Visitkort: Safe Partner 1 ApS, CVR 44079690, Ikke-finansielle holdingselskaber, Ballerup, NORMAL
Visitkort for Safe Partner 1 ApS (CVR 44079690) - genereret af CVRcheck.dk

Safe Partner 1 ApS

CVR: 44079690 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Industriparken 44, 2750 Ballerup

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Industriparken 44, 2750 Ballerup
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-05-26 (3 år siden)
Kommune
BALLERUP
Region
Region Hovedstaden

Om Safe Partner 1 ApS

Safe Partner 1 ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44079690 beliggende på Industriparken 44 i 2750 Ballerup (BALLERUP Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Safe Partner 1 ApS blev stiftet den 2023-05-26 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Safe Partner 1 ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Safe Partner 1 ApS

Safe Partner 1 ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 24.080 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Safe Partner 1 ApS

Safe Partner 1 ApS er med domicil i Ballerup og har sin primære aktivitet inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Safe Partner 1 ApSs 3-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Som holdingselskab offentliggør Safe Partner 1 ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. En potentiel risiko for Safe Partner 1 ApS ligger i afhængigheden af de underliggende datterselskabers succes. Med base i Ballerup og en historie på 3 år, har Safe Partner 1 ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. I branchens kontekst placerer Safe Partner 1 ApS sig som en virksomhed.

Erhvervsmiljø i Ballerup

Herudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er Ballerup karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Risikovurdering

Med kun 3 år på bagen er Safe Partner 1 ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-5.000 kr.
Egenkapital
24.080 kr.
Aktiver
24.080 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029344694Safe Partner 1 ApSIndustriparken 44, 2750, BallerupIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Safe Partner 1 ApS

Hvilke udfordringer står Safe Partner 1 ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Safe Partner 1 ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor mange ansatte har Safe Partner 1 ApS?
Medarbejdertallet for Safe Partner 1 ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er Safe Partner 1 ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Safe Partner 1 ApS.
Hvad laver Safe Partner 1 ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Safe Partner 1 ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Ballerup.
Er Safe Partner 1 ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Safe Partner 1 ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor gammel er Safe Partner 1 ApS?
Virksomheden har eksisteret i 3 år siden den blev startet.
Hvilken branche tilhører Safe Partner 1 ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvad er formålet med Safe Partner 1 ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Safe Partner 1 ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Er Safe Partner 1 ApS aktivt?
Ja, Safe Partner 1 ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Safe Partner 1 ApS?
Safe Partner 1 ApS har CVR-nummer 44079690 og er registreret i Ballerup. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Safe Partner 1 ApS?
Nichlas Brinkmann Hess, MICALI EL A/S, URBAN ELECTRIC ApS ejer Safe Partner 1 ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Emineo ApS

CVR 46540409 · Vanløse

Evald Emil Holding ApS

CVR 46540255 · Sindal

Miam Holding ApS

CVR 46540247 · København S

Kim Kok Holding ApS

CVR 46540204 · Jerslev Sjælland

Andre virksomheder i Ballerup

TRYG FORSIKRING A/S

CVR 24260666 · Anden forsikring

Sentia Denmark Holding ApS

CVR 38059998 · IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter

ATEA A/S

CVR 25511484 · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr

COLUMBUS A/S

CVR 13228345 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Sportmaster Danmark ApS

CVR 34479526 · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr

Altiden Omsorg A/S

CVR 19176878 · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

Bridge Capital A/S

CVR 40180745 · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events

Vognmand Nebo ApS

CVR 40163298 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Taxavognmand Serdal Akdeniz APS

CVR 40162666 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Kosmos-CV Holding ApS

CVR 40158707 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

Se Safe Partner 1 ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ballerup

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Safe Partner 1 ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Safe Partner 1 ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Safe Partner 1 ApS i kontekst

Safe Partner 1 ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Ballerup. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44079690, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Safe Partner 1 ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ballerup, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ballerup for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Safe Partner 1 ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Safe Partner 1 ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.