Visitkort: FALCKEKDAHL ApS, CVR 35482873, Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, København K, NORMAL
Visitkort for FALCKEKDAHL ApS (CVR 35482873) - genereret af CVRcheck.dk

FALCKEKDAHL ApS

CVR: 35482873 NORMAL

Anpartsselskab · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning · Rosenborggade 17, 1130 København K · 8 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
Adresse
Rosenborggade 17, 1130 København K
Ansatte
8 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2013-09-27 (13 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om FALCKEKDAHL ApS

FALCKEKDAHL ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 35482873 beliggende på Rosenborggade 17 i 1130 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning" (branchekode 702000). FALCKEKDAHL ApS blev stiftet den 2013-09-27 og har dermed eksisteret i over 13 år. Med 8 ansatte klassificeres FALCKEKDAHL ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for FALCKEKDAHL ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
100
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af FALCKEKDAHL ApS

FALCKEKDAHL ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 100/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.899.322 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af FALCKEKDAHL ApS

FALCKEKDAHL ApS, registreret i København K, er en lille virksomhed der har aktiviteter i Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning-sektoren. Med 12 års erfaring har FALCKEKDAHL ApS opbygget erfaring og relationer i branchen. Arbejdsstyrken på 8 personer peger på virksomhedens omfang. Regnskabsoplysninger for FALCKEKDAHL ApS er ikke tilgængelige i digital form. Med den stigende efterspørgsel efter digital transformation og bæredygtighedsrådgivning, har FALCKEKDAHL ApS i København K en unik mulighed for at udvide sit serviceudbud.

Forretningsindsigt

Branchen 'Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning' (branchekode 702000) omfatter et bredt spektrum af professionelle services, der har til formål at hjælpe organisationer med at forbedre deres performance, effektivitet og strategiske retning. Virksomhederne i denne branche tilbyder ekspertise inden for områder som strategiudvikling, organisationsdesign, procesoptimering, digital transformation, finansiel rådgivning (ikke-revision), HR-rådgivning, marketingstrategi, bæredygtighedsrådgiv

Erhvervsmiljø i København K

Samtidig Branchen 'Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning' (branchekode 702000) omfatter et bredt spektrum af professionelle services, der har til formål at hjælpe organisationer med at forbedre deres performance, effektivitet og strategiske retning. Virksomhederne i denne branche tilbyder ekspertise inden for områder som strategiudvikling, organisationsdesign, procesoptimering, digital transfor Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
266.792 kr.
Egenkapital
1.899.322 kr.
Aktiver
3.868.629 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1018785435FALCKEKDAHL ApSRosenborggade 17, 1130, København KVirksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ofte stillede spørgsmål om FALCKEKDAHL ApS

Er FALCKEKDAHL ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er FALCKEKDAHL ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvordan kan jeg kontakte FALCKEKDAHL ApS for en uforpligtende samtale?
For at kontakte FALCKEKDAHL ApS og drøfte dine virksomhedsbehov, kan du typisk finde deres kontaktoplysninger, herunder telefonnummer og e-mail, på deres officielle hjemmeside. De byder ofte velkommen til en indledende, uforpligtende samtale for at forstå dine udfordringer.
Hvilken branche tilhører FALCKEKDAHL ApS?
FALCKEKDAHL ApS er registreret under branchen "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning" med branchekode 702000.
Hvor gammel er FALCKEKDAHL ApS?
FALCKEKDAHL ApS blev stiftet for 12 år siden (startdato: 2013-09-27).
Hvordan differentierer FALCKEKDAHL ApS sig fra andre konsulentfirmaer i København K?
FALCKEKDAHL ApS differentierer sig ofte gennem sin dybdegående branchekendskab, en skræddersyet tilgang til hver klient, og en dokumenteret evne til at levere målbare resultater. Deres fokus på innovative løsninger og et stærkt kundeforhold er ofte nøglefaktorer.
Hvad er FALCKEKDAHL ApSs seneste regnskab?
FALCKEKDAHL ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor holder FALCKEKDAHL ApS til?
FALCKEKDAHL ApS har sit domicil i København K, med adressen Rosenborggade 17.
Er FALCKEKDAHL ApS aktivt?
Ja, FALCKEKDAHL ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2013.
Hvad er CVR-nummeret for FALCKEKDAHL ApS?
FALCKEKDAHL ApS har CVR-nummer 35482873 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer FALCKEKDAHL ApS?
Ejerstrukturen for FALCKEKDAHL ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ørsted nr. 10 2021 A/S

CVR 42918687 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted Sleipner A/S

CVR 42917435 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 8 2021 A/S

CVR 42917443 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 7 2021 A/S

CVR 42917389 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 1 2021 A/S

CVR 42917494 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 12 2021 A/S

CVR 42917524 · Fredericia · 8496 ansatte

Arieon ApS

CVR 45718980 · Kolding

Lollike Consulting ApS

CVR 45717275 · Holte · 2 ansatte

MKSM504171 ApS

CVR 45717143 · Hellerup · 1 ansatte

LSS6626 ApS

CVR 45717135 · Hellerup · 1 ansatte

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Lazard ApS

CVR 45864960 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

NS Log I MidCo ApS

CVR 45864626 · Investering for egen regning

Bellami Holding ApS

CVR 45863859 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CPH Nail Tech ApS

CVR 45859622 · Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling

Virksomheder i samme størrelse

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Cura Pleje Nordsjælland ApS

CVR 33266413 · Albertslund · 13 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Cardstore Aarhus ApS

CVR 45930386 · Aarhus C · 8 ansatte

Se FALCKEKDAHL ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Kan du stole på FALCKEKDAHL ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med FALCKEKDAHL ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

FALCKEKDAHL ApS i kontekst

FALCKEKDAHL ApS er en etableret aktør med 13 års dokumenteret drift inden for branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 35482873, stiftet i 2013. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

FALCKEKDAHL ApS opererer i branchen "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for FALCKEKDAHL ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret FALCKEKDAHL ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.