Visitkort: Murer-bien ApS, CVR 45215377, Murerarbejde, Kjellerup, NORMAL
Visitkort for Murer-bien ApS (CVR 45215377) - genereret af CVRcheck.dk

Murer-bien ApS

CVR: 45215377 NORMAL

Anpartsselskab · Murerarbejde · Ungstrupvej 21, 8620 Kjellerup · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Murerarbejde
Adresse
Ungstrupvej 21, 8620 Kjellerup
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-11-16 (2 år siden)
Kommune
SILKEBORG
Region
Region Midtjylland

Om Murer-bien ApS

Murer-bien ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45215377 beliggende på Ungstrupvej 21 i 8620 Kjellerup (SILKEBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Murerarbejde" (branchekode 439100). Murer-bien ApS blev stiftet den 2024-11-16 og har dermed eksisteret i over 2 år. Med 2 ansatte klassificeres Murer-bien ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Murer-bien ApS

75
Tillids-Score
God
86
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Murer-bien ApS

Murer-bien ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 86/100 (fremragende), med en egenkapital på 115.670 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Murer-bien ApS

Med base i Kjellerup virker Murer-bien ApS som en virksomhed med speciale inden for Murerarbejde. Murer-bien ApS er en nyere aktør med kun 1 år i branchen. Regnskabsoplysninger for Murer-bien ApS er ikke tilgængelige i digital form. Murer-bien ApS, beliggende i Kjellerup, er en velrenommeret virksomhed med 1 års erfaring inden for murerarbejde. Murer-bien ApS i Kjellerup har formået at differentiere sig gennem kvalitet og pålidelighed.

Erhvervsmiljø i Kjellerup

Konkurrencesituationen i murerbranchen er præget af fragmentering, med et stort antal små og mellemstore virksomheder, samt en række selvstændige håndværkere. Den samlede markedsstørrelse er betydelig, som en integreret del af den bredere bygge- og anlægssektor, men vækstraten kan svinge med konjunkturerne. Konsolidering er ikke udbredt, selvom større projekter ofte kræver samarbejde mellem flere aktører. Entry barriers er moderate, primært bestående af krav til faglig uddannelse (svendebrev), s I samme kontekst Branchen for murerarbejde (branchekode 439100) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i opførelse, reparation og vedligeholdelse af murværk i bygninger og anlæg. Dette inkluderer alt fra fundamenter, ydermure, indervægge, skorstene til facaderenovering og flisearbejde. Kerneaktiviteterne strækker sig fra traditionelt murerhåndværk med tegl, lecablokke og natursten til mere moderne teknikker Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Risikovurdering

Som en ung virksomhed (1 år) er der naturligt en højere risikoprofil. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
75.670 kr.
Egenkapital
115.670 kr.
Aktiver
182.309 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030840697Murer-bien ApSUngstrupvej 21, 8620, KjellerupMurerarbejde

Ofte stillede spørgsmål om Murer-bien ApS

Hvad laver Murer-bien ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Murer-bien ApS sig med Murerarbejde fra Kjellerup.
Hvor mange ansatte har Murer-bien ApS?
Medarbejdertallet for Murer-bien ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor gammel er Murer-bien ApS?
Med 1 års levetid har Murer-bien ApS opereret siden 2024-11-16.
Hvordan sikrer Murer-bien ApS i Kjellerup kvaliteten af deres murerarbejde?
Murer-bien ApS i Kjellerup sikrer kvaliteten af deres murerarbejde gennem brug af certificerede materialer, ansættelse af faglærte og erfarne murere, løbende kontrol under projektets udførelse, og en dedikeret tilgang til at overholde gældende bygningsreglementer og branchens bedste praksis.
Er Murer-bien ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Murer-bien ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er Murer-bien ApSs CVR-nummer?
Murer-bien ApSs CVR-nummer er 45215377. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvorfor er omfugning af murværk vigtigt, og kan Murer-bien ApS i Kjellerup hjælpe med det?
Omfugning af murværk er afgørende for bygningens holdbarhed og æstetik, da det beskytter mod fugtindtrængning og frostskader. Murer-bien ApS i Kjellerup har stor erfaring med professionel omfugning, der forlænger murværkets levetid og forbedrer bygningens udseende.
Hvilken branche tilhører Murer-bien ApS?
Ifølge CVR er Murer-bien ApS klassificeret under "Murerarbejde" (439100).
Er Murer-bien ApS aktivt?
Ja, Murer-bien ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for Murer-bien ApS?
Murer-bien ApS har CVR-nummer 45215377 og er registreret i Kjellerup. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Murer-bien ApS?
Ib Nørlund Therkelsen ejer Murer-bien ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Murerarbejde

HMC Byg & Anlæg A/S

CVR 41456493 · Løgstør · 254 ansatte

ØENS MURERFIRMA A/S

CVR 18814633 · København S · 176 ansatte

HMC Byg & Anlæg driftsmateriel H&M A/S

CVR 13972486 · Løgstør · 138 ansatte

BANG NIELSEN ApS

CVR 25090012 · Jægerspris · 124 ansatte

MURERFIRMAET AXEL POULSEN A/S

CVR 74995217 · Vejen · 116 ansatte

HANSEN & ANDERSEN. NÆSTVED A/S

CVR 16930008 · Næstved · 95 ansatte

KRJ Entreprise ApS

CVR 44601834 · Næstved · 2 ansatte

Goldenbaum Murer ApS

CVR 44579936 · Kastrup · 1 ansatte

Murerfirmaet Henriksen & Heimdal ApS

CVR 44568888 · Løsning · 4 ansatte

Murermestrene Silkeborg ApS

CVR 44555662 · Silkeborg · 1 ansatte

Andre virksomheder i Kjellerup

Gardit A/S

CVR 72004515 · Overfladebehandling af metal

Designa A/S

CVR 37521027 · Fremstilling af møbler

Preben FOH Holding ApS

CVR 40970347 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KVM A/S

CVR 71014118 · Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg

DEMSTRUP AUTOTRANSPORT - PREBEN HANSEN ApS

CVR 69697615 · Vejgodstransport

C G Group Holding ApS

CVR 36699213 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KJELLERUP STENHUGGERI ApS

CVR 27987273 · Tilhugning, tilskæring og færdigbearbejdning af sten

A/S HOSTRUP

CVR 27931952 · Blandet landbrugsdrift

TSR ApS

CVR 27716482 · Drift af andre forlystelser og fritidsaktiviteter

DEMSTRUP AUTOTRANSPORT - HENRIK HANSEN ApS

CVR 27622666 · Vejgodstransport

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se Murer-bien ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Kjellerup

Se alle i branchen Murerarbejde

Kan du stole på Murer-bien ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Murer-bien ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Murer-bien ApS i kontekst

Murer-bien ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Murerarbejde, med hjemsted i Kjellerup. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45215377, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Murer-bien ApS opererer i branchen "Murerarbejde", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Murerarbejde for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Kjellerup, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Kjellerup for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Murer-bien ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Murer-bien ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.