Visitkort: MAKROPOL ApS, CVR 33953437, Produktion af film og videofilm, København V, OPLØST EFTER KONKURS
Visitkort for MAKROPOL ApS (CVR 33953437) - genereret af CVRcheck.dk

MAKROPOL ApS

CVR: 33953437 OPLØST EFTER KONKURS

Anpartsselskab · Produktion af film og videofilm · Sønder Boulevard 53, 1720 København V · 5 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Produktion af film og videofilm
Adresse
Sønder Boulevard 53, 1720 København V
Ansatte
5 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2011-09-26 (15 år siden)
Kommune
KØBENHAVN

Om MAKROPOL ApS

MAKROPOL ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 33953437 beliggende på Sønder Boulevard 53 i 1720 København V (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Produktion af film og videofilm" (branchekode 591110). MAKROPOL ApS blev stiftet den 2011-09-26 og har dermed eksisteret i over 15 år. Med 5 ansatte klassificeres MAKROPOL ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK.

Scoreoverblik for MAKROPOL ApS

30
Tillids-Score
Svag
30
Stabilitets-Score
Svag
20
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af MAKROPOL ApS

MAKROPOL ApS opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 30/100 (svag). Aktivitets-scoren er 20/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Ofte stillede spørgsmål om MAKROPOL ApS

Er MAKROPOL ApS aktivt?
Nej, MAKROPOL ApS er under konkursbehandling siden 2023. Du bør ikke indgå nye aftaler med firmaet.
Hvad er CVR-nummeret for MAKROPOL ApS?
MAKROPOL ApS har CVR-nummer 33953437 og er registreret i København V. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MAKROPOL ApS?
Ejerstrukturen for MAKROPOL ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.
Hvilken branche er MAKROPOL ApS i?
MAKROPOL ApS opererer inden for branchen "Produktion af film og videofilm" (branchekode 591110). Se brancheoversigten for lignende virksomheder.
Hvor mange ansatte har MAKROPOL ApS?
MAKROPOL ApS har 5 ansatte (interval: ANTAL_5_9). Det gør dem til en mikrovirksomhed efter EU-definition.
Hvornår blev MAKROPOL ApS stiftet?
MAKROPOL ApS blev stiftet 2011-09-26 og har dermed eksisteret i 15 år. Virksomheden er i dag opløst efter konkurs.
Hvilken virksomhedsform har MAKROPOL ApS?
MAKROPOL ApS er registreret som Anpartsselskab med en selskabskapital på 80.000 DKK. Se virksomhedsoplysninger og historik.
Hvor ligger MAKROPOL ApS?
MAKROPOL ApS har adresse på Sønder Boulevard 53, 1720 København V i KØBENHAVN Kommune.

Andre virksomheder i København V

PAN ME A/S

CVR 32749186 · Ikke-specialiseret engroshandel

Pandora Production Holding A/S

CVR 43236962 · Engroshandel med ure og smykker

AX VI Edda Group Holding III ApS

CVR 40727604 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TIVOLI A/S

CVR 10404916 · Drift af forlystelsesparker o.lign.

SCANDLINES ApS

CVR 35487131 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SCANDFERRIES ApS

CVR 35487077 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Overhau Holding ApS

CVR 45731790 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Pierog Aps

CVR 45730492 · Ikke-finansielle holdingselskaber

C3H8 ApS

CVR 45729966 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Purple Pictures ApS

CVR 45729184 · Produktion af film, videoer og TV-programmer

Virksomheder i samme størrelse

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Incedendo ApS

CVR 39165422 · Stenløse · 2 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

Se MAKROPOL ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København V

Se alle i branchen Produktion af film og videofilm

Kan du stole på MAKROPOL ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MAKROPOL ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MAKROPOL ApS i kontekst

MAKROPOL ApS er en virksomhed under konkursbehandling inden for branchen Produktion af film og videofilm, med hjemsted i København V. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 33953437, stiftet i 2011. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MAKROPOL ApS opererer i branchen "Produktion af film og videofilm", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Produktion af film og videofilm for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København V, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København V for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MAKROPOL ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MAKROPOL ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.