Visitkort: REMODERN ApS, CVR 31781469, Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler, København Ø, NORMAL
Visitkort for REMODERN ApS (CVR 31781469) - genereret af CVRcheck.dk

REMODERN ApS

CVR: 31781469 NORMAL

Anpartsselskab · Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler · Wilhelm Marstrands Gade 2, 2100 København Ø · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler
Adresse
Wilhelm Marstrands Gade 2, 2100 København Ø
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2008-10-01 (18 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Telefon: 21708792

Om REMODERN ApS

REMODERN ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 31781469 beliggende på Wilhelm Marstrands Gade 2 i 2100 København Ø (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler" (branchekode 464700). REMODERN ApS blev stiftet den 2008-10-01 og har dermed eksisteret i over 18 år. Med 1 ansatte klassificeres REMODERN ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for REMODERN ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
63
Stabilitets-Score
God
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af REMODERN ApS

REMODERN ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 63/100 (god), med en egenkapital på 139.829 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af REMODERN ApS

REMODERN ApS er en enkeltmandsvirksomhed placeret i København Ø, der er aktiv inden for Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler. REMODERN ApSs 17 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. 1 medarbejdere danner grundlaget for REMODERN ApSs daglige operationer. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Med 17 års erfaring og et team af 1 fagfolk, er vi dedikerede til at levere pålidelige løsninger, der opfylder de højeste standarder for vores kunder i København Ø og det omkringliggende område.

Erhvervsmiljø i København Ø

Det er desuden værd at bemærke, at Branchen for engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler omfatter virksomheder, der fungerer som bindeled mellem producenter og detailhandlere eller direkte slutkunder, primært inden for B2B-segmentet. Kerneaktiviteten består i indkøb, lagring og distribution af et bredt sortiment af indretningsprodukter. Dette inkluderer alt fra standardmøbler og specia Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Konkurrencesituationen i branchen er præget af både et stort antal små og mellemstore aktører samt et fåtal af større, etablerede spillere. Markedsstørrelsen er betydelig, understøttet af konstant behov for udskiftning og nyindretning i både private og kommercielle segmenter. Vækstraten er moderat, men påvirkelig af konjunkturer og byggeaktivitet. Branchen er relativt fragmenteret, selvom der ses tendenser til konsolidering gennem opkøb, især blandt de større aktører, der søger stordriftsfordele

Operationelle signaler

De 1 ansatte bekræfter en operationel virksomhed. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Registrerede kontaktoplysninger vidner om en åben virksomhed. REMODERN ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-434.246 kr.
Egenkapital
139.829 kr.
Aktiver
759.088 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1014851093REMODERN ApSWilhelm Marstrands Gade 2, 2100, København ØEngroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler

Ofte stillede spørgsmål om REMODERN ApS

Hvad laver REMODERN ApS?
REMODERN ApS virker inden for Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler (branchekode 464700) fra sin base i København Ø.
Hvor gammel er REMODERN ApS?
Virksomheden har eksisteret i 17 år siden den blev registreret.
Hvad er leveringstiderne typisk for ordrer placeret hos REMODERN ApS i København Ø?
Leveringstiderne hos REMODERN ApS i København Ø varierer afhængigt af produkttype, volumen og lagerstatus. Vi stræber altid efter at levere så hurtigt og effektivt som muligt og kommunikerer tydeligt forventede leveringstider ved ordreafgivelse.
Hvad er REMODERN ApSs seneste regnskab?
REMODERN ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke typer kunder servicerer REMODERN ApS i København Ø typisk?
REMODERN ApS i København Ø servicerer primært B2B-kunder, herunder detailkæder, uafhængige forretninger, interiørdesignere, arkitektfirmaer, entreprenører, offentlige institutioner, hoteller, restauranter og kontorvirksomheder, der søger professionelle indretningsløsninger.
Hvad er REMODERN ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for REMODERN ApS er 31781469, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor holder REMODERN ApS til?
REMODERN ApS har adresse på Wilhelm Marstrands Gade 2, 2100 København Ø.
Hvilken branche tilhører REMODERN ApS?
Ifølge CVR er REMODERN ApS klassificeret under "Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler" (464700).
Er REMODERN ApS aktivt?
Ja, REMODERN ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2008.
Hvad er CVR-nummeret for REMODERN ApS?
REMODERN ApS har CVR-nummer 31781469 og er registreret i København Ø. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer REMODERN ApS?
WATT BOOLSEN HOLDING ApS ejer REMODERN ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler

BOCONCEPT A/S

CVR 89866618 · Ølgod · 311 ansatte

Actona Group A/S

CVR 12143745 · Holstebro · 278 ansatte

TRADE POINT A/S, DIRECT CONTAINER

CVR 20278196 · Odense S · 97 ansatte

FOUR DESIGN ApS

CVR 63578428 · Odense SV · 73 ansatte

KINNARPS A/S

CVR 78539518 · Brøndby · 60 ansatte

&TRADITION A/S

CVR 18169304 · København K · 60 ansatte

Andre virksomheder i København Ø

Thorco Capital III ApS

CVR 37557463 · Gennemløbsholdingselskaber

Nilfisk Holding A/S

CVR 38998870 · Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n.

DFDS A/S

CVR 14194711 · Sø- og kysttransport af passagerer

ALM. BRAND FORSIKRING A/S

CVR 10526949 · Anden forsikring

Comsa-Munck-Efacec Consortium I/S

CVR 38793373 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

TotalEnergies EP Danmark A/S

CVR 22757318 · Indvinding af råolie

Gotfredsen Invest ApS

CVR 45967328 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Vietnamese Cuisine ApS

CVR 45964213 · Servering af mad i restauranter og caféer

Mette Reinholdt Holding ApS

CVR 45962962 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Sunny ApS

CVR 45960986 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se REMODERN ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København Ø

Se alle i branchen Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler

Kan du stole på REMODERN ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med REMODERN ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

REMODERN ApS i kontekst

REMODERN ApS er en etableret aktør med 18 års dokumenteret drift inden for branchen Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler, med hjemsted i København Ø. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 31781469, stiftet i 2008. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

REMODERN ApS opererer i branchen "Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København Ø, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København Ø for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for REMODERN ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret REMODERN ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.