Visitkort: MILJØSTALD ApS, CVR 34901600, Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr, Gesten, NORMAL
Visitkort for MILJØSTALD ApS (CVR 34901600) - genereret af CVRcheck.dk

MILJØSTALD ApS

CVR: 34901600 NORMAL

Anpartsselskab · Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr · Staushedevejen 16, 6621 Gesten · 6 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr
Adresse
Staushedevejen 16, 6621 Gesten
Ansatte
6 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2013-01-01 (13 år siden)
Kommune
VEJEN
Region
Region Syddanmark

Om MILJØSTALD ApS

MILJØSTALD ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34901600 beliggende på Staushedevejen 16 i 6621 Gesten (VEJEN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr" (branchekode 477620). MILJØSTALD ApS blev stiftet den 2013-01-01 og har dermed eksisteret i over 13 år. Med 6 ansatte klassificeres MILJØSTALD ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for MILJØSTALD ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
100
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af MILJØSTALD ApS

MILJØSTALD ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 100/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.155.484 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af MILJØSTALD ApS

Med registrering i Gesten repræsenterer MILJØSTALD ApS Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr-branchen som en lille virksomhed. I løbet af 13 år har MILJØSTALD ApS fundet sin plads i markedet. De 6 ansatte udgør kernen i virksomhedens drift og kompetencer. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Virksomheden navigerer dygtigt i et marked præget af både specialisering og et bredt produktsortiment, hvor fokus på kvalitet og kundeservice er afgørende for succes. Kunder hos MILJØSTALD ApS værdsætter især den faglige ekspertise og det personlige engagement, som de 6 ansatte udviser. En yderligere styrkelse af online tilstedeværelsen og personlig rådgivning kan skabe vækst i Gesten.

Erhvervsmiljø i Gesten

Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en blanding af store, etablerede kæder og en betydelig mængde mindre, specialiserede butikker og onlineforhandlere. Markedet vurderes at være i moderat vækst, drevet af en stigende 'humanisering' af kæledyr, hvor dyrene betragtes som en integreret del af familien, samt et øget fokus på sundhed og velfærd. Der er en tendens til konsolidering blandt de større aktører, men samtidig en konstant tilgang af nye, mindre spillere, især inden for niche Yderligere Branchen for detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr (branchekode 477620) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i salg af et bredt spektrum af produkter og services rettet mod kæledyrsejere. Dette inkluderer alt fra foder, kosttilskud og legetøj til plejemidler, senge, transportbure og andet tilbehør til en lang række kæledyrstyper som hunde, katte, gnavere, fugle og fisk. Kerneaktiv Branchen Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr er en integreret del af den danske økonomi.

Risikovurdering

Levetiden på 13 år placerer MILJØSTALD ApS blandt de mere etablerede virksomheder. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
667.326 kr.
Egenkapital
1.155.484 kr.
Aktiver
3.029.725 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1018182153MILJØSTALD ApSStaushedevejen 16, 6621, GestenDetailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr

Ofte stillede spørgsmål om MILJØSTALD ApS

Hvad laver MILJØSTALD ApS?
MILJØSTALD ApS er registreret inden for branchen "Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr" med branchekode 477620. Virksomheden er forankret i Gesten og er registreret som Anpartsselskab.
Er MILJØSTALD ApS en aktiv virksomhed?
MILJØSTALD ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Kan man handle online hos MILJØSTALD ApS i Gesten?
De fleste moderne detailhandlere inden for denne branche tilbyder online shopping udover fysisk butik. Det er sandsynligt, at MILJØSTALD ApS i Gesten tilbyder en online platform, hvor kunder kan bestille produkter til levering eller afhentning, for at sikre maksimal bekvemmelighed.
Hvad er MILJØSTALD ApSs CVR-nummer?
MILJØSTALD ApSs CVR-nummer er 34901600. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er MILJØSTALD ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for MILJØSTALD ApS.
Har MILJØSTALD ApS i Gesten et loyalitetsprogram eller klub for kunder?
Mange virksomheder i branchen tilbyder loyalitetsprogrammer eller kundeklubber for at belønne faste kunder. Det er sandsynligt, at MILJØSTALD ApS i Gesten har lignende initiativer, der giver adgang til eksklusive tilbud, rabatter eller specielle arrangementer.
Hvilken branche tilhører MILJØSTALD ApS?
Ifølge CVR er MILJØSTALD ApS klassificeret under "Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr" (477620).
Hvor holder MILJØSTALD ApS til?
MILJØSTALD ApS har adresse på Staushedevejen 16, 6621 Gesten.
Er MILJØSTALD ApS aktivt?
Ja, MILJØSTALD ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2013.
Hvad er CVR-nummeret for MILJØSTALD ApS?
MILJØSTALD ApS har CVR-nummer 34901600 og er registreret i Gesten. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MILJØSTALD ApS?
Jørn Keld Mølby, Kenn Erik Ransby ejer MILJØSTALD ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr

Luksushund ApS

CVR 40008667 · Roskilde · 28 ansatte

Dyr I Centrum ApS

CVR 45817679 · Lejre · 22 ansatte

Animondo A/S

CVR 43370537 · Nykøbing F · 13 ansatte

JEKAS ApS.

CVR 40989781 · Brovst · 11 ansatte

CBM Trading ApS

CVR 37821845 · Brabrand · 11 ansatte

Foder & Fritid ApS

CVR 35812652 · Horsens · 10 ansatte

Andre virksomheder i Gesten

BIOFIBER-DAMINO A/S

CVR 87824616 · Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr

FM MASKINER A/S

CVR 14182349 · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr

SCAGRO A/S

CVR 56967117 · Agenturhandel med ikke-specialiseret varesortiment

Gesten Kro ApS

CVR 43885820 · Servering af mad i restauranter og caféer

GULDBJERG ANDERSEN VVS ApS

CVR 33883773 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Virksomheder i samme størrelse

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Balkan Food ApS

CVR 45082822 · Brønshøj · 3 ansatte

Se MILJØSTALD ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Gesten

Se alle i branchen Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr

Kan du stole på MILJØSTALD ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MILJØSTALD ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MILJØSTALD ApS i kontekst

MILJØSTALD ApS er en etableret aktør med 13 års dokumenteret drift inden for branchen Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr, med hjemsted i Gesten. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34901600, stiftet i 2013. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MILJØSTALD ApS opererer i branchen "Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Detailhandel med kæledyr og udstyr til kæledyr for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Gesten, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Gesten for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MILJØSTALD ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MILJØSTALD ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.