Visitkort: L K TRANSPORT ApS, CVR 30276876, Vejgodstransport, Lemvig, NORMAL
Visitkort for L K TRANSPORT ApS (CVR 30276876) - genereret af CVRcheck.dk

L K TRANSPORT ApS

CVR: 30276876 NORMAL

Anpartsselskab · Vejgodstransport · Nyborgvej 9, 7620 Lemvig · 3 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Vejgodstransport
Adresse
Nyborgvej 9, 7620 Lemvig
Ansatte
3 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2007-02-15 (19 år siden)
Kommune
LEMVIG
Region
Region Midtjylland

Om L K TRANSPORT ApS

L K TRANSPORT ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 30276876 beliggende på Nyborgvej 9 i 7620 Lemvig (LEMVIG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Vejgodstransport" (branchekode 494100). L K TRANSPORT ApS blev stiftet den 2007-02-15 og har dermed eksisteret i over 19 år. Med 3 ansatte klassificeres L K TRANSPORT ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for L K TRANSPORT ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af L K TRANSPORT ApS

L K TRANSPORT ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 2.115.994 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af L K TRANSPORT ApS

Med registrering i Lemvig repræsenterer L K TRANSPORT ApS Vejgodstransport-branchen som en mikrovirksomhed. L K TRANSPORT ApSs 19 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. 3 medarbejdere danner grundlaget for L K TRANSPORT ApSs daglige operationer. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Selvom L K TRANSPORT ApS i Lemvig har en stærk position med ikke offentliggjort i omsætning, er branchen præget af udfordringer som stigende brændstofpriser og mangel på kvalificeret arbejdskraft. Den stabile drift hos L K TRANSPORT ApS i Lemvig med 3 medarbejdere og en omsætning på ikke offentliggjort indikerer en effektiv forretningsmodel og god kundetilfredshed, hvilket er afgørende i en konkurrencepræget branche. Selvom virksomheden med 3 ansatte og ikke offentliggjort i omsætning er robust, kan ændringer på disse områder kræve betydelige investeringer og tilpasninger.

Erhvervsmiljø i Lemvig

Branchen Vejgodstransport er en integreret del af den danske økonomi. Dertil Vejgodstransportbranchen (branchekode 494100) udgør en fundamental søjle i den danske infrastruktur og økonomi. Virksomheder i denne branche specialiserer sig i fysisk flytning af varer og gods over vejnettet, nationalt såvel som internationalt. Kerneaktiviteterne omfatter alt fra fuldlast- og dellasttransporter til specialtransporter af overdimensioneret gods, kølevarer, farligt gods og ekspresle Konkurrencesituationen i vejgodstransportbranchen er kendetegnet ved en høj grad af fragmentering med mange små og mellemstore aktører, selvom der også findes større, konsoliderede virksomheder. Markedsstørrelsen er betydelig og har historisk set fulgt den økonomiske vækst. Forventet vækstrate i 2025-2026 er moderat, men med potentiale for segmenteret vækst inden for e-handel og specialtransporter. Entry barriers er moderate, primært bestående af kapitalkrav til køretøjer, licenser, forsikringer

Operationelle signaler

De 3 ansatte bekræfter en operationel virksomhed. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
365.675 kr.
Egenkapital
2.115.994 kr.
Aktiver
2.148.204 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1013042736L K TRANSPORT ApSNyborgvej 9, 7620, LemvigVejgodstransport

Ofte stillede spørgsmål om L K TRANSPORT ApS

Hvor holder L K TRANSPORT ApS til?
Virksomheden er med base i Lemvig, LEMVIG.
Hvad laver L K TRANSPORT ApS?
L K TRANSPORT ApS er registreret inden for branchen "Vejgodstransport" med branchekode 494100. Virksomheden er med adresse i Lemvig og er registreret som Anpartsselskab.
Er L K TRANSPORT ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er L K TRANSPORT ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvordan sikrer L K TRANSPORT ApS i Lemvig en effektiv levering?
L K TRANSPORT ApS sikrer effektiv levering gennem optimeret ruteplanlægning, moderne flådestyringssystemer og erfarne chauffører. Virksomheden investerer i teknologi for at minimere transporttider og maksimere pålideligheden af hver forsendelse.
Hvor gammel er L K TRANSPORT ApS?
Med 19 års levetid har L K TRANSPORT ApS opereret siden 2007-02-15.
Hvad er L K TRANSPORT ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for L K TRANSPORT ApS.
Hvordan håndterer L K TRANSPORT ApS i Lemvig miljøhensyn i transporten?
L K TRANSPORT ApS arbejder løbende på at reducere transportens miljøpåvirkning. Dette kan omfatte optimering af kørselsruter, investering i mere brændstofeffektive køretøjer og udforskning af alternative brændstoffer eller elektriske løsninger, for at bidrage til en grønnere logistik.
Hvad er L K TRANSPORT ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for L K TRANSPORT ApS er 30276876, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er L K TRANSPORT ApS aktivt?
Ja, L K TRANSPORT ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2007.
Hvad er CVR-nummeret for L K TRANSPORT ApS?
L K TRANSPORT ApS har CVR-nummer 30276876 og er registreret i Lemvig. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer L K TRANSPORT ApS?
Kåre Høj Jensen ejer L K TRANSPORT ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Vejgodstransport

DANSKE FRAGTMÆND A/S

CVR 30611756 · Brabrand · 956 ansatte

REMONDIS A/S

CVR 19010007 · Ishøj · 819 ansatte

ALEX ANDERSEN. ØLUND A/S

CVR 66683419 · Odense SV · 361 ansatte

Nagel Liller A/S

CVR 38338862 · Vejle Øst · 342 ansatte

OLE LARSEN TRANSPORT A/S

CVR 25483863 · Brabrand · 293 ansatte

JOHS. RASMUSSEN. SVEBØLLE A/S

CVR 56990313 · Svebølle · 217 ansatte

Vognmandsf. Klemen Transport ApS

CVR 36709138 · Kibæk · 2 ansatte

Vognmand Palle Christensen ApS

CVR 36707593 · Esbjerg · 1 ansatte

Stefan Finken Transport ApS

CVR 36686537 · Haarby · 1 ansatte

Aavang Transport ApS

CVR 36559608 · Fjerritslev · 1 ansatte

Andre virksomheder i Lemvig

Dantrafo Holding ApS

CVR 32558631 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JEKA FISH A/S

CVR 76129010 · Forarbejdning og konservering af fisk, krebsdyr og bløddyr, undtagen fiskemel

RGDE ApS

CVR 42344303 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JESPER BERG HOLDING ApS

CVR 27251609 · Finansielle hovedsæders aktiviteter

Egholm A/S

CVR 39929740 · Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n.

HETA A/S

CVR 41888016 · Fremstilling af ovne, ildsteder og fyringsaggregater til boligopvarmning

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se L K TRANSPORT ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Lemvig

Se alle i branchen Vejgodstransport

Kan du stole på L K TRANSPORT ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med L K TRANSPORT ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

L K TRANSPORT ApS i kontekst

L K TRANSPORT ApS er en etableret aktør med 19 års dokumenteret drift inden for branchen Vejgodstransport, med hjemsted i Lemvig. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 30276876, stiftet i 2007. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

L K TRANSPORT ApS opererer i branchen "Vejgodstransport", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Vejgodstransport for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Lemvig, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Lemvig for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for L K TRANSPORT ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret L K TRANSPORT ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.