Visitkort: Orehøj Invest ApS, CVR 39153696, Investering for egen regning, København Ø
Visitkort for Orehøj Invest ApS (CVR 39153696) - genereret af CVRcheck.dk

Orehøj Invest ApS

CVR: 39153696

Anpartsselskab · Investering for egen regning · Lundehusvej 10, 2100 København Ø

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Investering for egen regning
Adresse
Lundehusvej 10, 2100 København Ø
Selskabskapital
51.000 DKK
Stiftet
2017-12-07 (9 år siden)
Kommune
KØBENHAVN

Om Orehøj Invest ApS

Orehøj Invest ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 39153696 beliggende på Lundehusvej 10 i 2100 København Ø (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Investering for egen regning" (branchekode 649910). Orehøj Invest ApS blev stiftet den 2017-12-07 og har dermed eksisteret i over 9 år. Selskabskapitalen er registreret til 51.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Orehøj Invest ApS

60
Tillids-Score
God
85
Stabilitets-Score
Fremragende
40
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Orehøj Invest ApS

Orehøj Invest ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 5.963.245 kr.. Aktivitets-scoren er 40/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Orehøj Invest ApS

Som en virksomhed i København Ø bidrager til Orehøj Invest ApS den danske Investering for egen regning-sektor. Virksomheden er relativt ung med 8 år bag sig, men har etableret sig i branchen. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Med 8 års erfaring kan de kapitalisere på nye trends og skabe innovative vækstmuligheder. Med en anslået omsætning på ikke offentliggjort demonstrerer Orehøj Invest ApS i København Ø en robust finansiel position. Som en af de større spillere i branchen, indikerer Orehøj Invest ApSs tilstedeværelse i København Ø og deres potentielle størrelse (antal ansatte: uoplyst antal) en mere kompleks investeringsstruktur, muligvis med specialiserede analytikere og porteføljeforvaltere, der understøtter deres investeringsbeslutninger.

Forretningsindsigt

Branchen 'Investering for egen regning' (kode 649910) dækker over virksomheder, der primært beskæftiger sig med at investere deres egne midler i forskellige aktiver med henblik på at opnå et afkast. Dette inkluderer typisk investering i værdipapirer som aktier, obligationer, fonde, valuta, råvarer samt i visse tilfælde ejendomme eller andre alternative investeringer. Virksomhederne agerer ofte som holdingselskaber for en eller flere ejere eller som deciderede investeringsselskaber, der forvalter

Risikovurdering

Virksomheden er relativt ung med 8 år, men har fundet fodfæste. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
4.697.537 kr.
Egenkapital
5.963.245 kr.
Aktiver
7.407.275 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1023110144Orehøj Invest ApSLundehusvej 10, 2100, København ØInvestering for egen regning

Ofte stillede spørgsmål om Orehøj Invest ApS

Hvad laver Orehøj Invest ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Orehøj Invest ApS sig med Investering for egen regning fra København Ø.
Hvilken branche tilhører Orehøj Invest ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Investering for egen regning" (kode: 649910).
Hvor mange ansatte har Orehøj Invest ApS?
Medarbejdertallet for Orehøj Invest ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Er Orehøj Invest ApS en aktiv virksomhed?
Orehøj Invest ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad er hovedformålet med Orehøj Invest ApSs investeringsaktiviteter i København Ø?
Hovedformålet for Orehøj Invest ApS er typisk at forvalte og forøge den investerede kapital for egne regning, ofte med fokus på langsigtet formuevækst og optimering af afkast. De agerer som et investeringsselskab for ejere eller en afgrænset gruppe af investorer.
Hvad er Orehøj Invest ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Orehøj Invest ApS.
Hvor holder Orehøj Invest ApS til?
Orehøj Invest ApS har adresse på Lundehusvej 10, 2100 København Ø.
Hvilke regulatoriske krav skal Orehøj Invest ApS overholde i Danmark?
Som en virksomhed der investerer for egen regning, skal Orehøj Invest ApS overholde relevante dele af dansk finansiel lovgivning, herunder selskabsret, skattelovgivning og potentielt dele af hvidvasklovgivningen, afhængigt af omfanget og karakteren af deres aktiviteter.
Er Orehøj Invest ApS aktivt?
Ja, Orehøj Invest ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2017.
Hvad er CVR-nummeret for Orehøj Invest ApS?
Orehøj Invest ApS har CVR-nummer 39153696 og er registreret i København Ø. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Orehøj Invest ApS?
Henrik Tordrup ejer Orehøj Invest ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Investering for egen regning

Wind Power Development India A/S

CVR 41261234 · Aarhus N · 32729 ansatte

DANISH OVO INVESTMENT ApS

CVR 27758347 · Odense C · 4486 ansatte

CHINA EGG PRODUCTS ApS

CVR 25529677 · Odense C · 4486 ansatte

Ovodan Europe A/S

CVR 39051613 · Odense C · 4486 ansatte

Helios Energy Invest A/S

CVR 44138697 · Hasselager · 1000 ansatte

A. ENGGAARD HOLDING A/S

CVR 29604363 · Svenstrup J · 584 ansatte

6D Invest ApS

CVR 45443264 · Valby

Hele Danmarks Klubhus P/S

CVR 45439291 · Brøndby

DE VI skuffeholding 1 ApS

CVR 45438384 · København K

DE VI Invest 5 ApS

CVR 45438341 · København K

Andre virksomheder i København Ø

Thorco Capital III ApS

CVR 37557463 · Gennemløbsholdingselskaber

Nilfisk Holding A/S

CVR 38998870 · Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n.

DFDS A/S

CVR 14194711 · Sø- og kysttransport af passagerer

ALM. BRAND FORSIKRING A/S

CVR 10526949 · Anden forsikring

Comsa-Munck-Efacec Consortium I/S

CVR 38793373 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

TotalEnergies EP Danmark A/S

CVR 22757318 · Indvinding af råolie

Learn+ ApS

CVR 45709647 · Anden undervisning i.a.n.

MalerFJ ApS

CVR 45709035 · Maleraktiviteter

sebo 3 ApS

CVR 45707962 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Thor MidCo ApS

CVR 45705757 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Orehøj Invest ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København Ø

Se alle i branchen Investering for egen regning

Kan du stole på Orehøj Invest ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Orehøj Invest ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Orehøj Invest ApS i kontekst

Orehøj Invest ApS er en registreret virksomhed inden for branchen Investering for egen regning, med hjemsted i København Ø. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 39153696, stiftet i 2017. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Orehøj Invest ApS opererer i branchen "Investering for egen regning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Investering for egen regning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København Ø, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København Ø for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Orehøj Invest ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Orehøj Invest ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.