Visitkort: KLAR INVEST ApS, CVR 31153859, Detailhandel med byggematerialer og værktøj, Ølstykke, NORMAL
Visitkort for KLAR INVEST ApS (CVR 31153859) - genereret af CVRcheck.dk

KLAR INVEST ApS

CVR: 31153859 NORMAL

Anpartsselskab · Detailhandel med byggematerialer og værktøj · Havremarken 4, 3650 Ølstykke · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Detailhandel med byggematerialer og værktøj
Adresse
Havremarken 4, 3650 Ølstykke
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2007-12-17 (19 år siden)
Kommune
EGEDAL
Region
Region Hovedstaden

Om KLAR INVEST ApS

KLAR INVEST ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 31153859 beliggende på Havremarken 4 i 3650 Ølstykke (EGEDAL Kommune). Virksomheden opererer inden for "Detailhandel med byggematerialer og værktøj" (branchekode 475220). KLAR INVEST ApS blev stiftet den 2007-12-17 og har dermed eksisteret i over 19 år. Med 1 ansatte klassificeres KLAR INVEST ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for KLAR INVEST ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
28
Stabilitets-Score
Svag
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af KLAR INVEST ApS

KLAR INVEST ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 28/100 (svag), med en egenkapital på -428.663 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af KLAR INVEST ApS

KLAR INVEST ApS er blandt de virksomheder i Ølstykke, der er aktiv inden for Detailhandel med byggematerialer og værktøj. Med 18 års erfaring har KLAR INVEST ApS opbygget erfaring og relationer i branchen. Med 1 registrerede medarbejdere er KLAR INVEST ApS en enkeltmandsvirksomhed i dansk kontekst. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for KLAR INVEST ApS. For professionelle kunder leverer KLAR INVEST ApS i Ølstykke ikke kun materialer, men også en pålidelig logistik og mulighed for kontoaftaler, der strømliner indkøbsprocessen og sikrer effektivitet på byggepladsen. For KLAR INVEST ApS i Ølstykke ligger der store muligheder i den grønne omstilling.

Erhvervsmiljø i Ølstykke

I samme kontekst Detailhandel med byggematerialer og værktøj (branchekode 475220) omfatter virksomheder, der sælger et bredt spektrum af produkter til bygge- og anlægssektoren samt til private forbrugere, der udfører gør-det-selv projekter. Kerneaktiviteterne inkluderer indkøb fra producenter og grossister, lagerstyring af et ofte omfattende sortiment, salg via fysiske butikker, e-handel eller en kombination heraf Konkurrencesituationen i branchen er karakteriseret ved en blanding af store landsdækkende kæder og et betydeligt antal mindre, lokale aktører. Markedsstørrelsen er betydelig og tæt forbundet med den overordnede aktivitet i bygge- og anlægssektoren samt privatforbruget. Vækstraten er moderat og følger konjunkturerne, men med potentiale for vækst drevet af urbanisering, øget fokus på energieffektivitet og renoveringsbølger. Branchen er fragmenteret, men med en tendens til konsolidering, hvor stør Branchen Detailhandel med byggematerialer og værktøj er en integreret del af den danske økonomi.

Operationelle signaler

Medarbejdertallet på 1 signalerer igangværende forretningsaktivitet. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-224.849 kr.
Egenkapital
-428.663 kr.
Aktiver
76.169 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1013869339KLAR INVEST ApSHavremarken 4, 3650, ØlstykkeDetailhandel med byggematerialer og værktøj

Ofte stillede spørgsmål om KLAR INVEST ApS

Hvilken rolle spiller bæredygtighed for KLAR INVEST ApS i Ølstykke?
Bæredygtighed er et voksende fokusområde for virksomheder i branchen, herunder KLAR INVEST ApS. Det indebærer at tilbyde et stigende udvalg af miljøvenlige byggematerialer, reducere spild i forsyningskæden og rådgive kunder om energibesparende løsninger. Dette understøtter både miljøet og kundernes langsigtede økonomi.
Hvad er KLAR INVEST ApSs CVR-nummer?
KLAR INVEST ApSs CVR-nummer er 31153859. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er KLAR INVEST ApSs seneste regnskab?
KLAR INVEST ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad laver KLAR INVEST ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger KLAR INVEST ApS sig med Detailhandel med byggematerialer og værktøj fra Ølstykke.
Er KLAR INVEST ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er KLAR INVEST ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor holder KLAR INVEST ApS til?
KLAR INVEST ApS har adresse på Havremarken 4, 3650 Ølstykke.
Hvilken branche tilhører KLAR INVEST ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Detailhandel med byggematerialer og værktøj" (kode: 475220).
Hvor gammel er KLAR INVEST ApS?
Virksomheden har eksisteret i 18 år siden den blev oprettet.
Er KLAR INVEST ApS aktivt?
Ja, KLAR INVEST ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2007.
Hvad er CVR-nummeret for KLAR INVEST ApS?
KLAR INVEST ApS har CVR-nummer 31153859 og er registreret i Ølstykke. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer KLAR INVEST ApS?
Søren Schmidt Petersen ejer KLAR INVEST ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Detailhandel med byggematerialer og værktøj

JEM & FIX A/S

CVR 10360641 · Vejle · 1746 ansatte

BAUHAUS DANMARK A/S

CVR 19555305 · Tilst · 1648 ansatte

Silvan A/S

CVR 38841297 · Brabrand · 1322 ansatte

DLG SERVICE A/S

CVR 16181528 · Fredericia · 171 ansatte

LS171225 A/S

CVR 25189000 · Åbyhøj · 152 ansatte

P. LINDBERG A/S

CVR 25903110 · Vejen · 86 ansatte

Andre virksomheder i Ølstykke

EventCrew Safety ApS

CVR 41232005 · Efterforskning og private vagt- og sikkerhedsaktiviteter

7 Steel Service Denmark A/S

CVR 32988210 · Fremstilling af trådvarer, kæder og fjedre

Egedal Hjemmeservice ApS

CVR 42516694 · Drift af hjemmehjælp

JB METALINDUSTRI A/S

CVR 17588397 · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf

GOBO BYG A/S

CVR 25582780 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Frederik Ditlevsen , 736 Ølstykke ApS

CVR 43191969 · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se KLAR INVEST ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ølstykke

Se alle i branchen Detailhandel med byggematerialer og værktøj

Kan du stole på KLAR INVEST ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med KLAR INVEST ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

KLAR INVEST ApS i kontekst

KLAR INVEST ApS er en etableret aktør med 19 års dokumenteret drift inden for branchen Detailhandel med byggematerialer og værktøj, med hjemsted i Ølstykke. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 31153859, stiftet i 2007. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

KLAR INVEST ApS opererer i branchen "Detailhandel med byggematerialer og værktøj", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Detailhandel med byggematerialer og værktøj for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ølstykke, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ølstykke for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for KLAR INVEST ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret KLAR INVEST ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.