Visitkort: ØSP IX ApS, CVR 34887187, Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n., København SV, NORMAL
Visitkort for ØSP IX ApS (CVR 34887187) - genereret af CVRcheck.dk

ØSP IX ApS

CVR: 34887187 NORMAL

Anpartsselskab · Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n. · Havneholmen 6, 2450 København SV

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.
Adresse
Havneholmen 6, 2450 København SV
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2012-12-17 (14 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

E-mail: info@skanska.dk

Om ØSP IX ApS

ØSP IX ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34887187 beliggende på Havneholmen 6 i 2450 København SV (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n." (branchekode 824000). ØSP IX ApS blev stiftet den 2012-12-17 og har dermed eksisteret i over 14 år. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for ØSP IX ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af ØSP IX ApS

ØSP IX ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 7.492 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af ØSP IX ApS

Med registrering i København SV repræsenterer ØSP IX ApS Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.-branchen som en virksomhed. ØSP IX ApSs 13 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. En potentiel risiko for ØSP IX ApS i København SV er den øgede digitalisering og platformisering, som kan presse provisionsmodeller.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i denne branche er ofte kendetegnet ved en flad organisationsstruktur, hvor kernekompetencerne ligger i salg, marketing, kundeservice og netværksopbygning. Medarbejderprofilen er typisk præget af stærke kommunikationsfærdigheder, forhandlingsfærdigheder, projektledelse og et ind Samtidig De typiske kunder i denne branche er en blanding af B2B og B2C, dog med en tendens til et stærkt B2B-fokus, især når det handler om specialiserede forretningsserviceydelser. På B2B-siden kan det være alt fra små og mellemstore virksomheder, der søger specifikke kompetencer eller arrangementer, til s Branchen 'Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.' (branchekode 824000) dækker en bred vifte af virksomheder, der fungerer som mellemmænd eller facilitatorer i forretningsmæssige transaktioner og ydelser. Kerneaktiviteten består i at forbinde udbud og efterspørgsel inden for diverse forretningsområder, ofte uden selv at udføre den primære ydelse. Dette kan omfatte formidling af arrangementer, oplevelser, specifikke faglige ydelser, eller endda facilitering af komplekse logisti Det skal også nævnes, at Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af formidlingsydelser, ofte skræddersyet til specifikke behov. Typiske ydelser inkluderer formidling af events og arrangementer (f.eks. firmafester, konferencer, teambuilding-aktiviteter), booking og koordinering af specifikke forretningsserviceydel

Erhvervsmiljø i København SV

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Konkurrencesituationen i branchen er præget af fragmentering og mange små aktører, men også med en række etablerede spillere, der har opbygget stærke netværk og specialiseringer. Markedsstørrelsen er betydelig, da den dækker en bred vifte af forretningsbehov, og vækstraten er generelt stabil, drevet af virksomheders og individers øgede efterspørgsel efter specialiserede og bekvemme løsninger. Der er en vis konsolideringstendens, især inden for segmenter med høj volumen eller teknologisk kompleks Endvidere Branchen 'Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.' (branchekode 824000) dækker en bred vifte af virksomheder, der fungerer som mellemmænd eller facilitatorer i forretningsmæssige transaktioner og ydelser. Kerneaktiviteten består i at forbinde udbud og efterspørgsel inden for diverse forretningsområder, ofte uden selv at udføre den primære ydelse. Dette kan omfatte formidling af

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-29.012 kr.
Egenkapital
7.492 kr.
Aktiver
8.032 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1018135988ØSP IX ApSHavneholmen 6, 2450, København SVFormidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om ØSP IX ApS

Hvor gammel er ØSP IX ApS?
Med 13 års levetid har ØSP IX ApS opereret siden 2012-12-17.
Hvilken branche tilhører ØSP IX ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n." (kode: 824000).
Hvor holder ØSP IX ApS til?
Virksomheden er med adresse i København SV, KØBENHAVN.
Hvad er ØSP IX ApSs seneste regnskab?
ØSP IX ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvordan differentierer ØSP IX ApS i København SV sig fra konkurrenterne?
ØSP IX ApS i København SV differentierer sig ofte gennem en dybdegående specialistviden inden for specifikke segmenter, et stærkt netværk af kvalificerede leverandører og en høj grad af personlig service og tilpasning. Deres evne til at levere skræddersyede løsninger er ofte en nøglefaktor.
Hvilken rolle spiller ØSP IX ApS i København SV inden for formidling af forretningsservice?
ØSP IX ApS i København SV fungerer som en kvalificeret mellemmand, der forbinder virksomheder med specialiserede ydelser og løsninger. Deres rolle er at identificere, kuratere og koordinere udbud og efterspørgsel, hvilket skaber effektivitet og værdi for begge parter.
Er ØSP IX ApS en aktiv virksomhed?
ØSP IX ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad er ØSP IX ApSs CVR-nummer?
ØSP IX ApSs CVR-nummer er 34887187. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Er ØSP IX ApS aktivt?
Ja, ØSP IX ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for ØSP IX ApS?
ØSP IX ApS har CVR-nummer 34887187 og er registreret i København SV. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer ØSP IX ApS?
SKANSKA DANMARK A/S ejer ØSP IX ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.

RETAIL24 DANMARK ApS

CVR 33593643 · Albertslund · 71 ansatte

Ticketmaster Danmark A/S

CVR 20309474 · Frederiksberg C · 54 ansatte

Original Talks ApS

CVR 36468696 · Odense C · 41 ansatte

PUMPEHUSET AF 2011 A/S

CVR 62627115 · København V · 41 ansatte

Tours & Tickets ApS

CVR 36533714 · København SV · 31 ansatte

Rag & Mag ApS

CVR 39949237 · København SV · 29 ansatte

Andre virksomheder i København SV

DKT Holdings ApS

CVR 39186829 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Everllence, filial af Everllence SE, TYSKLAND

CVR 31611792 · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

P-Esoft 2022 A/S

CVR 41241454 · Ikke-finansielle holdingselskaber

GJENSIDIGE FORSIKRING, DANSK FILIAL AF GJENSIDIGE FORSIKRING ASA, NORGE

CVR 33259247 · Anden forsikring

NOMECO A/S

CVR 20678232 · Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler

TDC Holding A/S

CVR 14773908 · Levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation

JGJ 1985 Holding ApS

CVR 45683036 · Ikke-finansielle holdingselskaber

The Turing Table ApS

CVR 45681173 · Organisering af kongresser, messer og udstillinger

Disco Volante ApS

CVR 45680541 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Speder Capital ApS

CVR 45672999 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se ØSP IX ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København SV

Se alle i branchen Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.

Kan du stole på ØSP IX ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med ØSP IX ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

ØSP IX ApS i kontekst

ØSP IX ApS er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n., med hjemsted i København SV. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34887187, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

ØSP IX ApS opererer i branchen "Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København SV, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København SV for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for ØSP IX ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret ØSP IX ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.