Visitkort: HOLM HOLDING ESBJERG ApS, CVR 25820436, Ikke-finansielle holdingselskaber, Esbjerg, NORMAL
Visitkort for HOLM HOLDING ESBJERG ApS (CVR 25820436) - genereret af CVRcheck.dk

HOLM HOLDING ESBJERG ApS

CVR: 25820436 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Jyllandsgade 72, 6700 Esbjerg · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Jyllandsgade 72, 6700 Esbjerg
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
165.000 DKK
Stiftet
2001-01-01 (25 år siden)
Kommune
ESBJERG
Region
Region Syddanmark

Telefon: 40199252

Om HOLM HOLDING ESBJERG ApS

HOLM HOLDING ESBJERG ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 25820436 beliggende på Jyllandsgade 72 i 6700 Esbjerg (ESBJERG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). HOLM HOLDING ESBJERG ApS blev stiftet den 2001-01-01 og har dermed eksisteret i over 25 år. Med 2 ansatte klassificeres HOLM HOLDING ESBJERG ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 165.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for HOLM HOLDING ESBJERG ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af HOLM HOLDING ESBJERG ApS

HOLM HOLDING ESBJERG ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 69.478.341 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af HOLM HOLDING ESBJERG ApS

Med registrering i Esbjerg repræsenterer HOLM HOLDING ESBJERG ApS Ikke-finansielle holdingselskaber-branchen som en mikrovirksomhed. Virksomheden blev dannet for 25 år siden og har opnået en etableret position. Organisationen tæller 2 medarbejdere, hvilket placerer HOLM HOLDING ESBJERG ApS i en mikrovirksomhed-kategorien. Regnskabsoplysninger for HOLM HOLDING ESBJERG ApS er ikke tilgængelige i digital form. Med base i Esbjerg og en historie på 25 år, har HOLM HOLDING ESBJERG ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber. HOLM HOLDING ESBJERG ApS er et centralt holdingselskab, der strategisk forvalter en portefølje af virksomheder. Deres strategiske tilgang til investeringer og porteføljeforvaltning muliggør effektiv ressourceallokering og risikostyring, hvilket bidrager til en stærk økonomisk performance på tværs af koncernen.

Erhvervsmiljø i Esbjerg

Herudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er Esbjerg karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Risikovurdering

Levetiden på 25 år placerer HOLM HOLDING ESBJERG ApS blandt de mere etablerede virksomheder. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
3.276.372 kr.
Egenkapital
69.478.341 kr.
Aktiver
87.383.028 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1008176759HOLM HOLDING ESBJERG ApSJyllandsgade 72, 6700, EsbjergIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om HOLM HOLDING ESBJERG ApS

Hvad er HOLM HOLDING ESBJERG ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for HOLM HOLDING ESBJERG ApS er 25820436, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan bidrager HOLM HOLDING ESBJERG ApS til økonomien i Esbjerg?
Selvom HOLM HOLDING ESBJERG ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Esbjerg ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er formålet med HOLM HOLDING ESBJERG ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med HOLM HOLDING ESBJERG ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvad laver HOLM HOLDING ESBJERG ApS?
HOLM HOLDING ESBJERG ApS er aktiv inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Esbjerg.
Hvor gammel er HOLM HOLDING ESBJERG ApS?
HOLM HOLDING ESBJERG ApS blev stiftet for 25 år siden (startdato: 2001-01-01).
Hvor mange ansatte har HOLM HOLDING ESBJERG ApS?
HOLM HOLDING ESBJERG ApS råder over 2 medarbejdere (interval: ANTAL_2_4).
Hvilken branche tilhører HOLM HOLDING ESBJERG ApS?
HOLM HOLDING ESBJERG ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Er HOLM HOLDING ESBJERG ApS en aktiv virksomhed?
HOLM HOLDING ESBJERG ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er HOLM HOLDING ESBJERG ApS aktivt?
Ja, HOLM HOLDING ESBJERG ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2001.
Hvad er CVR-nummeret for HOLM HOLDING ESBJERG ApS?
HOLM HOLDING ESBJERG ApS har CVR-nummer 25820436 og er registreret i Esbjerg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer HOLM HOLDING ESBJERG ApS?
Lars Christian Holm ejer HOLM HOLDING ESBJERG ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Superman Holding ApS

CVR 46628357 · Galten

EP Holdings ApS

CVR 46628160 · Viborg

Langebjerg Ejendomsudvikling ApS

CVR 46627989 · Roskilde

Newbiz 8241 ApS

CVR 46627970 · Risskov

Andre virksomheder i Esbjerg

140864 ApS

CVR 37391964 · Finansielle holdingselskaber

Offshore Capital Partners ApS

CVR 39910780 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ESVAGT A/S

CVR 60698813 · Drift af bugserings-, bjærgnings- og redningsvæsen mv.

SEMCO MARITIME A/S

CVR 25490762 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

BLUE WATER SHIPPING A/S

CVR 40516611 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

JOBTEAM A/S

CVR 73678919 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

C. J. Nielsen Holding ApS

CVR 43398024 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Emil Holte Holding ApS

CVR 43395378 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Rasmus Pedersen ApS

CVR 43395289 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Mlykke-byg ApS

CVR 43381881 · Murerarbejde

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se HOLM HOLDING ESBJERG ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Esbjerg

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på HOLM HOLDING ESBJERG ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med HOLM HOLDING ESBJERG ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

HOLM HOLDING ESBJERG ApS i kontekst

HOLM HOLDING ESBJERG ApS er en etableret aktør med 25 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Esbjerg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 25820436, stiftet i 2001. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

HOLM HOLDING ESBJERG ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Esbjerg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Esbjerg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for HOLM HOLDING ESBJERG ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret HOLM HOLDING ESBJERG ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.