Visitkort: JKJ Holding Skive ApS, CVR 27700896, Ikke-finansielle holdingselskaber, Højslev, NORMAL
Visitkort for JKJ Holding Skive ApS (CVR 27700896) - genereret af CVRcheck.dk

JKJ Holding Skive ApS

CVR: 27700896 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Lundøvej 49, 7840 Højslev · 4 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Lundøvej 49, 7840 Højslev
Ansatte
4 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2004-04-22 (22 år siden)
Kommune
SKIVE
Region
Region Midtjylland

Om JKJ Holding Skive ApS

JKJ Holding Skive ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 27700896 beliggende på Lundøvej 49 i 7840 Højslev (SKIVE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). JKJ Holding Skive ApS blev stiftet den 2004-04-22 og har dermed eksisteret i over 22 år. Med 4 ansatte klassificeres JKJ Holding Skive ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for JKJ Holding Skive ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
73
Stabilitets-Score
God
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af JKJ Holding Skive ApS

JKJ Holding Skive ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 73/100 (god), med en egenkapital på 270.257 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af JKJ Holding Skive ApS

JKJ Holding Skive ApS er en mikrovirksomhed med adresse i Højslev, der opererer inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. JKJ Holding Skive ApSs 22 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. JKJ Holding Skive ApS har i sin organisation et team på 4 medarbejdere til at drive forretningen. Den positive egenkapital på 270.257 kr. afspejler finansiel styrke. Bundlinjen er negativ med et tab på 36.858 kr.. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. JKJ Holding Skive ApS udfylder rollen som en mikrovirksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-36.858 kr.
Egenkapital
270.257 kr.
Aktiver
556.902 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1010523474JKJ Holding Skive ApSLundøvej 49, 7840, HøjslevIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om JKJ Holding Skive ApS

Er JKJ Holding Skive ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er JKJ Holding Skive ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad laver JKJ Holding Skive ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger JKJ Holding Skive ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Højslev.
Hvad er formålet med JKJ Holding Skive ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med JKJ Holding Skive ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor mange ansatte har JKJ Holding Skive ApS?
Virksomheden har 4 ansatte, hvilket gør den til en mikrovirksomhed.
Hvilken branche tilhører JKJ Holding Skive ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvordan måles succes for JKJ Holding Skive ApS?
Succes for JKJ Holding Skive ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvad er JKJ Holding Skive ApSs seneste regnskab?
I 2024 aflagde JKJ Holding Skive ApS sit seneste regnskab.
Hvor gammel er JKJ Holding Skive ApS?
Med 22 års levetid har JKJ Holding Skive ApS opereret siden 2004-04-22.
Er JKJ Holding Skive ApS aktivt?
Ja, JKJ Holding Skive ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2004.
Hvad er CVR-nummeret for JKJ Holding Skive ApS?
JKJ Holding Skive ApS har CVR-nummer 27700896 og er registreret i Højslev. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer JKJ Holding Skive ApS?
Jens Kjærsgaard Jensen ejer JKJ Holding Skive ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Tangs Holding ApS

CVR 46377818 · København S

LCAE Holding ApS

CVR 46377761 · Kongens Lyngby

Anton Bjørndahl Holding ApS

CVR 46377737 · Svenstrup J

Morten Skanderup Holding ApS

CVR 46376595 · Horsens

Andre virksomheder i Højslev

KNUDSGAARD A/S

CVR 31764319 · Opførelse af bygninger

KNUDSGAARD HOLDING ApS

CVR 26470420 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DIANA LYS A/S

CVR 58299618 · Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.

Nr. Søby VVS A/S

CVR 14784632 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

BØRGE HANSEN A/S

CVR 11757588 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

SØBY A/S

CVR 89935717 · Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr

Virksomheder i samme størrelse

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Incedendo ApS

CVR 39165422 · Stenløse · 2 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

Balkan Food ApS

CVR 45082822 · Brønshøj · 3 ansatte

Se JKJ Holding Skive ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Højslev

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på JKJ Holding Skive ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med JKJ Holding Skive ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

JKJ Holding Skive ApS i kontekst

JKJ Holding Skive ApS er en etableret aktør med 22 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Højslev. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 27700896, stiftet i 2004. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

JKJ Holding Skive ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Højslev, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Højslev for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for JKJ Holding Skive ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret JKJ Holding Skive ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.