Visitkort: Moselunds Malerfirma, CVR 33188501, Maleraktiviteter, Brønderslev
Visitkort for Moselunds Malerfirma (CVR 33188501) - genereret af CVRcheck.dk

Moselunds Malerfirma

CVR: 33188501

Enkeltmandsvirksomhed · Maleraktiviteter · Poppelvej 11, 9700 Brønderslev

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Maleraktiviteter
Adresse
Poppelvej 11, 9700 Brønderslev
Stiftet
2026-01-16 (16 år siden)
Kommune
Brønderslev

Om Moselunds Malerfirma

Moselunds Malerfirma er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 33188501 beliggende på Poppelvej 11 i 9700 Brønderslev (Brønderslev Kommune). Virksomheden opererer inden for "Maleraktiviteter" (branchekode 433410). Moselunds Malerfirma blev stiftet den 2010-11-01 og har dermed eksisteret i over 16 år.

Scoreoverblik for Moselunds Malerfirma

30
Tillids-Score
Svag
15
Stabilitets-Score
Kritisk
0
Aktivitets-Score
Kritisk

Vurdering af Moselunds Malerfirma

Moselunds Malerfirma opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 15/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 0/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Moselunds Malerfirma

I Brønderslev finder man Moselunds Malerfirma - en virksomhed med kernekompetence inden for Maleraktiviteter. Siden stiftelsen for 15 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. Virksomheder i Maleraktiviteter kan i visse tilfælde være fritaget for digital offentliggørelse af årsrapporter. Konkurrencepres er en konstant faktor i malerbranchen. Vores ekspertise inden for maleraktiviteter garanterer et professionelt resultat hver gang. En af de største risici i malerbranchen er mangel på kvalificeret arbejdskraft.

Forretningsindsigt

En typisk malervirksomhed opererer ofte med en flad organisationsstruktur, hvor ejeren eller ledelsen har direkte kontakt med medarbejderne og kunderne. Medarbejderprofilen består primært af faglærte malersvende og ufaglærte medhjælpere, med fokus på håndværksmæssige færdigheder, præcision og kundes Dertil Virksomheder i malerbranchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser. De mest almindelige omfatter indvendig maling af vægge, lofter, træværk og gulve, samt udvendig maling af facader, vinduer og døre. Ud over standardmaling udføres ofte specialopgaver som spartling og fuldspartling, tapetsering, opsæ Branchen for maleraktiviteter, som defineret ved branchekode 433410, omfatter virksomheder, der primært beskæftiger sig med indvendig og udvendig maling af bygninger, herunder boliger, erhvervsbygninger og offentlige institutioner. Kerneaktiviteterne strækker sig fra forberedende arbejde som afdækning, slibning og spartling, over selve malerarbejdet med forskellige typer maling og teknikker, til efterfølgende oprydning og kvalitetssikring. Værdikæden begynder hos leverandører af maling, spartelm Dertil Kunderne i malerbranchen er en blanding af både B2C og B2B. På B2C-siden er det primært private boligejere, der efterspørger malerarbejde i forbindelse med flytning, renovering eller almindelig vedligeholdelse af deres hjem. Deres købsmønstre er ofte præget af behov for pålidelighed, æstetisk kvalit

Erhvervsmiljø i Brønderslev

Malerbranchen er kendetegnet ved en høj grad af fragmentering med et stort antal små og mellemstore virksomheder, hvilket indikerer en lav konsolideringsgrad. Markedsstørrelsen er betydelig og drives primært af den generelle aktivitet i bygge- og anlægssektoren samt behovet for løbende vedligeholdelse af den eksisterende bygningsmasse. Vækstraten er moderat, men stabil, og er følsom over for konjunktursvingninger i økonomien, særligt inden for boligmarkedet og erhvervsinvesteringer. Indgangsbarr Moselunds Malerfirmas branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Derudover Branchen for maleraktiviteter, som defineret ved branchekode 433410, omfatter virksomheder, der primært beskæftiger sig med indvendig og udvendig maling af bygninger, herunder boliger, erhvervsbygninger og offentlige institutioner. Kerneaktiviteterne strækker sig fra forberedende arbejde som afdækning, slibning og spartling, over selve malerarbejdet med forskellige typer maling og teknikker, til e

Ofte stillede spørgsmål om Moselunds Malerfirma

Hvordan adskiller Moselunds Malerfirma sig fra andre malerfirmaer i Brønderslev?
Moselunds Malerfirma adskiller sig gennem en kombination af høj håndværksmæssig kvalitet, en stærk fokus på kundeservice og kommunikation, samt en forpligtelse til at levere løsninger, der holder, og som lever op til kundens forventninger i Brønderslev.
Hvad er Moselunds Malerfirmas CVR-nummer?
CVR-nummeret for Moselunds Malerfirma er 33188501, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor mange ansatte har Moselunds Malerfirma?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Moselunds Malerfirma. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvor gammel er Moselunds Malerfirma?
Med 15 års levetid har Moselunds Malerfirma opereret siden 2026-01-16.
Hvilken branche tilhører Moselunds Malerfirma?
Virksomheden opererer i branchen "Maleraktiviteter" (kode: 433410).
Kan jeg få et uforpligtende tilbud fra Moselunds Malerfirma i Brønderslev?
Ja, Moselunds Malerfirma tilbyder altid et uforpligtende tilbud baseret på en besigtigelse af opgaven og en dialog om dine ønsker og behov. Kontakt os for at aftale et møde i Brønderslev.
Hvad laver Moselunds Malerfirma?
Moselunds Malerfirma har aktiviteter inden for Maleraktiviteter (branchekode 433410) fra sin base i Brønderslev.
Hvor holder Moselunds Malerfirma til?
Virksomheden er hjemmehørende i Brønderslev, Brønderslev.
Er Moselunds Malerfirma aktivt?
Ja, Moselunds Malerfirma er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 2010.
Hvad er CVR-nummeret for Moselunds Malerfirma?
Moselunds Malerfirma har CVR-nummer 33188501 og er registreret i Brønderslev. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Moselunds Malerfirma?
Ejerstrukturen for Moselunds Malerfirma er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Maleraktiviteter

AROS MALER ENTREPRISE A/S

CVR 35479465 · Skødstrup · 129 ansatte

C. MØLLMANN & CO. A/S

CVR 32060544 · Rødovre · 103 ansatte

DCM MALERFIRMA A/S

CVR 31501318 · Odense C · 98 ansatte

R2 Farver ApS

CVR 27178448 · Viborg · 92 ansatte

GLOBE MALERFIRMA A/S

CVR 29796653 · Esbjerg · 88 ansatte

MALERFIRMAET 10KANTEN A/S

CVR 26263921 · Hillerød · 85 ansatte

Malerfirmaet Kim Stefani ApS

CVR 40383204 · Bagsværd · 1 ansatte

Malermester Rosenørn ApS

CVR 40382720 · Haslev · 2 ansatte

Malerfirmaet Grundform ApS

CVR 40381147 · Hørsholm · 1 ansatte

Malerfirmaet Høstergaard ApS

CVR 40360557 · København Ø · 1 ansatte

Andre virksomheder i Brønderslev

InventNORD & PakkecenterNORD ApS

CVR 32076084 · Pakkeriaktiviteter

Elektro Gruppen A/S

CVR 21522775 · Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr

Afinitas A/S

CVR 27412661 · Fremstilling af håndværktøj

GREEN INSTRUMENTS A/S

CVR 21459437 · Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation

PM ENERGI A/S

CVR 27079784 · Fremstilling af elektriske motorer, generatorer og transformatorer

Martin Olsen, 969 Brønderslev ApS

CVR 43477595 · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder

ENGEMANN ENTREPRISE ApS

CVR 33645503 · Andre specialiserede bygningsarbejder

EH 2011 A/S

CVR 33593198 · Finansielle holdingselskaber

MOFAB ApS

CVR 33583451 · Anden distribution af medieindhold

T-MAC ApS

CVR 33511221 · Anden udlejning af boliger

Se Moselunds Malerfirma på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Brønderslev

Se alle i branchen Maleraktiviteter

Kan du stole på Moselunds Malerfirma?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Moselunds Malerfirma?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Moselunds Malerfirma i kontekst

Moselunds Malerfirma er en registreret virksomhed inden for branchen Maleraktiviteter, med hjemsted i Brønderslev. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 33188501, stiftet i 2010. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Moselunds Malerfirma opererer i branchen "Maleraktiviteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Maleraktiviteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Brønderslev, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Brønderslev for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Moselunds Malerfirma reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Moselunds Malerfirma på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.