Visitkort: Esses Holding ApS, CVR 43482017, Ikke-finansielle holdingselskaber, Værløse, NORMAL
Visitkort for Esses Holding ApS (CVR 43482017) - genereret af CVRcheck.dk

Esses Holding ApS

CVR: 43482017 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Søndergårdsvej 36, 3500 Værløse

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Søndergårdsvej 36, 3500 Værløse
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-08-31 (4 år siden)
Kommune
FURESØ
Region
Region Hovedstaden

Om Esses Holding ApS

Esses Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43482017 beliggende på Søndergårdsvej 36 i 3500 Værløse (FURESØ Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Esses Holding ApS blev stiftet den 2022-08-31 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Esses Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
40
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Esses Holding ApS

Esses Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 37.063 kr.. Aktivitets-scoren er 40/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Esses Holding ApS

Den Værløse-baserede virksomhed Esses Holding ApS er klassificeret inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Esses Holding ApSs 3-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Fokus på bæredygtighed og digitalisering i datterselskaberne kan også åbne nye markeder og forbedre konkurrenceevnen.

Erhvervsmiljø i Værløse

Det bemærkes også, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Esses Holding ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2023)

Omsætning
0 kr.
Resultat
-2.937 kr.
Egenkapital
37.063 kr.
Aktiver
37.063 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028535739Esses Holding ApSSøndergårdsvej 36, 3500, VærløseIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Esses Holding ApS

Er Esses Holding ApS en aktiv virksomhed?
Esses Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan måles succes for Esses Holding ApS?
Succes for Esses Holding ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvad er Esses Holding ApSs CVR-nummer?
Esses Holding ApSs CVR-nummer er 43482017. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvor gammel er Esses Holding ApS?
Esses Holding ApS blev startet for 3 år siden (startdato: 2022-08-31).
Hvilke udfordringer står Esses Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Esses Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor holder Esses Holding ApS til?
Virksomheden er forankret i Værløse, FURESØ.
Hvad laver Esses Holding ApS?
Esses Holding ApS beskæftiger sig inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Værløse.
Er Esses Holding ApS aktivt?
Ja, Esses Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Esses Holding ApS?
Esses Holding ApS har CVR-nummer 43482017 og er registreret i Værløse. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Esses Holding ApS?
Søren Skovlund ejer Esses Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

JENS JOHANSEN HOLDING ApS

CVR 89310512 · Karlslunde

NIELS BUCHHOLST A/S

CVR 89308615 · København Ø

BRISAN ApS

CVR 88960513 · Svenstrup J · 2 ansatte

EM SI A/S

CVR 88935713 · Albertslund · 1 ansatte

Andre virksomheder i Værløse

SEAPAY DIS ApS

CVR 36054506 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

SPEJDER SPORT A/S,

CVR 58142816 · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr

NTI A/S

CVR 12252528 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

HARESKOV ELEKTRIC A/S

CVR 37244716 · El-installation

GERRESHEIMER VAERLOESE A/S

CVR 10417430 · Fremstilling af plastemballage

P. SAXE NIELSEN HOLDING ApS

CVR 28104928 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BODAN ApS

CVR 55153728 · Udlejning af erhvervsejendomme

LPN+Kjaersgaard Holding ApS

CVR 46545109 · Ikke-finansielle holdingselskaber

mghold ApS

CVR 46351487 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Løve MurerService ApS

CVR 46320972 · Murerarbejde

Se Esses Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Værløse

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Esses Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Esses Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Esses Holding ApS i kontekst

Esses Holding ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Værløse. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43482017, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Esses Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Værløse, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Værløse for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Esses Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Esses Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.