Visitkort: Preflight Holding ApS, CVR 46293630, Ikke-finansielle holdingselskaber, Valby, NORMAL
Visitkort for Preflight Holding ApS (CVR 46293630) - genereret af CVRcheck.dk

Preflight Holding ApS

CVR: 46293630 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Gammel Køge Landevej 119, 2500 Valby

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Gammel Køge Landevej 119, 2500 Valby
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2026-02-25
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Preflight Holding ApS

Preflight Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 46293630 beliggende på Gammel Køge Landevej 119 i 2500 Valby (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Preflight Holding ApS blev stiftet den 2026-02-25 og har dermed eksisteret i over 0 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Preflight Holding ApS

50
Tillids-Score
Moderat
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Preflight Holding ApS

Preflight Holding ApS opnår en tillids-score på 50/100, hvilket indikerer moderat troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Preflight Holding ApS

Inden for Ikke-finansielle holdingselskaber finder vi Preflight Holding ApS, en virksomhed med hjemsted i Valby. Med blot 0 års levetid er Preflight Holding ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Holdingselskaber som Preflight Holding ApS aflægger ofte regnskab på koncernniveau. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering.

Erhvervsmiljø i Valby

Derudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Registrerede kontaktoplysninger viser en åben virksomhed. Preflight Holding ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1032173647Preflight Holding ApSGammel Køge Landevej 119, 2500, ValbyIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Preflight Holding ApS

Hvor mange ansatte har Preflight Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Preflight Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad er Preflight Holding ApSs CVR-nummer?
Preflight Holding ApSs CVR-nummer er 46293630. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilken branche tilhører Preflight Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvad laver Preflight Holding ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Preflight Holding ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Valby.
Hvordan bidrager Preflight Holding ApS til økonomien i Valby?
Selvom Preflight Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Valby ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvor gammel er Preflight Holding ApS?
Stiftelsesdatoen for Preflight Holding ApS er ikke registreret i de tilgængelige data.
Hvilke udfordringer står Preflight Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Preflight Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Er Preflight Holding ApS aktivt?
Ja, Preflight Holding ApS er aktivt: men firmaet er kun 5 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for Preflight Holding ApS?
Preflight Holding ApS har CVR-nummer 46293630 og er registreret i Valby. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Preflight Holding ApS?
CONNECTING24 HOLDING ApS ejer Preflight Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

C:S:A Holding ApS

CVR 46543572 · Dragør

Envina Flora ApS

CVR 46543564 · Strøby

Bussia ApS

CVR 46543521 · Stenløse

E.B Holding ApS

CVR 46543483 · Sydals

Andre virksomheder i Valby

DUOS A/S

CVR 25477154 · Drift af hjemmehjælp

Pure Gym Denmark A/S

CVR 25652991 · Drift af fitnesscentre

DXC Technology Danmark A/S

CVR 15231599 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Loop MidCo ApS

CVR 44213753 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ERD Holding ApS

CVR 40984003 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CAH A/S

CVR 16128589 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Brask Finans ApS

CVR 44726408 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Fitnessklubben Frederiksberg ApS

CVR 44718219 · Drift af fitnesscentre

Håndværker Hjælp ApS

CVR 44718197 · Nedrivning

NØJ HOLDING ApS

CVR 44715031 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Preflight Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Valby

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Preflight Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Preflight Holding ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Preflight Holding ApS i kontekst

Preflight Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Valby. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 46293630, stiftet i 2026. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Preflight Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Valby, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Valby for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Preflight Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Preflight Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.