Visitkort: HC Munck Holding II ApS, CVR 45903354, Ikke-finansielle holdingselskaber, Nyborg, NORMAL
Visitkort for HC Munck Holding II ApS (CVR 45903354) - genereret af CVRcheck.dk

HC Munck Holding II ApS

CVR: 45903354 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Strandalleen 50, 5800 Nyborg

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Strandalleen 50, 5800 Nyborg
Selskabskapital
200.000 DKK
Stiftet
2025-09-23 (1 år siden)
Kommune
NYBORG
Region
Region Syddanmark

Om HC Munck Holding II ApS

HC Munck Holding II ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45903354 beliggende på Strandalleen 50 i 5800 Nyborg (NYBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). HC Munck Holding II ApS blev stiftet den 2025-09-23 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 200.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for HC Munck Holding II ApS

75
Tillids-Score
God
70
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af HC Munck Holding II ApS

HC Munck Holding II ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 70/100 (god), med en egenkapital på 968.128.000 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af HC Munck Holding II ApS

HC Munck Holding II ApS har til huse i 5800 Nyborg og er registreret som Anpartsselskab inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. HC Munck Holding II ApSs 0-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Offentlige regnskabstal er endnu ikke registreret for virksomheden. En potentiel risiko for HC Munck Holding II ApS ligger i afhængigheden af de underliggende datterselskabers succes. En stærk governance-struktur er derfor afgørende.

Erhvervsmiljø i Nyborg

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Herudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Operationelle signaler

Der er ingen registrerede medarbejdere, hvilket kan indikere en holdingstruktur eller enkeltmandsvirksomhed. Den aktive CVR-status bekræfter, at HC Munck Holding II ApS er i drift. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
241.874.000 kr.
Egenkapital
968.128.000 kr.
Aktiver
968.143.000 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031696387HC Munck Holding II ApSStrandalleen 50, 5800, NyborgIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om HC Munck Holding II ApS

Hvilke typer virksomheder ejer HC Munck Holding II ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer HC Munck Holding II ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af HC Munck Holding II ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvor gammel er HC Munck Holding II ApS?
Stiftelsesdatoen for HC Munck Holding II ApS er ikke registreret i de tilgængelige data.
Hvor mange ansatte har HC Munck Holding II ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for HC Munck Holding II ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad laver HC Munck Holding II ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger HC Munck Holding II ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Nyborg.
Hvad er HC Munck Holding II ApSs CVR-nummer?
HC Munck Holding II ApSs CVR-nummer er 45903354. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvordan bidrager HC Munck Holding II ApS til økonomien i Nyborg?
Selvom HC Munck Holding II ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Nyborg ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvilken branche tilhører HC Munck Holding II ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Er HC Munck Holding II ApS en aktiv virksomhed?
HC Munck Holding II ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er HC Munck Holding II ApS aktivt?
Ja, HC Munck Holding II ApS er aktivt: men firmaet er kun 10 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for HC Munck Holding II ApS?
HC Munck Holding II ApS har CVR-nummer 45903354 og er registreret i Nyborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer HC Munck Holding II ApS?
HC Munck Holding ApS ejer HC Munck Holding II ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

EP SERVICE HOLDING ApS

CVR 61071016 · Aabenraa

K.S.C. HOLDING A/S

CVR 60304912 · Pandrup · 1 ansatte

DANOSEF A/S

CVR 60299714 · København V

WERK'S HOLDING ApS

CVR 60287228 · Højbjerg

Andre virksomheder i Nyborg

SØLYSTGAARD HOLDING ApS

CVR 28290233 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Denys - Munck - Vorwerk I/S

CVR 41995637 · Anlæg af ledningsnet til væsker

HC Munck Holding ApS

CVR 45903192 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MUNCK FORSYNINGSLEDNINGER A/S

CVR 10977134 · Anlæg af ledningsnet til væsker

MR Restaurants ApS

CVR 36975466 · Servering af mad i restauranter og caféer

MUNCK ASFALT A/S

CVR 18262894 · Fremstilling af asfalt og tagpap

Berlin Wohnungs Invest K/S

CVR 38030396 · Investering for egen regning

Komplementaranpartsselskabet for Berlin Wohnungs Invest

CVR 38012789 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Nyborg Gulve ApS

CVR 38003577 · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning

REK Berlin Investor Holding ApS

CVR 38001329 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se HC Munck Holding II ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Nyborg

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på HC Munck Holding II ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med HC Munck Holding II ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

HC Munck Holding II ApS i kontekst

HC Munck Holding II ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Nyborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45903354, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

HC Munck Holding II ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Nyborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Nyborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for HC Munck Holding II ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret HC Munck Holding II ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.