Visitkort: HENRY LARSEN HOLDING ApS, CVR 29190992, Anden finansiel formidling i.a.n., Odense N, NORMAL
Visitkort for HENRY LARSEN HOLDING ApS (CVR 29190992) - genereret af CVRcheck.dk

HENRY LARSEN HOLDING ApS

CVR: 29190992 NORMAL

Anpartsselskab · Anden finansiel formidling i.a.n. · Allesøvej 120, 5270 Odense N

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Anden finansiel formidling i.a.n.
Adresse
Allesøvej 120, 5270 Odense N
Selskabskapital
126.000 DKK
Stiftet
2005-11-14 (21 år siden)
Kommune
ODENSE
Region
Region Syddanmark

Om HENRY LARSEN HOLDING ApS

HENRY LARSEN HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 29190992 beliggende på Allesøvej 120 i 5270 Odense N (ODENSE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Anden finansiel formidling i.a.n." (branchekode 649990). HENRY LARSEN HOLDING ApS blev stiftet den 2005-11-14 og har dermed eksisteret i over 21 år. Selskabskapitalen er registreret til 126.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for HENRY LARSEN HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af HENRY LARSEN HOLDING ApS

HENRY LARSEN HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 773.896 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af HENRY LARSEN HOLDING ApS

Den Odense N-baserede virksomhed HENRY LARSEN HOLDING ApS er klassificeret inden for Anden finansiel formidling i.a.n.. HENRY LARSEN HOLDING ApS har opereret i 20 år, hvilket afspejler en vis stabilitet. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Specialisering inden for nichemarkeder, f.eks.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i denne branche er ofte et holdingselskab eller et investeringsselskab med en relativt flad struktur. De er typisk små til mellemstore, med et ringe antal ansatte – ofte 1-5 personer – da mange funktioner kan outsources eller varetages af ejerkredsen selv. Omsætningen varierer enormt, fra beskedne beløb for rene administrationsselskaber til tocifrede millionbeløb for større investeringsselskaber eller family offices med betydelige aktiver under forvaltning. De er ofte privatejede og har et tæt forhold til deres stiftere eller ejere. Fokus er på langsigtet værdiskabelse og diskretion. De er sjældent 'store' i traditionel forstand, men kan forvalte betydelige formuer. En stor del af virksomhederne er etableret som ApS eller A/S, og mange fungerer som paraply for en enkelt ejerfamilies finansielle aktiver. HENRY LARSEN HOLDING ApSs størrelse som en virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Odense N

Parallelt hermed Branchen 'Anden finansiel formidling i.a.n.' (kode 649990) er en bred og ofte misforstået kategori inden for den danske finansielle sektor. Den omfatter virksomheder, der udfører finansiel formidling, som ikke specifikt falder ind under bankvirksomhed, realkreditinstitutter, fondsmæglervirksomhed, investeringsforeninger, pensionskasser eller forsikringsselskaber. Dette inkluderer typisk holdingsel Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Risikovurdering

Levetiden på 20 år placerer HENRY LARSEN HOLDING ApS blandt de mere etablerede virksomheder. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
187.682 kr.
Egenkapital
773.896 kr.
Aktiver
800.656 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1011863074HENRY LARSEN HOLDING ApSAllesøvej 120, 5270, Odense NAnden finansiel formidling i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om HENRY LARSEN HOLDING ApS

Hvor gammel er HENRY LARSEN HOLDING ApS?
Med 20 års levetid har HENRY LARSEN HOLDING ApS opereret siden 2005-11-14.
Hvad er fremtidsudsigterne for HENRY LARSEN HOLDING ApS i branchen?
Fremtidsudsigterne for HENRY LARSEN HOLDING ApS i Odense N afhænger af deres evne til at tilpasse sig markedsforhold, udnytte nye teknologier og imødekomme investorernes skiftende krav, især inden for bæredygtighed. Med en alder på 20 år har HENRY LARSEN HOLDING ApS erfaring og potentiale til fortsat at udvikle sig og fastholde sin position i den finansielle formidling.
Hvor holder HENRY LARSEN HOLDING ApS til?
HENRY LARSEN HOLDING ApS har adresse på Allesøvej 120, 5270 Odense N.
Hvilken branche tilhører HENRY LARSEN HOLDING ApS?
HENRY LARSEN HOLDING ApS er registreret under branchen "Anden finansiel formidling i.a.n." med branchekode 649990.
Hvad er HENRY LARSEN HOLDING ApSs seneste regnskab?
HENRY LARSEN HOLDING ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor mange ansatte har HENRY LARSEN HOLDING ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for HENRY LARSEN HOLDING ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Er HENRY LARSEN HOLDING ApS aktivt?
Ja, HENRY LARSEN HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2005.
Hvad er CVR-nummeret for HENRY LARSEN HOLDING ApS?
HENRY LARSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 29190992 og er registreret i Odense N. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer HENRY LARSEN HOLDING ApS?
Henry Larsen ejer HENRY LARSEN HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Anden finansiel formidling i.a.n.

Vestas Infrastructure Invest ApS

CVR 37993921 · Aarhus N · 32729 ansatte

ANPARTSSELSKABET AF 1. OKTOBER 2011

CVR 34092524 · Bredebro · 21847 ansatte

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · København K · 16773 ansatte

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · København K · 14903 ansatte

Ørsted Ventures Europe A/S

CVR 40359176 · Fredericia · 8496 ansatte

SAS DANMARK A/S

CVR 56994912 · Kastrup · 2838 ansatte

Aifos Invest ApS

CVR 44168634 · Gentofte

Dream House Venture Fund I K/S

CVR 44167077 · Kongens Lyngby

Natural Hydrogen Ventures Fund I K/S

CVR 44166631 · Aarhus C

Natural Hydrogen Ventures Fund I Komplementar ApS

CVR 44166615 · Aarhus C

Andre virksomheder i Odense N

GARTNERIET PKM A/S

CVR 74033911 · Dyrkning af andre etårige afgrøder

Majbritt Skovsager Holding ApS

CVR 38144359 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MENETA ADVANCED SHIMS TECHNOLOGY A/S

CVR 26314089 · Fremstilling af andre dele og tilbehør til motorkøretøjer

Fairytale Holding ApS

CVR 39039257 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SG PRODUKTION A/S

CVR 45478319 · Fremstilling af belysningsartikler

Little Green Pharma Denmark ApS

CVR 38947737 · Dyrkning af krydderiplanter, aromaplanter og lægeplanter

Se HENRY LARSEN HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Odense N

Se alle i branchen Anden finansiel formidling i.a.n.

Kan du stole på HENRY LARSEN HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med HENRY LARSEN HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

HENRY LARSEN HOLDING ApS i kontekst

HENRY LARSEN HOLDING ApS er en etableret aktør med 21 års dokumenteret drift inden for branchen Anden finansiel formidling i.a.n., med hjemsted i Odense N. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 29190992, stiftet i 2005. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

HENRY LARSEN HOLDING ApS opererer i branchen "Anden finansiel formidling i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Anden finansiel formidling i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Odense N, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Odense N for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for HENRY LARSEN HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret HENRY LARSEN HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.