Visitkort: Rasmus B Holding ApS, CVR 46076575, Ikke-finansielle holdingselskaber, Aalborg SØ, NORMAL
Visitkort for Rasmus B Holding ApS (CVR 46076575) - genereret af CVRcheck.dk

Rasmus B Holding ApS

CVR: 46076575 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Solbakken 54, 9210 Aalborg SØ

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Solbakken 54, 9210 Aalborg SØ
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-11-27 (1 år siden)
Kommune
AALBORG
Region
Region Nordjylland

Om Rasmus B Holding ApS

Rasmus B Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 46076575 beliggende på Solbakken 54 i 9210 Aalborg SØ (AALBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Rasmus B Holding ApS blev stiftet den 2025-11-27 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Rasmus B Holding ApS

60
Tillids-Score
God
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Rasmus B Holding ApS

Rasmus B Holding ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Rasmus B Holding ApS

Som en virksomhed i Aalborg SØ spiller en rolle i Rasmus B Holding ApS den danske Ikke-finansielle holdingselskaber-sektor. Som en ung virksomhed (0 år) befinder Rasmus B Holding ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Som holdingselskab offentliggør Rasmus B Holding ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. En særlig mulighed for Rasmus B Holding ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. Dette kan styrke koncernens position og sikre langvarig vækst, især i en tid med hurtige teknologiske forandringer og nye forretningsmodeller.

Erhvervsmiljø i Aalborg SØ

Rasmus B Holding ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Det skal også nævnes, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

Den unge alder (0 år) betyder, at virksomheden endnu ikke har bevist sin langsigtede levedygtighed. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031913418Rasmus B Holding ApSSolbakken 54, 9210, Aalborg SØIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Rasmus B Holding ApS

Hvad er formålet med Rasmus B Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Rasmus B Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvordan bidrager Rasmus B Holding ApS til økonomien i Aalborg SØ?
Selvom Rasmus B Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Aalborg SØ ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvor mange ansatte har Rasmus B Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Rasmus B Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad er Rasmus B Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Rasmus B Holding ApS er 46076575, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad laver Rasmus B Holding ApS?
Rasmus B Holding ApS har aktiviteter inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Aalborg SØ.
Hvor holder Rasmus B Holding ApS til?
Rasmus B Holding ApS har sit domicil i Aalborg SØ, med adressen Solbakken 54.
Hvilken branche tilhører Rasmus B Holding ApS?
Ifølge CVR er Rasmus B Holding ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Er Rasmus B Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Rasmus B Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er Rasmus B Holding ApS aktivt?
Ja, Rasmus B Holding ApS er aktivt: men firmaet er kun 8 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for Rasmus B Holding ApS?
Rasmus B Holding ApS har CVR-nummer 46076575 og er registreret i Aalborg SØ. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Rasmus B Holding ApS?
Rasmus Bak Sørensen ejer Rasmus B Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

N. Aggerholm Holding ApS

CVR 46553403 · Nibe

Hognason ApS

CVR 46552792 · Charlottenlund

BOE Invest ApS

CVR 46552660 · Risskov

THUE Holding ApS.

CVR 46552571 · Aalborg

Andre virksomheder i Aalborg SØ

LOUIS NIELSEN A/S

CVR 13613575 · Administrations- og kontorserviceaktiviteter

SCANICO A/S

CVR 32153372 · Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien

Jensen Brød Holding ApS

CVR 40293973 · Finansielle holdingselskaber

AVEVA DENMARK A/S

CVR 13611130 · Computerprogrammering

GUG ANLÆG OG PLANTESKOLE A/S

CVR 21843148 · Landskabspleje

Fitness United Aalborg Syd ApS

CVR 45116611 · Drift af fitnesscentre

Se Rasmus B Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aalborg SØ

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Rasmus B Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Rasmus B Holding ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Rasmus B Holding ApS i kontekst

Rasmus B Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Aalborg SØ. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 46076575, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Rasmus B Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aalborg SØ, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aalborg SØ for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Rasmus B Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Rasmus B Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.