Visitkort: SCHOTT SCANDINAVIA A/S, CVR 13393095, Anden specialiseret engroshandel i.a.n., Kgs. Lyngby, NORMAL
Visitkort for SCHOTT SCANDINAVIA A/S (CVR 13393095) - genereret af CVRcheck.dk

SCHOTT SCANDINAVIA A/S

CVR: 13393095 NORMAL

Aktieselskab · Anden specialiseret engroshandel i.a.n. · Lyngby Hovedgade 98, 2800 Kgs. Lyngby · 3 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Aktieselskab
Branche
Anden specialiseret engroshandel i.a.n.
Adresse
Lyngby Hovedgade 98, 2800 Kgs. Lyngby
Ansatte
3 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
1.000.000 DKK
Stiftet
1989-08-01 (37 år siden)
Kommune
LYNGBY-TAARBÆK
Region
Region Hovedstaden

E-mail: schott@schott.dk

Telefon: 70207970

Om SCHOTT SCANDINAVIA A/S

SCHOTT SCANDINAVIA A/S er en aktieselskab med CVR-nummer 13393095 beliggende på Lyngby Hovedgade 98 i 2800 Kgs. Lyngby (LYNGBY-TAARBÆK Kommune). Virksomheden opererer inden for "Anden specialiseret engroshandel i.a.n." (branchekode 468900). SCHOTT SCANDINAVIA A/S blev stiftet den 1989-08-01 og har dermed eksisteret i over 37 år. Med 3 ansatte klassificeres SCHOTT SCANDINAVIA A/S som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 1.000.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for SCHOTT SCANDINAVIA A/S

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af SCHOTT SCANDINAVIA A/S

SCHOTT SCANDINAVIA A/S opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 3.125.517 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af SCHOTT SCANDINAVIA A/S

SCHOTT SCANDINAVIA A/S er hjemmehørende i Kgs. Lyngby og har sin primære aktivitet inden for Anden specialiseret engroshandel i.a.n.. Siden stiftelsen for 36 år siden har virksomheden navigeret adskillige konjunkturcyklusser. Virksomheden har 3 ansatte, hvilket kategoriserer den som en mikrovirksomhed. Med en egenkapital på 3.125.517 kr. har virksomheden et solid kapitalgrundlag. Det positive resultat på 342.766 kr. vidner om en rentabel forretning. Virksomheden, der beskæftiger 3 medarbejdere, excellerer i at forbinde producenter af nichevarer med aftagere, der søger unikke løsninger. Lyngby er en fremtrædende aktør inden for kategorien 'Anden specialiseret engroshandel i.a.n.', hvor specialisering og dybdegående produktkendskab er afgørende. Kunder vælger SCHOTT SCANDINAVIA A/S for virksomhedens ekspertise og evne til at levere specialiserede produkter, der ikke findes i standardkanaler.

Erhvervsmiljø i Kgs. Lyngby

I samme kontekst Branchen 'Anden specialiseret engroshandel i.a.n.' (i.a.n. står for 'ikke andet nævnt') omfatter en bred vifte af virksomheder, der specialiserer sig i engroshandel med produkter, som ikke falder ind under mere specifikke branchekoder. Dette er en paraplybranche for nicheprodukter og specialvarer, hvilket gør den utroligt heterogen. Kerneaktiviteten er distribution af varer fra producenter til det Konkurrencesituationen i branchen er ofte fragmenteret og præget af mange små til mellemstore aktører, der specialiserer sig inden for deres respektive nicher. Markedsstørrelsen er vanskelig at estimere samlet på grund af branchens brede definition, men de enkelte nicher kan have betydelig volumen. Vækstraten er ofte drevet af innovationshastigheden inden for de specifikke produktsegmenter og den generelle økonomiske udvikling. Entry barriers kan være moderate til høje, afhængigt af niche: adgan SCHOTT SCANDINAVIA A/Ss branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører.

Operationelle signaler

Med 3 registrerede medarbejdere tyder det på aktiv drift. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Registrerede kontaktoplysninger illustrerer en åben virksomhed. SCHOTT SCANDINAVIA A/S har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
342.766 kr.
Egenkapital
3.125.517 kr.
Aktiver
3.572.298 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1000555346SCHOTT SCANDINAVIA A/SLyngby Hovedgade 98, 2800, Kgs. LyngbyAnden specialiseret engroshandel i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om SCHOTT SCANDINAVIA A/S

Hvilken branche tilhører SCHOTT SCANDINAVIA A/S?
Virksomheden opererer i branchen "Anden specialiseret engroshandel i.a.n." (kode: 468900).
Hvor holder SCHOTT SCANDINAVIA A/S til?
SCHOTT SCANDINAVIA A/S har sit domicil i Kgs. Lyngby, med adressen Lyngby Hovedgade 98.
Hvad er SCHOTT SCANDINAVIA A/Ss seneste regnskab?
Det seneste regnskab er fra 2025. Resultatet var 342.766 kr..
Hvor mange ansatte har SCHOTT SCANDINAVIA A/S?
SCHOTT SCANDINAVIA A/S beskæftiger 3 medarbejdere (interval: ANTAL_2_4).
Hvor gammel er SCHOTT SCANDINAVIA A/S?
SCHOTT SCANDINAVIA A/S blev grundlagt for 36 år siden (startdato: 1989-08-01).
Er SCHOTT SCANDINAVIA A/S en aktiv virksomhed?
SCHOTT SCANDINAVIA A/S har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan differentierer SCHOTT SCANDINAVIA A/S sig fra andre engrosvirksomheder i Kgs. Lyngby?
SCHOTT SCANDINAVIA A/S differentierer sig gennem sin dybdegående specialisering og ekspertise inden for specifikke nicheprodukter. Virksomhedens evne til at finde og levere varer, der er svære at source andre steder, samt et højt serviceniveau og produktkendskab fra Kgs. Lyngby, er nøglefaktorer.
Hvilke trends påvirker 'Anden specialiseret engroshandel i.a.n.' og dermed SCHOTT SCANDINAVIA A/S?
Branchen påvirkes af trends som øget efterspørgsel efter bæredygtige og etisk producerede varer, digitalisering af salgs- og logistikprocesser (B2B e-handel) samt en generel tendens mod yderligere specialisering og nicheproduktion. SCHOTT SCANDINAVIA A/S følger nøje disse udviklinger for at forblive konkurrencedygtig i Kgs. Lyngby.
Er SCHOTT SCANDINAVIA A/S aktivt?
Ja, SCHOTT SCANDINAVIA A/S er en aktiv aktieselskab registreret hos CVR siden 1989.
Hvad er CVR-nummeret for SCHOTT SCANDINAVIA A/S?
SCHOTT SCANDINAVIA A/S har CVR-nummer 13393095 og er registreret i Kgs. Lyngby. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer SCHOTT SCANDINAVIA A/S?
Schott Glaswerke Beteiligungs- und Export GmbH ejer SCHOTT SCANDINAVIA A/S. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Anden specialiseret engroshandel i.a.n.

RELEVANT HOLDING ApS

CVR 29193592 · Frederiksberg · 720 ansatte

Jetsport A/S

CVR 46132459 · Viborg · 97 ansatte

ELDORADO A/S

CVR 32433510 · Haderslev · 92 ansatte

A/S PEDER NIELSEN BESLAGFABRIK

CVR 52081211 · Nibe · 86 ansatte

3M A/S

CVR 43335316 · Valby · 82 ansatte

WEBER-STEPHEN NORDIC ApS

CVR 25194969 · Nørresundby · 77 ansatte

Nuevo Vet ApS

CVR 42664685 · Stenløse

Industrivej 22, Ringe ApS

CVR 42636649 · Vester Skerninge

Candy Lab Aps

CVR 42618632 · København Ø · 1 ansatte

SALEA ApS

CVR 42611360 · Kongens Lyngby

Andre virksomheder i Kgs. Lyngby

Topsøe Holding A/S

CVR 30826752 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MICROSOFT DANMARK ApS

CVR 13612870 · Agenturhandel med specialiseret varesortiment, bortset fra køretøjer

MICROSOFT DEVELOPMENT CENTER COPENHAGEN ApS

CVR 76247218 · Computerprogrammering

OGK Holding ApS

CVR 37463027 · Anden finansiel formidling i.a.n.

LONE BØEGH HENRIKSEN A/S

CVR 20763892 · Ejendomsmægleres aktiviteter

Ian Dalsgaard, 895 Lyngby ApS

CVR 28126107 · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder

AV-FOTOLOGIC HOLDING ApS

CVR 38379178 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KG 2017 Holding ApS

CVR 38371207 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Apostrof 3 ApS

CVR 38350757 · Køb og salg af egen fast ejendom

Dentalteamet 181 ApS

CVR 38346563 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se SCHOTT SCANDINAVIA A/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Kgs. Lyngby

Se alle i branchen Anden specialiseret engroshandel i.a.n.

Kan du stole på SCHOTT SCANDINAVIA A/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med SCHOTT SCANDINAVIA A/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

SCHOTT SCANDINAVIA A/S i kontekst

SCHOTT SCANDINAVIA A/S er en etableret aktør med 37 års dokumenteret drift inden for branchen Anden specialiseret engroshandel i.a.n., med hjemsted i Kgs. Lyngby. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 13393095, stiftet i 1989. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

SCHOTT SCANDINAVIA A/S opererer i branchen "Anden specialiseret engroshandel i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Anden specialiseret engroshandel i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Kgs. Lyngby, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Kgs. Lyngby for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for SCHOTT SCANDINAVIA A/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret SCHOTT SCANDINAVIA A/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.