Visitkort: LWS ZONE HOLDING ApS, CVR 29213208, Ikke-finansielle holdingselskaber, Sjællands Odde, NORMAL
Visitkort for LWS ZONE HOLDING ApS (CVR 29213208) - genereret af CVRcheck.dk

LWS ZONE HOLDING ApS

CVR: 29213208 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Vestre Skovlyvej 28, 4583 Sjællands Odde · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Vestre Skovlyvej 28, 4583 Sjællands Odde
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2005-12-13 (21 år siden)
Kommune
ODSHERRED
Region
Region Sjælland

Om LWS ZONE HOLDING ApS

LWS ZONE HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 29213208 beliggende på Vestre Skovlyvej 28 i 4583 Sjællands Odde (ODSHERRED Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). LWS ZONE HOLDING ApS blev stiftet den 2005-12-13 og har dermed eksisteret i over 21 år. Med 1 ansatte klassificeres LWS ZONE HOLDING ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for LWS ZONE HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af LWS ZONE HOLDING ApS

LWS ZONE HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 5.246.344 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af LWS ZONE HOLDING ApS

I hjertet af Sjællands Odde har LWS ZONE HOLDING ApS etableret sig som en virksomhed i Ikke-finansielle holdingselskaber. LWS ZONE HOLDING ApS har opereret i 20 år, hvilket demonstrerer en vis stabilitet. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering.

Erhvervsmiljø i Sjællands Odde

Erhvervsmæssigt er Sjællands Odde karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. I samme kontekst Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation. LWS ZONE HOLDING ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. LWS ZONE HOLDING ApS har registrerede kontaktoplysninger, hvilket antyder tilgængelighed. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
256.228 kr.
Egenkapital
5.246.344 kr.
Aktiver
5.293.450 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1011914299LWS ZONE HOLDING ApSVestre Skovlyvej 28, 4583, Sjællands OddeIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om LWS ZONE HOLDING ApS

Hvad laver LWS ZONE HOLDING ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger LWS ZONE HOLDING ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Sjællands Odde.
Hvilken branche tilhører LWS ZONE HOLDING ApS?
LWS ZONE HOLDING ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Hvad er LWS ZONE HOLDING ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for LWS ZONE HOLDING ApS er 29213208, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er LWS ZONE HOLDING ApS?
Virksomheden har eksisteret i 20 år siden den blev registreret.
Hvilke udfordringer står LWS ZONE HOLDING ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står LWS ZONE HOLDING ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor mange ansatte har LWS ZONE HOLDING ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for LWS ZONE HOLDING ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som LWS ZONE HOLDING ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som LWS ZONE HOLDING ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Er LWS ZONE HOLDING ApS aktivt?
Ja, LWS ZONE HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2005.
Hvad er CVR-nummeret for LWS ZONE HOLDING ApS?
LWS ZONE HOLDING ApS har CVR-nummer 29213208 og er registreret i Sjællands Odde. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer LWS ZONE HOLDING ApS?
Lene Wulff Schmidt ejer LWS ZONE HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

THORMOSE HOLDING ApS

CVR 73725518 · Odense SV

SLAGELSE MOTOR COMPAGNI HOLDING A/S

CVR 73713218 · Slagelse

NORDISK KLIMA HOLDING A/S

CVR 73692911 · Odense C

NYBORG BOGCENTER ApS

CVR 73682819 · Nyborg

Andre virksomheder i Sjællands Odde

SJ. ODDE BRUGSFORENING

CVR 69308317 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

RICHARDT HANSEN A/S

CVR 12664478 · Forberedende byggepladsarbejder

SKOLE/BEHANDLINGSTILBUDDET YDERBYSKOLEN ApS

CVR 26924065 · Andre sociale støtte- og rådgivningsaktiviteter uden institutionsophold

Byg og Bo ApS

CVR 41620269 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Tømrerfirmaet LLS ApS

CVR 45164969 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

OVERGAARD MURER KLOAK ApS

CVR 27161669 · Murerarbejde

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se LWS ZONE HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Sjællands Odde

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på LWS ZONE HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med LWS ZONE HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

LWS ZONE HOLDING ApS i kontekst

LWS ZONE HOLDING ApS er en etableret aktør med 21 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Sjællands Odde. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 29213208, stiftet i 2005. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

LWS ZONE HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Sjællands Odde, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Sjællands Odde for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for LWS ZONE HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret LWS ZONE HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.