Visitkort: Frui ApS, CVR 43886223, Ikke-finansielle holdingselskaber, Valby, NORMAL
Visitkort for Frui ApS (CVR 43886223) - genereret af CVRcheck.dk

Frui ApS

CVR: 43886223 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Toftegårds Allé 47, 2500 Valby

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Toftegårds Allé 47, 2500 Valby
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-03-01 (3 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Frui ApS

Frui ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43886223 beliggende på Toftegårds Allé 47 i 2500 Valby (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Frui ApS blev stiftet den 2023-03-01 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Frui ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Frui ApS

Frui ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 984.720 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Frui ApS

Fra sin adresse i Valby er engageret Frui ApS inden for Ikke-finansielle holdingselskaber som en virksomhed. Virksomheden er oprettet for 3 år siden og er dermed i en tidlig fase. Som holdingselskab offentliggør Frui ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. Med base i Valby og en historie på 3 år, har Frui ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber. En særlig mulighed for Frui ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. Fokus på bæredygtighed og digitalisering i datterselskaberne kan også åbne nye markeder og forbedre konkurrenceevnen.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. I branchens kontekst placerer Frui ApS sig som en virksomhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
936.266 kr.
Egenkapital
984.720 kr.
Aktiver
993.080 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029083033Frui ApSToftegårds Allé 47, 2500, ValbyIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Frui ApS

Hvad er Frui ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Frui ApS.
Hvor gammel er Frui ApS?
Frui ApS blev registreret for 3 år siden (startdato: 2023-03-01).
Hvordan bidrager Frui ApS til økonomien i Valby?
Selvom Frui ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Valby ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvor mange ansatte har Frui ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Frui ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad er formålet med Frui ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Frui ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor holder Frui ApS til?
Frui ApS har adresse på Toftegårds Allé 47, 2500 Valby.
Hvad er Frui ApSs CVR-nummer?
Frui ApSs CVR-nummer er 43886223. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Er Frui ApS aktivt?
Ja, Frui ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Frui ApS?
Frui ApS har CVR-nummer 43886223 og er registreret i Valby. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Frui ApS?
Rasmus Rohbock Kronborg ejer Frui ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

GULDMANN HOLDING AF 31. MARTS 2004 A/S

CVR 73438128 · Aarhus N · 1 ansatte

FLINDT BJERG & ARNDT NIELSEN ApS

CVR 73426111 · Kongerslev · 1 ansatte

FK HANSEN INVEST ApS

CVR 73415128 · Silkeborg

G.N.A.V. ApS

CVR 73379512 · Humlebæk · 2 ansatte

Andre virksomheder i Valby

DUOS A/S

CVR 25477154 · Drift af hjemmehjælp

Pure Gym Denmark A/S

CVR 25652991 · Drift af fitnesscentre

DXC Technology Danmark A/S

CVR 15231599 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Loop MidCo ApS

CVR 44213753 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ERD Holding ApS

CVR 40984003 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CAH A/S

CVR 16128589 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

CPH Real Estate ApS

CVR 45859568 · Anden udlejning af boliger

Emy Holding ApS

CVR 45858863 · Ikke-finansielle holdingselskaber

1TRO3 ApS

CVR 45858421 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Nordheim ApS

CVR 45856712 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Se Frui ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Valby

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Frui ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Frui ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Frui ApS i kontekst

Frui ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Valby. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43886223, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Frui ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Valby, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Valby for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Frui ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Frui ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.