Visitkort: Energicenter Holding ApS, CVR 45888606, Ikke-finansielle holdingselskaber, Toftlund, NORMAL
Visitkort for Energicenter Holding ApS (CVR 45888606) - genereret af CVRcheck.dk

Energicenter Holding ApS

CVR: 45888606 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Torvegade 2, 6520 Toftlund

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Torvegade 2, 6520 Toftlund
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2025-09-18 (1 år siden)
Kommune
TØNDER
Region
Region Syddanmark

Om Energicenter Holding ApS

Energicenter Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45888606 beliggende på Torvegade 2 i 6520 Toftlund (TØNDER Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Energicenter Holding ApS blev stiftet den 2025-09-18 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Energicenter Holding ApS

75
Tillids-Score
God
70
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Energicenter Holding ApS

Energicenter Holding ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 70/100 (god), med en egenkapital på 1.660.521 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Energicenter Holding ApS

Energicenter Holding ApS er blandt de virksomheder i Toftlund, der beskæftiger sig inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (0 år) befinder Energicenter Holding ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. For Energicenter Holding ApS er der betydelige muligheder for vækst gennem strategiske opkøb og konsolidering. Med base i Toftlund og en historie på ukendt år, har Energicenter Holding ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber.

Erhvervsmiljø i Toftlund

I tillæg hertil Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation. Den aktive CVR-status bekræfter, at Energicenter Holding ApS er i drift. Energicenter Holding ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
737.730 kr.
Egenkapital
1.660.521 kr.
Aktiver
2.073.521 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031678591Energicenter Holding ApSTorvegade 2, 6520, ToftlundIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Energicenter Holding ApS

Hvor holder Energicenter Holding ApS til?
Virksomheden er hjemmehørende i Toftlund, TØNDER.
Hvor mange ansatte har Energicenter Holding ApS?
Medarbejdertallet for Energicenter Holding ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad laver Energicenter Holding ApS?
Energicenter Holding ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er placeret i Toftlund og er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er Energicenter Holding ApSs CVR-nummer?
Energicenter Holding ApSs CVR-nummer er 45888606. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvor gammel er Energicenter Holding ApS?
Stiftelsesdatoen for Energicenter Holding ApS er ikke registreret i de tilgængelige data.
Hvilke udfordringer står Energicenter Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Energicenter Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvordan bidrager Energicenter Holding ApS til økonomien i Toftlund?
Selvom Energicenter Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Toftlund ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Er Energicenter Holding ApS aktivt?
Ja, Energicenter Holding ApS er aktivt: men firmaet er kun 10 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for Energicenter Holding ApS?
Energicenter Holding ApS har CVR-nummer 45888606 og er registreret i Toftlund. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Energicenter Holding ApS?
Brian Paulsen ejer Energicenter Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Rønnow Markussen Holding ApS

CVR 46545567 · Silkeborg

RMR Holding ApS

CVR 46545389 · København S

M.A Transport Holding ApS

CVR 46545281 · Ringsted

Akstrup Holding ApS

CVR 46545222 · Silkeborg

Andre virksomheder i Toftlund

ECKHOLDTS BAGERI ApS

CVR 30553640 · Fremstilling af friske bageriprodukter

KEL-BERG SCANDINAVIA A/S

CVR 35236538 · Engroshandel med motorkøretøjer

Ad-Hoc Service ApS

CVR 41485027 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

VOGNMANDSFIRMAET ALLAN & JESPER A/S

CVR 31253519 · Vejgodstransport

TOFTLUND MASKINFABRIK A/S

CVR 14525076 · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf

Blue Log COMBINO KURER ApS

CVR 15774207 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

Se Energicenter Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Toftlund

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Energicenter Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Energicenter Holding ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Energicenter Holding ApS i kontekst

Energicenter Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Toftlund. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45888606, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Energicenter Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Toftlund, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Toftlund for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Energicenter Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Energicenter Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.