Visitkort: HandiHouse ApS, CVR 42913707, Udlejning af erhvervsejendomme, Viborg, NORMAL
Visitkort for HandiHouse ApS (CVR 42913707) - genereret af CVRcheck.dk

HandiHouse ApS

CVR: 42913707 NORMAL

Anpartsselskab · Udlejning af erhvervsejendomme · Asmild Dige 5, 8800 Viborg

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Udlejning af erhvervsejendomme
Adresse
Asmild Dige 5, 8800 Viborg
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2021-12-17 (5 år siden)
Kommune
VIBORG
Region
Region Midtjylland

Om HandiHouse ApS

HandiHouse ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 42913707 beliggende på Asmild Dige 5 i 8800 Viborg (VIBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Udlejning af erhvervsejendomme" (branchekode 682040). HandiHouse ApS blev stiftet den 2021-12-17 og har dermed eksisteret i over 5 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for HandiHouse ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af HandiHouse ApS

HandiHouse ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 158.835 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af HandiHouse ApS

Den Viborg-baserede virksomhed HandiHouse ApS er klassificeret inden for Udlejning af erhvervsejendomme. Siden stiftelsen for 4 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. HandiHouse ApS har på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort digitale årsrapporter. Deres portefølje af erhvervsejendomme afspejler en dyb forståelse for markedets skiftende behov, og en omsætning på ikke offentliggjort vidner om en robust forretningsmodel.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen er ofte en mindre eller mellemstor ejendomsinvestor eller -udlejer, ofte drevet som et ApS. Virksomhederne er ofte familieejede eller ejet af en mindre kreds af investorer. Størrelsen varierer dog markant; fra enkeltmandsvirksomheder, der ejer og administrerer en enkelt ejendom, til større selskaber med en portefølje af adskillige ejendomme. Med 18.964 aktive virksomheder er gennemsnittet på ca. 1-5 ansatte, dog ofte med eksterne partnere til ejendomsadministration og vedligeholdelse. Omsætningen er primært baseret på lejeindtægter, og rentabiliteten afhænger stærkt af belægningsgrad, lejeniveau og driftsomkostninger. Mange af de nævnte topvirksomheder er sandsynligvis holding- eller investeringsselskaber, der samler ejerskabet af flere ejendomsselskaber. HandiHouse ApSs størrelse som en virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Viborg

Derudover Branchen 'Udlejning af erhvervsejendomme' (kode 682040) omfatter et bredt spektrum af virksomheder, der fokuserer på udlejning af fast ejendom til erhvervsmæssige formål. Dette inkluderer kontorbygninger, butikslokaler, lager- og logistikfaciliteter, produktionshaller samt specialiserede erhvervsparker. Kernen i virksomhedernes aktiviteter er at eje, administrere og udleje erhvervsejendomme, hvilk Branchen Udlejning af erhvervsejendomme er en integreret del af den danske økonomi.

Risikovurdering

Virksomheden er relativt ung med 4 år, men har fundet fodfæste. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
244.815 kr.
Egenkapital
158.835 kr.
Aktiver
6.723.970 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027823412HandiHouse ApSAsmild Dige 5, 8800, ViborgUdlejning af erhvervsejendomme

Ofte stillede spørgsmål om HandiHouse ApS

Hvad er HandiHouse ApSs seneste regnskab?
HandiHouse ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er HandiHouse ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er HandiHouse ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilken branche tilhører HandiHouse ApS?
Ifølge CVR er HandiHouse ApS klassificeret under "Udlejning af erhvervsejendomme" (682040).
Hvad gør HandiHouse ApS unik i forhold til andre udlejere i Viborg?
HandiHouse ApS adskiller sig ofte gennem en kombination af faktorer som en stærk lokal forankring, en portefølje af moderne og velholdte ejendomme, samt en personlig og effektiv ejendomsadministration, der prioriterer lejertilfredshed.
Hvad laver HandiHouse ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger HandiHouse ApS sig med Udlejning af erhvervsejendomme fra Viborg.
Hvor gammel er HandiHouse ApS?
HandiHouse ApS blev registreret for 4 år siden (startdato: 2021-12-17).
Hvordan kan jeg kontakte HandiHouse ApS for at høre mere om ledige lejemål?
Du kan typisk kontakte HandiHouse ApS direkte via deres hjemmeside, telefon eller e-mail. De vil med glæde drøfte dine behov for erhvervslokaler i Viborg og præsentere relevante muligheder.
Er HandiHouse ApS aktivt?
Ja, HandiHouse ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2021.
Hvad er CVR-nummeret for HandiHouse ApS?
HandiHouse ApS har CVR-nummer 42913707 og er registreret i Viborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer HandiHouse ApS?
Ejerstrukturen for HandiHouse ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Udlejning af erhvervsejendomme

PVN HOLDING A/S

CVR 15808292 · Sunds · 1082 ansatte

Ørsted Real Estate A/S

CVR 35208534 · Fredericia · 1000 ansatte

AudioNord Group A/S

CVR 43222899 · Tilst · 335 ansatte

Øster Holding 2017 A/S

CVR 38396420 · Nørre Aaby · 199 ansatte

FENRISULVEN HOLDING ApS

CVR 26175488 · Gadstrup · 193 ansatte

EJENDOMSFONDEN MÆNDENES HJEM

CVR 53252915 · København V · 189 ansatte

Ejendomsselskabet Mandal Allé 10 ApS

CVR 46088085 · Middelfart

Harbjerg Ejendomme ApS

CVR 46086961 · Rødding

IMBRO RETAIL - FREDERIKSHAVN A/S

CVR 46086821 · Aarhus C

Casa De Lundborg ApS

CVR 46086449 · Nykøbing F

Andre virksomheder i Viborg

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Dalgas A/S

CVR 27623549 · Støtteaktiviteter i forbindelse med skovbrug

Evida Holding A/S

CVR 37926671 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Brøndum Family Invest ApS

CVR 40824820 · Ikke-finansielle holdingselskaber

F&H Group A/S

CVR 10325838 · Engroshandel med andre husholdningsartikler i.a.n.

Evida Service A/S

CVR 40318941 · Distribution af gas

CAM Familieinvest ApS

CVR 42864455 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JNC Holding, Finderup ApS

CVR 42858293 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Bette My ApS

CVR 42852384 · Ikke-finansielle holdingselskaber

NovaDraiN ApS

CVR 42852376 · Anden måling og teknisk analyse

Se HandiHouse ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Viborg

Se alle i branchen Udlejning af erhvervsejendomme

Kan du stole på HandiHouse ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med HandiHouse ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

HandiHouse ApS i kontekst

HandiHouse ApS er en aktiv virksomhed med 5 års markedshistorik inden for branchen Udlejning af erhvervsejendomme, med hjemsted i Viborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 42913707, stiftet i 2021. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

HandiHouse ApS opererer i branchen "Udlejning af erhvervsejendomme", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Udlejning af erhvervsejendomme for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Viborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Viborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for HandiHouse ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret HandiHouse ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.