk Holding ApS

CVR 38953877 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Damgård VVS & Klimateknik ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Holbæk

Se alle i branchen Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Kan du stole på Damgård VVS & Klimateknik ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Damgård VVS & Klimateknik ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Damgård VVS & Klimateknik ApS i kontekst

Damgård VVS & Klimateknik ApS er en aktiv virksomhed med 7 års markedshistorik inden for branchen Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg, med hjemsted i Holbæk. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40210954, stiftet i 2019. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Damgård VVS & Klimateknik ApS opererer i branchen "Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Holbæk, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Holbæk for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Damgård VVS & Klimateknik ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Damgård VVS & Klimateknik ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.