Visitkort: Grand Beauty ApS, CVR 39582392, Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling, København Ø, NORMAL
Visitkort for Grand Beauty ApS (CVR 39582392) - genereret af CVRcheck.dk

Grand Beauty ApS

CVR: 39582392 NORMAL

Anpartsselskab · Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling · Strandvejen 61, 2100 København Ø · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling
Adresse
Strandvejen 61, 2100 København Ø
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2018-05-20 (8 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Grand Beauty ApS

Grand Beauty ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 39582392 beliggende på Strandvejen 61 i 2100 København Ø (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling" (branchekode 962200). Grand Beauty ApS blev stiftet den 2018-05-20 og har dermed eksisteret i over 8 år. Med 1 ansatte klassificeres Grand Beauty ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 2 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for Grand Beauty ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
28
Stabilitets-Score
Svag
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Grand Beauty ApS

Grand Beauty ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 28/100 (svag), med en egenkapital på -1.562.978 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Grand Beauty ApS

Erhvervsvirksomheden Grand Beauty ApS holder til i København Ø, hvor den er engageret inden for Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling. De 8 år i markedet giver Grand Beauty ApS en voksende erfaringsbase. 1 medarbejdere danner grundlaget for Grand Beauty ApSs daglige operationer. For Grand Beauty ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Dette understreger branchens robusthed og dens plads i den danske servicesektor.

Forretningsindsigt

Det skal også nævnes, at Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser og produkter. De mest almindelige omfatter frisørbehandlinger (klip, farve, styling), neglebehandlinger (manicure, pedicure, gelnegle, akrylnegle), hudpleje (ansigtsbehandlinger, peelings, microneedling), hårfjerning (voks, laser, sugarin Endvidere De typiske kunder i skønhedsplejebranchen er overvejende private forbrugere (B2C), der spænder bredt i alder og socioøkonomisk status, men med en tendens til at være kvinder, især inden for specifikke segmenter som negle- og hudpleje. Købsmønstrene er ofte præget af gentagen service (f.eks. frisørbe Branchen 'Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling' (branchekode 962200) omfatter en bred vifte af personlige plejetjenester, der primært fokuserer på forbedring af udseende og velvære. Kerneaktiviteterne inkluderer frisør- og skønhedssaloner, kosmetologklinikker, neglesaloner, massageklinikker (ikke-medicinsk), solcentre, samt voks- og laserhårfjerningsklinikker. Værdikæden starter typisk hos leverandører af professionelle skønhedsprodukter og udstyr, som omfatter alt fra kosmetik og hudpleje En typisk virksomhed i skønhedsplejebranchen er ofte en enkeltmandsvirksomhed eller en lille virksomhed med få ansatte. Organisationsstrukturen er flad, med ejeren som den primære behandler og ofte administrator. Medarbejderprofilen er typisk faglært personale (f.eks. frisører, kosmetologer, neglete

Erhvervsmiljø i København Ø

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved fragmentering; et stort antal mindre, ofte enkeltmandsdrevne virksomheder, der konkurrerer intensivt lokalt. Markedet er modent, men oplever en stabil vækst drevet af øget fokus på personlig pleje, velvære og æstetik. Der er begrænset konsolidering, selvom større kæder og franchisekoncepter vinder frem. Entry barriers er relativt lave, kræver typisk en faglig uddannelse, et egnet lokale og et startkapital til udstyr og produkter. Regulatoriske Som supplement Branchen 'Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling' (branchekode 962200) omfatter en bred vifte af personlige plejetjenester, der primært fokuserer på forbedring af udseende og velvære. Kerneaktiviteterne inkluderer frisør- og skønhedssaloner, kosmetologklinikker, neglesaloner, massageklinikker (ikke-medicinsk), solcentre, samt voks- og laserhårfjerningsklinikker. Værdikæden starter typisk hos le

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-301.020 kr.
Egenkapital
-1.562.978 kr.
Aktiver
482.333 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (2)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027397928The GlowzoneStrandvejen 61, 2100, København ØSkønhedspleje og anden skønhedsbehandling
1023630482Grand Beauty ApSTulipanvej 10, 3550, SlangerupSkønhedspleje og anden skønhedsbehandling

Ofte stillede spørgsmål om Grand Beauty ApS

Hvor gammel er Grand Beauty ApS?
Virksomheden har eksisteret i 8 år siden den blev startet.
Hvad laver Grand Beauty ApS?
Grand Beauty ApS er aktiv inden for Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling (branchekode 962200) fra sin base i København Ø.
Hvordan sikrer Grand Beauty ApS i København Ø kvaliteten af deres behandlinger?
Kvalitetssikring i skønhedsplejebranchen opnås ofte gennem løbende efteruddannelse af personalet, brug af professionelle og anerkendte produkter, samt overholdelse af strenge hygiejnestandarder. Mange virksomheder, som Grand Beauty ApS, lægger også vægt på personlig rådgivning for at sikre, at behandlinger er skræddersyet til den enkelte kundes behov og forventninger.
Hvad er Grand Beauty ApSs CVR-nummer?
Grand Beauty ApSs CVR-nummer er 39582392. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilken branche tilhører Grand Beauty ApS?
Grand Beauty ApS er registreret under branchen "Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling" med branchekode 962200.
Hvor holder Grand Beauty ApS til?
Virksomheden er med domicil i København Ø, KØBENHAVN.
Hvilke trends ser vi i skønhedsbranchen, som Grand Beauty ApS i København Ø muligvis følger?
Aktuelle trends i skønhedsbranchen inkluderer et øget fokus på bæredygtighed, naturlige og økologiske produkter, personaliserede behandlinger, teknologiske innovationer inden for hudpleje og en holistisk tilgang til velvære. Virksomheder som Grand Beauty ApS holder sig ofte ajour med disse trends for at kunne tilbyde relevante og efterspurgte ydelser til deres kunder.
Er Grand Beauty ApS aktivt?
Ja, Grand Beauty ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2018.
Hvad er CVR-nummeret for Grand Beauty ApS?
Grand Beauty ApS har CVR-nummer 39582392 og er registreret i København Ø. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Grand Beauty ApS?
Ejerstrukturen for Grand Beauty ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling

Drop in Nails ApS

CVR 43670433 · København NV · 25 ansatte

HÅRKLINIKKEN ApS

CVR 25635914 · København K · 23 ansatte

VISAGE KLINIK ApS

CVR 36939567 · Horsens · 20 ansatte

Glace Østerbro ApS

CVR 42481076 · København Ø · 17 ansatte

Centrum Nails ApS

CVR 43492624 · Rødovre · 15 ansatte

KA Retail ApS

CVR 43951726 · København V · 13 ansatte

KlinikAURA ApS

CVR 42435821 · København Ø · 1 ansatte

SABS Beauty ApS

CVR 42376345 · Karup J · 1 ansatte

Guldgruppen ApS

CVR 42374989 · Greve · 1 ansatte

iLid ApS

CVR 42362522 · Hellerup

Andre virksomheder i København Ø

Thorco Capital III ApS

CVR 37557463 · Gennemløbsholdingselskaber

Nilfisk Holding A/S

CVR 38998870 · Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n.

DFDS A/S

CVR 14194711 · Sø- og kysttransport af passagerer

ALM. BRAND FORSIKRING A/S

CVR 10526949 · Anden forsikring

Comsa-Munck-Efacec Consortium I/S

CVR 38793373 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

TotalEnergies EP Danmark A/S

CVR 22757318 · Indvinding af råolie

Brabo Invest ApS

CVR 46054946 · Værdipapir- og varemægling

Slott Martens Holding ApS

CVR 46053095 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Asbjørn Nonboe Holding ApS

CVR 46052846 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Nexus Advokater Komplementar ApS

CVR 46052633 · Investering for egen regning

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Grand Beauty ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København Ø

Se alle i branchen Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling

Kan du stole på Grand Beauty ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Grand Beauty ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Grand Beauty ApS i kontekst

Grand Beauty ApS er en aktiv virksomhed med 8 års markedshistorik inden for branchen Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling, med hjemsted i København Ø. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 39582392, stiftet i 2018. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Grand Beauty ApS opererer i branchen "Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København Ø, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København Ø for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Grand Beauty ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Grand Beauty ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.