Visitkort: Peter G. Jørgensen Holding ApS, CVR 44886782, Ikke-finansielle holdingselskaber, Ringkøbing, NORMAL
Visitkort for Peter G. Jørgensen Holding ApS (CVR 44886782) - genereret af CVRcheck.dk

Peter G. Jørgensen Holding ApS

CVR: 44886782 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Heebro 10, 6950 Ringkøbing

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Heebro 10, 6950 Ringkøbing
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-06-10 (2 år siden)
Kommune
RINGKØBING-SKJERN
Region
Region Midtjylland

Om Peter G. Jørgensen Holding ApS

Peter G. Jørgensen Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44886782 beliggende på Heebro 10 i 6950 Ringkøbing (RINGKØBING-SKJERN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Peter G. Jørgensen Holding ApS blev stiftet den 2024-06-10 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Peter G. Jørgensen Holding ApS

75
Tillids-Score
God
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Peter G. Jørgensen Holding ApS

Peter G. Jørgensen Holding ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 784.455 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Peter G. Jørgensen Holding ApS

Ringkøbing er hjemsted for Peter G. Jørgensen Holding ApS, en virksomhed inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (1 år) befinder Peter G. Jørgensen Holding ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Peter G. Jørgensen Holding ApS har på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort digitale årsrapporter. Med 1 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi.

Erhvervsmiljø i Ringkøbing

Hertil kommer, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi.

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation. Peter G. Jørgensen Holding ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-15.545 kr.
Egenkapital
784.455 kr.
Aktiver
800.500 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030427528Peter G. Jørgensen Holding ApSHeebro 10, 6950, RingkøbingIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Peter G. Jørgensen Holding ApS

Hvor gammel er Peter G. Jørgensen Holding ApS?
Med 1 års levetid har Peter G. Jørgensen Holding ApS opereret siden 2024-06-10.
Hvor holder Peter G. Jørgensen Holding ApS til?
Peter G. Jørgensen Holding ApS har adresse på Heebro 10, 6950 Ringkøbing.
Hvilke typer virksomheder ejer Peter G. Jørgensen Holding ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Peter G. Jørgensen Holding ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Peter G. Jørgensen Holding ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvad er Peter G. Jørgensen Holding ApSs seneste regnskab?
Peter G. Jørgensen Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilken branche tilhører Peter G. Jørgensen Holding ApS?
Ifølge CVR er Peter G. Jørgensen Holding ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvilke udfordringer står Peter G. Jørgensen Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Peter G. Jørgensen Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Er Peter G. Jørgensen Holding ApS aktivt?
Ja, Peter G. Jørgensen Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for Peter G. Jørgensen Holding ApS?
Peter G. Jørgensen Holding ApS har CVR-nummer 44886782 og er registreret i Ringkøbing. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Peter G. Jørgensen Holding ApS?
Peter Gaardbo Jørgensen ejer Peter G. Jørgensen Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Aurelis Holding ApS

CVR 46493494 · Vallensbæk Strand

Kent Køhler Holding ApS

CVR 46490649 · Horsens

DADAF Holding ApS

CVR 46490185 · Ry

Merlea Holding ApS

CVR 46489888 · Faxe

Andre virksomheder i Ringkøbing

JKS A/S

CVR 19687236 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Oravel Vacation Homes Denmark ApS

CVR 40989714 · Ikke-finansielle holdingselskaber

RINGKJØBING LANDBOBANK. AKTIESELSKAB

CVR 37536814 · Andre pengeinstitutters aktiviteter

Lalandia Søndervig A/S

CVR 40523219 · Boliganvisning

VESTJYLLANDS ANDEL A.M.B.A.

CVR 61729615 · Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer

EAGLEBURGMANN KE A/S

CVR 13436681 · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf

Se Peter G. Jørgensen Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ringkøbing

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Peter G. Jørgensen Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Peter G. Jørgensen Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Peter G. Jørgensen Holding ApS i kontekst

Peter G. Jørgensen Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Ringkøbing. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44886782, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Peter G. Jørgensen Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ringkøbing, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ringkøbing for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Peter G. Jørgensen Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Peter G. Jørgensen Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.