Visitkort: Framna ApS, CVR 43951327, Ikke-finansielle holdingselskaber, København S, NORMAL
Visitkort for Framna ApS (CVR 43951327) - genereret af CVRcheck.dk

Framna ApS

CVR: 43951327 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Njalsgade 21, 2300 København S · 7 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Njalsgade 21, 2300 København S
Ansatte
7 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.002 DKK
Stiftet
2023-03-29 (3 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Framna ApS

Framna ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43951327 beliggende på Njalsgade 21 i 2300 København S (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Framna ApS blev stiftet den 2023-03-29 og har dermed eksisteret i over 3 år. Med 7 ansatte klassificeres Framna ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.002 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Framna ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Framna ApS

Framna ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 455.595.397 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Framna ApS

Som registreret Anpartsselskab i København S er Framna ApS en aktør inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden er startet for 3 år siden og er dermed i en tidlig fase. Personalestyrken på 7 medarbejdere placerer Framna ApS som en lille virksomhed. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Makroøkonomiske udsving eller branchespecifikke udfordringer kan direkte påvirke koncernens samlede indtjening og værdiansættelse. Med 3 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi. En potentiel risiko for Framna ApS ligger i afhængigheden af de underliggende datterselskabers succes.

Erhvervsmiljø i København S

Derudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi.

Operationelle signaler

De 7 ansatte bekræfter en operationel virksomhed. Den aktive CVR-status bekræfter, at Framna ApS er i drift. Framna ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
23.704.694 kr.
Egenkapital
455.595.397 kr.
Aktiver
563.312.808 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029172982Framna ApSNjalsgade 21, 2300, København SIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Framna ApS

Hvordan måles succes for Framna ApS?
Succes for Framna ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvordan bidrager Framna ApS til økonomien i København S?
Selvom Framna ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i København S ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad laver Framna ApS?
Framna ApS virker inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i København S.
Hvor mange ansatte har Framna ApS?
Ifølge CVR-registeret har Framna ApS 7 registrerede medarbejdere.
Hvad er Framna ApSs seneste regnskab?
Framna ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor holder Framna ApS til?
Framna ApS har adresse på Njalsgade 21, 2300 København S.
Hvad er Framna ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Framna ApS er 43951327, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er Framna ApS aktivt?
Ja, Framna ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Framna ApS?
Framna ApS har CVR-nummer 43951327 og er registreret i København S. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Framna ApS?
Framna Holding ApS ejer Framna ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

TRIO NEXØ HOLDING ApS

CVR 66162710 · Nexø

JØRGEN JOHNSEN. HOBRO ApS

CVR 66055310 · Hobro

PFEIFFER HOLDING ApS

CVR 66032914 · Odense S

KNH HOLDING ApS

CVR 66001628 · Aarhus C · 1 ansatte

Andre virksomheder i København S

FLC Tunnel Group South I/S

CVR 37669792 · Anlæg af broer og tunneller

A.S. SCAN HOLDING A/S

CVR 33036175 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ELGIGANTEN A/S

CVR 17237977 · Detailhandel med elektriske husholdningsapparater

Q8 DANMARK A/S

CVR 61082913 · Detailhandel med motorbrændstoffer

AJ Vaccines A/S

CVR 37911143 · Fremstilling af farmaceutiske præparater

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · Finansielle holdingselskaber

Rafn Studio ApS

CVR 46156935 · Arkitektaktiviteter

Peter Hjorth Holding ApS

CVR 46155750 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Beton Builders ApS

CVR 46155491 · Anden bygningsfærdiggørelse

Media Market ApS

CVR 46155246 · Computerprogrammering

Virksomheder i samme størrelse

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Cura Pleje Nordsjælland ApS

CVR 33266413 · Albertslund · 13 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Balkan Food ApS

CVR 45082822 · Brønshøj · 3 ansatte

Se Framna ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København S

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Framna ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Framna ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Framna ApS i kontekst

Framna ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København S. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43951327, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Framna ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København S, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København S for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Framna ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Framna ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.