Visitkort: Merxway ApS, CVR 37951579, Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, København SV, NORMAL
Visitkort for Merxway ApS (CVR 37951579) - genereret af CVRcheck.dk

Merxway ApS

CVR: 37951579 NORMAL

Anpartsselskab · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Scandiagade 40, 2450 København SV

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Adresse
Scandiagade 40, 2450 København SV
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2016-08-17 (10 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Telefon: 22711126

Om Merxway ApS

Merxway ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 37951579 beliggende på Scandiagade 40 i 2450 København SV (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr" (branchekode 466400). Merxway ApS blev stiftet den 2016-08-17 og har dermed eksisteret i over 10 år. Omsætningen faldt med 39.4% fra 2021 til 2022. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Merxway ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Merxway ApS

Merxway ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 692.063 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Merxway ApS

Merxway ApS er en København SV-baseret Anpartsselskab der leverer ydelser inden for Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr. Merxway ApS befinder sig med 9 års levetid i en konsolideringsfase. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Deres mangeårige erfaring, anslået til 9 år, vidner om en solid forretningsmodel og kundefokus.

Forretningsindsigt

Branchen for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400) udgør et vitalt, men ofte overset, led i den danske værdikæde. Kernen i disse virksomheders aktiviteter er indkøb, lagerføring og distribution af et bredt spektrum af specialiserede maskiner og udstyr til professionelle brugere. Dette omfatter alt fra industrielt produktionsudstyr, landbrugsmaskiner, entreprenørmateriel og laboratorieudstyr til specialiserede komponenter og reservedele, som ikke falder ind under me I tillæg hertil De typiske kunder i denne branche er primært B2B. Kundesegmenterne er yderst diverse og inkluderer industrivirksomheder (f.eks. fødevareproduktion, metalbearbejdning, plastindustri), entreprenører og byggevirksomheder, landbrug, laboratorier og forskningsinstitutioner, hospitaler og sundhedsklinikke En typisk virksomhed i denne branche opererer med en relativt flad organisationsstruktur, hvor teknisk salg, service og administration udgør kernefunktionerne. Medarbejderprofilen er præget af høj faglighed; salgspersonale har ofte en teknisk baggrund, mens serviceteknikere er specialiserede inden f Dertil Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser, der typisk omfatter avancerede maskiner, anlæg og udstyr inden for specifikke nicher. Produktsortimentet kan inkludere alt fra industrimaskiner til automation og produktion, entreprenørmaskiner til byggeri og anlæg, landbrug

Erhvervsmiljø i København SV

Konkurrencesituationen i branchen er karakteriseret ved en blanding af specialisering og fragmentering. Markedsstørrelsen er betydelig, men opdelt i mange mindre nicher, hvor enkelte aktører kan have en dominerende position. Vækstraten er generelt moderat, men kan opleve periodiske udsving drevet af investeringscyklusser i de kundesegmenter, branchen servicerer. Der er en tendens til konsolidering inden for visse subsegmenter, hvor større aktører opkøber mindre specialister for at opnå skalaford Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Yderligere Branchen for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400) udgør et vitalt, men ofte overset, led i den danske værdikæde. Kernen i disse virksomheders aktiviteter er indkøb, lagerføring og distribution af et bredt spektrum af specialiserede maskiner og udstyr til professionelle brugere. Dette omfatter alt fra industrielt produktionsudstyr, landbrugsmaskiner, entreprenørmater

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
243.285 kr.
Egenkapital
692.063 kr.
Aktiver
862.775 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021685476Merxway ApSScandiagade 40, 2450, København SVEngroshandel med andre maskiner og andet udstyr

Ofte stillede spørgsmål om Merxway ApS

Hvor holder Merxway ApS til?
Merxway ApS har adresse på Scandiagade 40, 2450 København SV.
Hvilken branche tilhører Merxway ApS?
Ifølge CVR er Merxway ApS klassificeret under "Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr" (466400).
Hvad er Merxway ApSs CVR-nummer?
Merxway ApSs CVR-nummer er 37951579. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilke fordele tilbyder Merxway ApS i København SV i forhold til direkte import fra producenter?
Merxway ApS tilbyder betydelige fordele som lokal ekspertise, teknisk rådgivning på dansk, hurtig levering, lokal service og garanti, samt finansieringsmuligheder. Disse faktorer reducerer kompleksiteten og risikoen for kunderne sammenlignet med direkte import.
Hvor gammel er Merxway ApS?
Merxway ApS blev etableret for 9 år siden (startdato: 2016-08-17).
Hvor mange ansatte har Merxway ApS?
Medarbejdertallet for Merxway ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er Merxway ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Merxway ApS.
Hvem er de typiske leverandører til Merxway ApS?
De typiske leverandører til Merxway ApS er ofte internationale producenter af specialiserede maskiner og udstyr. Virksomheden etablerer og vedligeholder stærke relationer til disse producenter for at sikre adgang til kvalitetsprodukter og teknisk support.
Er Merxway ApS aktivt?
Ja, Merxway ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2016.
Hvad er CVR-nummeret for Merxway ApS?
Merxway ApS har CVR-nummer 37951579 og er registreret i København SV. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Merxway ApS?
Jonas Vilkevicius, Alma Aistè Augustaitytè ejer Merxway ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr

AGILENT TECHNOLOGIES DENMARK ApS

CVR 21852902 · Glostrup · 676 ansatte

ABB A/S

CVR 31371716 · Middelfart · 433 ansatte

TOYOTA MATERIAL HANDLING DANMARK A/S

CVR 62657014 · Slangerup · 320 ansatte

HydraSpecma A/S

CVR 87552411 · Skjern · 300 ansatte

N.C. Nielsen A/S

CVR 41118814 · Spøttrup · 259 ansatte

Siemens Mobility A/S

CVR 39492768 · Ballerup · 208 ansatte

3 A LEASING ApS

CVR 36540923 · Ebeltoft

Udviklingsselskabet 1 ApS

CVR 36535520 · Tommerup · 1 ansatte

E-ELEVATOR ApS

CVR 36534672 · København S · 1 ansatte

M.M. MARINE AUTOMATION ApS

CVR 36506156 · Randers SØ · 1 ansatte

Andre virksomheder i København SV

DKT Holdings ApS

CVR 39186829 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Everllence, filial af Everllence SE, TYSKLAND

CVR 31611792 · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

P-Esoft 2022 A/S

CVR 41241454 · Ikke-finansielle holdingselskaber

GJENSIDIGE FORSIKRING, DANSK FILIAL AF GJENSIDIGE FORSIKRING ASA, NORGE

CVR 33259247 · Anden forsikring

NOMECO A/S

CVR 20678232 · Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler

TDC Holding A/S

CVR 14773908 · Levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation

Life Skills Resources ApS

CVR 43753479 · Anden undervisning i.a.n.

Martin H. S. Holding ApS

CVR 43735403 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Philip S. Holding ApS

CVR 43735381 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Kindbrand ApS

CVR 43735020 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Merxway ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København SV

Se alle i branchen Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr

Kan du stole på Merxway ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Merxway ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Merxway ApS i kontekst

Merxway ApS er en etableret aktør med 10 års dokumenteret drift inden for branchen Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, med hjemsted i København SV. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 37951579, stiftet i 2016. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Merxway ApS opererer i branchen "Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København SV, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København SV for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Merxway ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Merxway ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.