Visitkort: Eryo Holding ApS, CVR 45926532, Ikke-finansielle holdingselskaber, København K, NORMAL
Visitkort for Eryo Holding ApS (CVR 45926532) - genereret af CVRcheck.dk

Eryo Holding ApS

CVR: 45926532 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Danneskiold-Samsøes Allé 41, 1434 København K

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Danneskiold-Samsøes Allé 41, 1434 København K
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-10-02 (1 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Eryo Holding ApS

Eryo Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45926532 beliggende på Danneskiold-Samsøes Allé 41 i 1434 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Eryo Holding ApS blev stiftet den 2025-10-02 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Eryo Holding ApS

60
Tillids-Score
God
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Eryo Holding ApS

Eryo Holding ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Eryo Holding ApS

Eryo Holding ApS er en København K-baseret Anpartsselskab der leverer ydelser inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden er stiftet for 0 år siden og er dermed i en tidlig fase. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for Eryo Holding ApS. Eryo Holding ApS er et centralt holdingselskab, der strategisk forvalter en portefølje af virksomheder. Eryo Holding ApS i København K er et eksempel på en veldrevet holdingstruktur, der gennem ukendt år har skabt solide resultater.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Eryo Holding ApSs størrelse som en virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i København K

Eryo Holding ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Det bemærkes også, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

Med kun 0 år på bagen er Eryo Holding ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031724445Eryo Holding ApSDanneskiold-Samsøes Allé 41, 1434, København KIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Eryo Holding ApS

Hvor mange ansatte har Eryo Holding ApS?
Medarbejdertallet for Eryo Holding ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor gammel er Eryo Holding ApS?
Stiftelsesdatoen for Eryo Holding ApS er ikke registreret i de tilgængelige data.
Hvad laver Eryo Holding ApS?
Eryo Holding ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er med base i København K og er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er Eryo Holding ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Eryo Holding ApS.
Hvad er Eryo Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Eryo Holding ApS er 45926532, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er Eryo Holding ApS en aktiv virksomhed?
Eryo Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken branche tilhører Eryo Holding ApS?
Ifølge CVR er Eryo Holding ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvordan bidrager Eryo Holding ApS til økonomien i København K?
Selvom Eryo Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i København K ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Er Eryo Holding ApS aktivt?
Ja, Eryo Holding ApS er aktivt: men firmaet er kun 10 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for Eryo Holding ApS?
Eryo Holding ApS har CVR-nummer 45926532 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Eryo Holding ApS?
Martin Ay Dandanell, Maximilian Jonathan Hoover Krawinkel ejer Eryo Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Munksgaard Nielsen Holding ApS

CVR 46573692 · Karlslunde

Niben Holding ApS

CVR 46573641 · København N

WDM Holding & Invest ApS

CVR 46573633 · Grenaa

NK34 ApS

CVR 46573595 · Brøndby

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

AUTON K5A5 37 ApS

CVR 46084195 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Property Holding A/S

CVR 46083652 · Ikke-finansielle holdingselskaber

EB Dresler Holding ApS

CVR 46083407 · Anden finansiel formidling i.a.n.

VESCENT TECHNOLOGIES ApS

CVR 46083229 · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr

Se Eryo Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Eryo Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Eryo Holding ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Eryo Holding ApS i kontekst

Eryo Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45926532, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Eryo Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Eryo Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Eryo Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.