Visitkort: Hovgaard Holding ApS, CVR 44558483, Ikke-finansielle holdingselskaber, Vedbæk, NORMAL
Visitkort for Hovgaard Holding ApS (CVR 44558483) - genereret af CVRcheck.dk

Hovgaard Holding ApS

CVR: 44558483 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Ralphs Vænge 43, 2950 Vedbæk

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Ralphs Vænge 43, 2950 Vedbæk
Selskabskapital
40.001 DKK
Stiftet
2024-01-11 (2 år siden)
Kommune
RUDERSDAL
Region
Region Hovedstaden

Telefon: 27575162

Om Hovgaard Holding ApS

Hovgaard Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44558483 beliggende på Ralphs Vænge 43 i 2950 Vedbæk (RUDERSDAL Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Hovgaard Holding ApS blev stiftet den 2024-01-11 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.001 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Hovgaard Holding ApS

90
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Hovgaard Holding ApS

Hovgaard Holding ApS opnår en tillids-score på 90/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 35.676 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Hovgaard Holding ApS

Hovgaard Holding ApS er en virksomhed beliggende i Vedbæk, der opererer inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Hovgaard Holding ApS er en nyere aktør med kun 2 år i branchen. Regnskabsoplysninger for Hovgaard Holding ApS er ikke tilgængelige i digital form. En særlig mulighed for Hovgaard Holding ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Som en ung virksomhed (2 år) er der naturligt en højere risikoprofil. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-4.324 kr.
Egenkapital
35.676 kr.
Aktiver
40.051 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029997132Hovgaard Holding ApSRalphs Vænge 43, 2950, VedbækIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Hovgaard Holding ApS

Hvad er Hovgaard Holding ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Hovgaard Holding ApS.
Er Hovgaard Holding ApS en aktiv virksomhed?
Hovgaard Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken branche tilhører Hovgaard Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvor mange ansatte har Hovgaard Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Hovgaard Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad laver Hovgaard Holding ApS?
Hovgaard Holding ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er placeret i Vedbæk og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor holder Hovgaard Holding ApS til?
Virksomheden er med domicil i Vedbæk, RUDERSDAL.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Hovgaard Holding ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Hovgaard Holding ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvad er formålet med Hovgaard Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Hovgaard Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Er Hovgaard Holding ApS aktivt?
Ja, Hovgaard Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for Hovgaard Holding ApS?
Hovgaard Holding ApS har CVR-nummer 44558483 og er registreret i Vedbæk. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Hovgaard Holding ApS?
Jakob Sønderby Hovgaard ejer Hovgaard Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

P.A. Hovgaard Holding ApS

CVR 46624076 · København Ø

RG Capital Holding ApS

CVR 46624025 · Hellerup

Den Rene Linie Holding ApS

CVR 46623932 · Aalborg

IF Group ApS

CVR 46623908 · Kolding

Andre virksomheder i Vedbæk

MWG HoldCo ApS

CVR 41988231 · Ikke-finansielle holdingselskaber

PANKAS A/S

CVR 20732318 · Fremstilling af asfalt og tagpap

Laursen Family Holding ApS

CVR 43408828 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TRIUMPH INTERNATIONAL TEXTIL A/S

CVR 20313919 · Detailhandel med tøj

SLJH Holding ApS

CVR 40827870 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Metalcolour Group ApS

CVR 42461563 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Labeck Consulting ApS

CVR 42515957 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Svensson Invest Holding Aps

CVR 42512354 · Investering for egen regning

Sophiesminde ApS

CVR 42510343 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Moliin Holding ApS

CVR 42505021 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Hovgaard Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Vedbæk

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Hovgaard Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Hovgaard Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Hovgaard Holding ApS i kontekst

Hovgaard Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Vedbæk. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44558483, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Hovgaard Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Vedbæk, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Vedbæk for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Hovgaard Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Hovgaard Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.