Visitkort: Global Transport Navigation A/S, CVR 44531798, Formidlingsaktiviteter inden for godstransport, København K
Visitkort for Global Transport Navigation A/S (CVR 44531798) - genereret af CVRcheck.dk

Global Transport Navigation A/S

CVR: 44531798

Aktieselskab · Formidlingsaktiviteter inden for godstransport · Amaliegade 24, 1256 København K

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Aktieselskab
Branche
Formidlingsaktiviteter inden for godstransport
Adresse
Amaliegade 24, 1256 København K
Selskabskapital
400.000 DKK
Stiftet
2024-01-02 (2 år siden)
Kommune
KØBENHAVN

Om Global Transport Navigation A/S

Global Transport Navigation A/S er en aktieselskab med CVR-nummer 44531798 beliggende på Amaliegade 24 i 1256 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Formidlingsaktiviteter inden for godstransport" (branchekode 523100). Global Transport Navigation A/S blev stiftet den 2024-01-02 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 400.000 DKK.

Scoreoverblik for Global Transport Navigation A/S

20
Tillids-Score
Svag
8
Stabilitets-Score
Kritisk
0
Aktivitets-Score
Kritisk

Vurdering af Global Transport Navigation A/S

Global Transport Navigation A/S opnår en tillids-score på 20/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 8/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 0/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Ofte stillede spørgsmål om Global Transport Navigation A/S

Er Global Transport Navigation A/S aktivt?
Ja, Global Transport Navigation A/S er en aktiv aktieselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for Global Transport Navigation A/S?
Global Transport Navigation A/S har CVR-nummer 44531798 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Global Transport Navigation A/S?
Ejerstrukturen for Global Transport Navigation A/S er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.
Hvilken branche er Global Transport Navigation A/S i?
Global Transport Navigation A/S opererer inden for branchen "Formidlingsaktiviteter inden for godstransport" (branchekode 523100). Se brancheoversigten for lignende virksomheder.
Hvornår blev Global Transport Navigation A/S stiftet?
Global Transport Navigation A/S blev stiftet 2024-01-02 og har dermed eksisteret i 2 år. Virksomheden er i dag ukendt.
Hvilken virksomhedsform har Global Transport Navigation A/S?
Global Transport Navigation A/S er registreret som Aktieselskab med en selskabskapital på 400.000 DKK. Se virksomhedsoplysninger og historik.
Hvor ligger Global Transport Navigation A/S?
Global Transport Navigation A/S har adresse på Amaliegade 24, 1256 København K i KØBENHAVN Kommune.

Lignende virksomheder inden for Formidlingsaktiviteter inden for godstransport

MB Shipbrokers A/S

CVR 44493721 · København Ø · 76 ansatte

GP TRANSPORT & LOGISTICS ApS

CVR 33264682 · Greve · 43 ansatte

Nørresundby Rederi & Shipping A/S

CVR 38675281 · Aalborg · 35 ansatte

SVANE SHIPPING A/S

CVR 54638116 · Kolding · 26 ansatte

BECH GRUPPEN A/S

CVR 46538811 · Horsens · 25 ansatte

MB Shipbrokers Bulk Chartering A/S

CVR 37371475 · København Ø · 24 ansatte

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

August Vinggaard Holding ApS

CVR 45904342 · Ikke-finansielle holdingselskaber

IVY OAK ApS

CVR 45904059 · Engroshandel med beklædning

Copenhaven - Corpus Poema ApS

CVR 45903796 · Andre personlige serviceydelser i.a.n.

Elemental DK ApS

CVR 45903508 · Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil

Se Global Transport Navigation A/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Formidlingsaktiviteter inden for godstransport

Kan du stole på Global Transport Navigation A/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Global Transport Navigation A/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Global Transport Navigation A/S i kontekst

Global Transport Navigation A/S er en registreret virksomhed inden for branchen Formidlingsaktiviteter inden for godstransport, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44531798, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Global Transport Navigation A/S opererer i branchen "Formidlingsaktiviteter inden for godstransport", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Formidlingsaktiviteter inden for godstransport for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Global Transport Navigation A/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Global Transport Navigation A/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.