Visitkort: MADE IN VALBY ApS, CVR 30542592, Produktion af film, videoer og TV-programmer, København S, NORMAL
Visitkort for MADE IN VALBY ApS (CVR 30542592) - genereret af CVRcheck.dk

MADE IN VALBY ApS

CVR: 30542592 NORMAL

Anpartsselskab · Produktion af film, videoer og TV-programmer · Heklas Allé 3, 2300 København S

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Produktion af film, videoer og TV-programmer
Adresse
Heklas Allé 3, 2300 København S
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2008-04-08 (18 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om MADE IN VALBY ApS

MADE IN VALBY ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 30542592 beliggende på Heklas Allé 3 i 2300 København S (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Produktion af film, videoer og TV-programmer" (branchekode 591100). MADE IN VALBY ApS blev stiftet den 2008-04-08 og har dermed eksisteret i over 18 år. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for MADE IN VALBY ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af MADE IN VALBY ApS

MADE IN VALBY ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 132.949 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af MADE IN VALBY ApS

MADE IN VALBY ApS er en København S-baseret Anpartsselskab med speciale inden for Produktion af film, videoer og TV-programmer. I løbet af 18 år har MADE IN VALBY ApS fundet sin plads i markedet. Med en stab på 2 personer har MADE IN VALBY ApS en organisation der matcher en mikrovirksomhed-segmentet. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Uanset om det er en lille videoproduktion eller et større TV-projekt, sikrer MADE IN VALBY ApS med 2 medarbejdere og 18 års erfaring, at det færdige produkt ikke blot lever op til, men overgår forventningerne.

Konkurrenceposition

Det er desuden værd at bemærke, at Virksomheder i branchen tilbyder en bred vifte af produkter og ydelser. Kernen er produktion af en- og flerkameraproduktioner, herunder spillefilm, dokumentarfilm, TV-serier, reklamefilm, musikvideoer MADE IN VALBY ApS udfylder rollen som en mikrovirksomhed i et konkurrencepræget marked.

Erhvervsmiljø i København S

Konkurrencesituationen i branchen er dynamisk og præget af både et stort antal små aktører og en række større, etablerede produktionshuse. Markedet er fragmenteret, især i den lavere ende med mange enkeltmandsvirksomheder og små studier, mens konsolidering ses i toppen, hvor større selskaber foretager opkøb for at styrke deres position og kapacitet. Markedsstørrelsen er betydelig og har oplevet en stabil vækst, drevet af den stigende efterspørgsel efter videoindhold på tværs af platforme. Entry Derudover Branchen for produktion af film, videoer og TV-programmer (branchekode 591100) omfatter virksomheder, der er specialiseret i skabelsen af levende billeder til forskellige platforme. Dette inkluderer alt fra konceptudvikling, manuskriptskrivning, casting, optagelse, redigering, postproduktion (lyd, farvekorrektion, visuelle effekter) til færdiggørelse og distribution. Værdikæden strækker sig fra id Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Risikovurdering

Levetiden på 18 år placerer MADE IN VALBY ApS blandt de mere etablerede virksomheder. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-120.346 kr.
Egenkapital
132.949 kr.
Aktiver
390.987 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1014385092MADE IN VALBY ApSHeklas Allé 3, 2300, København SProduktion af film, videoer og TV-programmer

Ofte stillede spørgsmål om MADE IN VALBY ApS

Hvilken branche tilhører MADE IN VALBY ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Produktion af film, videoer og TV-programmer" (kode: 591100).
Hvilke typer produktioner specialiserer MADE IN VALBY ApS i København S sig typisk i?
MADE IN VALBY ApS i København S specialiserer sig typisk i et bredt spektrum af produktioner, der kan omfatte alt fra dokumentarfilm og TV-serier til reklamefilm og virksomhedsvideoer. Deres ekspertise dækker ofte hele processen fra idé til færdigt produkt.
Hvad laver MADE IN VALBY ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger MADE IN VALBY ApS sig med Produktion af film, videoer og TV-programmer fra København S.
Hvor gammel er MADE IN VALBY ApS?
Virksomheden har eksisteret i 18 år siden den blev etableret.
Hvor mange ansatte har MADE IN VALBY ApS?
Virksomheden har 2 ansatte, hvilket gør den til en mikrovirksomhed.
Hvad er MADE IN VALBY ApSs seneste regnskab?
MADE IN VALBY ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvordan adskiller MADE IN VALBY ApS i København S sig fra konkurrenterne?
MADE IN VALBY ApS i København S adskiller sig ofte gennem sin unikke kreative tilgang, specialisering inden for bestemte genrer eller formater, en særlig kundefokus eller en stærk track record med innovative og prisvindende produktioner.
Hvor holder MADE IN VALBY ApS til?
MADE IN VALBY ApS har sit domicil i København S, med adressen Heklas Allé 3.
Er MADE IN VALBY ApS aktivt?
Ja, MADE IN VALBY ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2008.
Hvad er CVR-nummeret for MADE IN VALBY ApS?
MADE IN VALBY ApS har CVR-nummer 30542592 og er registreret i København S. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MADE IN VALBY ApS?
SPILDEFAR HOLDING ApS ejer MADE IN VALBY ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Produktion af film, videoer og TV-programmer

MISO FILM ApS

CVR 28097417 · København N · 415 ansatte

METRONOME PRODUCTIONS A/S

CVR 13523428 · København S · 210 ansatte

MASTIFF A/S

CVR 16932698 · København Ø · 209 ansatte

DISCOVERY Networks Denmark ApS

CVR 20052902 · København V · 204 ansatte

ITV Studios Denmark ApS

CVR 34726442 · Frederiksberg C · 102 ansatte

M2 FILM A/S

CVR 28700237 · Aarhus C · 96 ansatte

Metz Film ApS

CVR 38769286 · København V · 1 ansatte

Cameo Fyn ApS

CVR 38767240 · Svendborg · 1 ansatte

Yak Yak Productions ApS

CVR 38761552 · Virum · 1 ansatte

Spearhead Pictures ApS

CVR 38757660 · Gentofte · 1 ansatte

Andre virksomheder i København S

FLC Tunnel Group South I/S

CVR 37669792 · Anlæg af broer og tunneller

A.S. SCAN HOLDING A/S

CVR 33036175 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ELGIGANTEN A/S

CVR 17237977 · Detailhandel med elektriske husholdningsapparater

Q8 DANMARK A/S

CVR 61082913 · Detailhandel med motorbrændstoffer

AJ Vaccines A/S

CVR 37911143 · Fremstilling af farmaceutiske præparater

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · Finansielle holdingselskaber

Senhaji ApS

CVR 45954242 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Eckert, Boulet and Bravo Holdings ApS

CVR 45953874 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Plutos Holding ApS

CVR 45951030 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Simon og Jahn Holdingselskab ApS

CVR 45947599 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se MADE IN VALBY ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København S

Se alle i branchen Produktion af film, videoer og TV-programmer

Kan du stole på MADE IN VALBY ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MADE IN VALBY ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MADE IN VALBY ApS i kontekst

MADE IN VALBY ApS er en etableret aktør med 18 års dokumenteret drift inden for branchen Produktion af film, videoer og TV-programmer, med hjemsted i København S. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 30542592, stiftet i 2008. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MADE IN VALBY ApS opererer i branchen "Produktion af film, videoer og TV-programmer", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Produktion af film, videoer og TV-programmer for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København S, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København S for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MADE IN VALBY ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MADE IN VALBY ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.