Visitkort: KSA ApS, CVR 43766457, Ikke-finansielle holdingselskaber, Valby, NORMAL
Visitkort for KSA ApS (CVR 43766457) - genereret af CVRcheck.dk

KSA ApS

CVR: 43766457 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Vigerslev Allé 174, 2500 Valby

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Vigerslev Allé 174, 2500 Valby
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-01-09 (3 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

E-mail: kasper.stage@hotmail.com

Telefon: 28253390

Om KSA ApS

KSA ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43766457 beliggende på Vigerslev Allé 174 i 2500 Valby (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). KSA ApS blev stiftet den 2023-01-09 og har dermed eksisteret i over 3 år. I regnskabsåret 2024 omsatte KSA ApS for 7.200 kr. med et resultat på 1.441 kr.. Omsætningen faldt med 85.6% fra 2023 til 2024. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for KSA ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af KSA ApS

KSA ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 132.036 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af KSA ApS

Som registreret Anpartsselskab i Valby er KSA ApS en aktør inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Med blot 3 års levetid er KSA ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Regnskabsoplysninger for KSA ApS er ikke tilgængelige i digital form. Dette kan styrke koncernens position og sikre langvarig vækst, især i en tid med hurtige teknologiske forandringer og nye forretningsmodeller.

Erhvervsmiljø i Valby

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Det bemærkes også, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation. Den aktive CVR-status bekræfter, at KSA ApS er i drift. KSA ApS har registrerede kontaktoplysninger, hvilket indikerer tilgængelighed. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
7.200 kr.
Resultat
1.441 kr.
Egenkapital
132.036 kr.
Aktiver
143.658 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028911374KSA ApSVigerslev Allé 174, 2500, ValbyIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om KSA ApS

Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som KSA ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som KSA ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Er KSA ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er KSA ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvordan bidrager KSA ApS til økonomien i Valby?
Selvom KSA ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Valby ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvilken branche tilhører KSA ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvor mange ansatte har KSA ApS?
Medarbejdertallet for KSA ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er KSA ApSs seneste regnskab?
KSA ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor gammel er KSA ApS?
KSA ApS blev startet for 3 år siden (startdato: 2023-01-09).
Hvad laver KSA ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger KSA ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Valby.
Er KSA ApS aktivt?
Ja, KSA ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for KSA ApS?
KSA ApS har CVR-nummer 43766457 og er registreret i Valby. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer KSA ApS?
Kasper Stage Andersen, Kasper Stage Andersen ejer KSA ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

OVB Holding ApS

CVR 46626761 · Aarhus C

Hougaard-Holding ApS

CVR 46626583 · Randers SV

Wolf Vertex ApS

CVR 46626346 · Nibe

Mike Grønkjær Olsen Holding ApS

CVR 46626338 · Fuglebjerg

Andre virksomheder i Valby

DUOS A/S

CVR 25477154 · Drift af hjemmehjælp

Pure Gym Denmark A/S

CVR 25652991 · Drift af fitnesscentre

DXC Technology Danmark A/S

CVR 15231599 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Loop MidCo ApS

CVR 44213753 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ERD Holding ApS

CVR 40984003 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CAH A/S

CVR 16128589 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Malaga ApS

CVR 45270831 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Revenue Formula ApS

CVR 45266524 · Radioaktiviteter og distribution af lydoptagelser

VKC ApS

CVR 45263169 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Følager Entreprise ApS

CVR 45254585 · Køb og salg af egen fast ejendom

Se KSA ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Valby

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på KSA ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med KSA ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

KSA ApS i kontekst

KSA ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Valby. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43766457, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

KSA ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Valby, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Valby for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for KSA ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret KSA ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.