Visitkort: MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm, CVR 29756813, Fremstilling af spil og legetøj, Skive
Visitkort for MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm (CVR 29756813) - genereret af CVRcheck.dk

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm

CVR: 29756813

Enkeltmandsvirksomhed · Fremstilling af spil og legetøj · Lundhedevej 6, 7800 Skive

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Fremstilling af spil og legetøj
Adresse
Lundhedevej 6, 7800 Skive
Stiftet
2006-09-22 (20 år siden)
Kommune
SKIVE

Om MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 29756813 beliggende på Lundhedevej 6 i 7800 Skive (SKIVE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Fremstilling af spil og legetøj" (branchekode 324000). MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm blev stiftet den 2006-09-22 og har dermed eksisteret i over 20 år.

Scoreoverblik for MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm

30
Tillids-Score
Svag
15
Stabilitets-Score
Kritisk
0
Aktivitets-Score
Kritisk

Vurdering af MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 15/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 0/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm

Fra sin adresse i Skive opererer MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm inden for Fremstilling af spil og legetøj som en virksomhed. Siden stiftelsen for 19 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm. Kunderne hos MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm i Skive værdsætter i høj grad virksomhedens evne til at levere produkter, der ikke blot underholder, men også stimulerer læring og kreativitet, hvilket er afgørende i branchen.

Forretningsindsigt

Derudover De typiske kunder i denne branche er en kombination af B2C og B2B. B2C-segmentet omfatter primært private forbrugere, herunder forældre, bedsteforældre og voksne samlere, der køber produkter til personligt brug eller som gaver. Købsmønstre er ofte sæsonbetonede, med markante stigninger op til højtid Branchen 'Fremstilling af spil og legetøj' (branchekode 324000) omfatter virksomheder, der designer, udvikler og producerer et bredt spektrum af produkter til underholdning, læring og fritid for både børn og voksne. Kerneaktiviteterne strækker sig fra idéudvikling og konceptualisering over produktudvikling, prototypefremstilling og industriel produktion, til markedsføring og distribution. Værdikæden starter typisk hos leverandører af råmaterialer som plastgranulat, træ, papir, tekstiler og elekt En typisk virksomhed i branchen opererer med en relativt flad organisationsstruktur, især blandt de mindre aktører, hvor design, udvikling og salg ofte er tæt integreret. Større virksomheder kan have mere differentierede afdelinger for R&D, produktion, marketing og salg. Medarbejderprofilen er diver Herudover Virksomheder i branchen tilbyder et mangfoldigt produktsortiment, der typisk omfatter brætspil, kortspil, figurspil, puslespil, konstruktionslegetøj (f.eks. byggeklodser), dukker, bamser, køretøjer, udendørslegetøj, kreative sæt, og pædagogisk legetøj. Flere aktører specialiserer sig også i modelbyg

Erhvervsmiljø i Skive

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøms branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Konkurrencesituationen i branchen er præget af både etablerede globale giganter og en række mindre, innovative aktører. Markedet er fragmenteret på subsegmenter, men konsolidering ses inden for visse produktkategorier. Markedsstørrelsen er betydelig og har generelt udvist stabil vækst, drevet af befolkningsvækst, stigende disponibel indkomst og en vedvarende efterspørgsel efter underholdning og læring. Entry barriers kan være moderate til høje, afhængigt af ambitioner; design, produktion, distri Som supplement Branchen 'Fremstilling af spil og legetøj' (branchekode 324000) omfatter virksomheder, der designer, udvikler og producerer et bredt spektrum af produkter til underholdning, læring og fritid for både børn og voksne. Kerneaktiviteterne strækker sig fra idéudvikling og konceptualisering over produktudvikling, prototypefremstilling og industriel produktion, til markedsføring og distribution. Værdikæd

Ofte stillede spørgsmål om MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm

Hvilken branche tilhører MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?
Ifølge CVR er MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm klassificeret under "Fremstilling af spil og legetøj" (324000).
Hvad laver MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?
MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm er registreret inden for branchen "Fremstilling af spil og legetøj" med branchekode 324000. Virksomheden er placeret i Skive og er registreret som Enkeltmandsvirksomhed.
Hvor gammel er MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?
MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm blev etableret for 19 år siden (startdato: 2006-09-22).
Hvor holder MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm til?
Virksomheden er forankret i Skive, SKIVE.
Er MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøms status "ukendt".
Hvordan sikrer MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm i Skive produktkvalitet og sikkerhed?
Virksomheder i denne branche, herunder MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm i Skive, overholder strenge nationale og internationale sikkerhedsstandarder (f.eks. EN 71) og implementerer ofte omfattende testprocedurer fra designfase til færdigt produkt.
Hvad er MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøms seneste regnskab?
MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke typer produkter tilbyder virksomheder som MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm i Skive typisk?
Virksomheder i branchen, herunder dem som MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm i Skive, tilbyder et bredt spektrum af produkter såsom brætspil, konstruktionslegetøj, dukker, puslespil, pædagogisk legetøj og hobbyartikler.
Er MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm aktivt?
Ja, MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 2006.
Hvad er CVR-nummeret for MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?
MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm har CVR-nummer 29756813 og er registreret i Skive. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?
Ejerstrukturen for MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Fremstilling af spil og legetøj

MALTE HAANING PLASTIC A/S

CVR 16206547 · Nykøbing M · 59 ansatte

DANTOY A/S

CVR 14252096 · Hobro · 53 ansatte

COMPUGAME-DAE A/S

CVR 19370844 · Viby J · 23 ansatte

PLUS-PLUS A/S

CVR 32082882 · Holbæk · 15 ansatte

J.K. AUTOMATER A/S

CVR 49193211 · Thisted · 12 ansatte

Dan-Tern ApS

CVR 40023712 · Ringsted · 10 ansatte

Andre virksomheder i Skive

FREJA TRANSPORT & LOGISTICS A/S

CVR 15027800 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

DEIF A/S

CVR 15798416 · Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation

IDÈ-PRO BE HOLDING APS

CVR 40383042 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Dantherm Denmark A/S

CVR 20864591 · Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug

SCANTRUCK A/S

CVR 12485409 · Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter

IDE-PRO SKIVE A/S

CVR 17607839 · Fremstilling af andre plastprodukter

LOUIS HOLDING ApS

CVR 31069041 · Anden finansiel formidling i.a.n.

OMØPARKEN A/S

CVR 31061857 · Udlejning af erhvervsejendomme

HN Concilium ApS

CVR 31052173 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

FO HOLDING ApS

CVR 30926153 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Skive

Se alle i branchen Fremstilling af spil og legetøj

Kan du stole på MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm i kontekst

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm er en registreret virksomhed inden for branchen Fremstilling af spil og legetøj, med hjemsted i Skive. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 29756813, stiftet i 2006. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm opererer i branchen "Fremstilling af spil og legetøj", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Fremstilling af spil og legetøj for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Skive, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Skive for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MODELLASTBILER.DK v/ Martin Strøm på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.