Visitkort: PCMAC ApS, CVR 45170632, Computerprogrammering, Taastrup, NORMAL
Visitkort for PCMAC ApS (CVR 45170632) - genereret af CVRcheck.dk

PCMAC ApS

CVR: 45170632 NORMAL

Anpartsselskab · Computerprogrammering · Carl Gustavs Gade 1, 2630 Taastrup

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Computerprogrammering
Adresse
Carl Gustavs Gade 1, 2630 Taastrup
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-10-28 (2 år siden)
Kommune
Høje-Taastrup
Region
Region Hovedstaden

E-mail: salg@pcmac.dk

Om PCMAC ApS

PCMAC ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45170632 beliggende på Carl Gustavs Gade 1 i 2630 Taastrup (Høje-Taastrup Kommune). Virksomheden opererer inden for "Computerprogrammering" (branchekode 621000). PCMAC ApS blev stiftet den 2024-10-28 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for PCMAC ApS

90
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af PCMAC ApS

PCMAC ApS opnår en tillids-score på 90/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 322.702 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af PCMAC ApS

Med base i Taastrup er aktiv PCMAC ApS som en virksomhed med kernekompetence inden for Computerprogrammering. Som en ung virksomhed (1 år) befinder PCMAC ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Med uoplyst antal dedikerede medarbejdere bringer PCMAC ApS i Taastrup specialiseret ekspertise til kunder, der søger skræddersyede softwareløsninger.

Forretningsindsigt

Samtidig Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser og produkter. De primære ydelser inkluderer softwareudvikling (web, mobil, desktop), systemintegration, cloud-løsninger, dataanalyse og business intelligence, samt rådgivning inden for softwarearkitektur og digital transformation. Mange t Branchen for computerprogrammering (branchekode 621000) omfatter virksomheder, der er specialiseret i design, udvikling, implementering og vedligeholdelse af software. Kernen i denne branche er at omsætte komplekse forretningsbehov og tekniske specifikationer til funktionel kode, der driver alt fra operativsystemer og applikationer til indlejrede systemer og avancerede AI-løsninger. Værdikæden strækker sig typisk fra indledende rådgivning og behovsanalyse, over arkitekturdesign og kodning, til t Parallelt hermed De typiske kunder i denne branche er primært B2B-virksomheder og offentlige institutioner, der søger skræddersyede softwareløsninger, systemintegration eller udvikling af nye digitale produkter. Kundesegmenterne er yderst diverse og omfatter alt fra små og mellemstore virksomheder (SMV'er) uden inte En typisk virksomhed i denne branche opererer med en relativt flad organisationsstruktur, hvor medarbejderne ofte er organiseret i agile teams. Medarbejderprofilen er domineret af højtuddannede specialister inden for softwareudvikling, data science, UX/UI design og projektledelse. Der er et stort fo

Erhvervsmiljø i Taastrup

Konkurrencesituationen i branchen er præget af dynamik og intensitet. Med over 5.000 aktive virksomheder er markedet fragmenteret, især i SMV-segmentet, men der ses også en tendens til konsolidering gennem opkøb, især blandt de større aktører, der søger at udvide kompetenceområder eller markedsandele. Markedsstørrelsen er betydelig og har oplevet robust vækst, drevet af den fortsatte digitalisering på tværs af alle brancher. Vækstrater forventes at forblive høje i 2025-2026, især inden for områd PCMAC ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Parallelt hermed Branchen for computerprogrammering (branchekode 621000) omfatter virksomheder, der er specialiseret i design, udvikling, implementering og vedligeholdelse af software. Kernen i denne branche er at omsætte komplekse forretningsbehov og tekniske specifikationer til funktionel kode, der driver alt fra operativsystemer og applikationer til indlejrede systemer og avancerede AI-løsninger. Værdikæden str

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
282.702 kr.
Egenkapital
322.702 kr.
Aktiver
878.874 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030784959PCMAC ApSCarl Gustavs Gade 1, 2630, TaastrupComputerprogrammering

Ofte stillede spørgsmål om PCMAC ApS

Hvad laver PCMAC ApS?
PCMAC ApS er engageret inden for Computerprogrammering (branchekode 621000) fra sin base i Taastrup.
Hvad er den primære forretningsfokus for PCMAC ApS i Taastrup?
PCMAC ApS fokuserer primært på at levere skræddersyede softwareudviklingsløsninger, systemintegration og digital rådgivning. Dette omfatter alt fra web- og mobilapplikationer til avancerede AI- og cloud-løsninger, der adresserer specifikke forretningsbehov.
Er PCMAC ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er PCMAC ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er PCMAC ApSs seneste regnskab?
PCMAC ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor holder PCMAC ApS til?
PCMAC ApS har adresse på Carl Gustavs Gade 1, 2630 Taastrup.
Hvordan sikrer PCMAC ApS kvaliteten af deres softwareløsninger?
PCMAC ApS sikrer kvaliteten gennem standardiserede udviklingsprocesser, omfattende teststrategier (enhedstest, integrationstest, accepttest), code reviews, og et stærkt fokus på kundedialog og feedback. Agil udvikling muliggør hyppige justeringer og sikrer, at løsningen fortsat møder kundens forventninger.
Hvad er PCMAC ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for PCMAC ApS er 45170632, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken branche tilhører PCMAC ApS?
Ifølge CVR er PCMAC ApS klassificeret under "Computerprogrammering" (621000).
Er PCMAC ApS aktivt?
Ja, PCMAC ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for PCMAC ApS?
PCMAC ApS har CVR-nummer 45170632 og er registreret i Taastrup. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer PCMAC ApS?
Firstline IT Holding ApS ejer PCMAC ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Computerprogrammering

SYSTEMATIC A/S

CVR 78834412 · Aarhus C · 774 ansatte

ADFORM A/S

CVR 26434815 · København K · 698 ansatte

Trackunit America ApS

CVR 35848843 · Aalborg · 459 ansatte

MICROSOFT DEVELOPMENT CENTER COPENHAGEN ApS

CVR 76247218 · Kgs. Lyngby · 333 ansatte

CAPGEMINI DANMARK A/S

CVR 25606965 · København SV · 301 ansatte

Fellowmind Denmark A/S

CVR 25790936 · Frederiksberg C · 233 ansatte

Øresund Digital ApS

CVR 45506924 · København K · 1 ansatte

MySpendr ApS

CVR 45506215 · Aalborg SV

Legebanken ApS

CVR 45503186 · Rønne

Squishbit ApS

CVR 45500942 · København SV

Andre virksomheder i Taastrup

DSB

CVR 25050053 · Persontransport med regional- eller fjerntog

Norican A/S

CVR 36458771 · Administrations- og kontorserviceaktiviteter

NORICAN HOLDINGS ApS

CVR 31286034 · Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal

NORICAN GROUP ApS

CVR 31286042 · Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal

Anders Andersen's Rengøring A/S

CVR 41465972 · Almindelig rengøring i bygninger

DSB Service & Retail A/S

CVR 10882230 · Detailhandel med kioskvarer

MK Dækcenter ApS

CVR 43081179 · Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer

Sporty - ApS

CVR 43066145 · Servering af mad i restauranter og caféer

Taxikørsel 135 ApS

CVR 43054589 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Taxikørsel 134 ApS

CVR 43054570 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Se PCMAC ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Taastrup

Se alle i branchen Computerprogrammering

Kan du stole på PCMAC ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med PCMAC ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

PCMAC ApS i kontekst

PCMAC ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Computerprogrammering, med hjemsted i Taastrup. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45170632, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

PCMAC ApS opererer i branchen "Computerprogrammering", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Computerprogrammering for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Taastrup, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Taastrup for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for PCMAC ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret PCMAC ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.