Visitkort: SERIOUS SONGS ApS, CVR 14710043, Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik, Helsingør, NORMAL
Visitkort for SERIOUS SONGS ApS (CVR 14710043) - genereret af CVRcheck.dk

SERIOUS SONGS ApS

CVR: 14710043 NORMAL

Anpartsselskab · Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik · Stubbedamsvej 73, 3000 Helsingør · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik
Adresse
Stubbedamsvej 73, 3000 Helsingør
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
1990-09-01 (36 år siden)
Kommune
HELSINGØR
Region
Region Hovedstaden

E-mail: pm@stjernholmit.dk

Telefon: 53585309

Hjemmeside: www.stjernholmit.dk

Om SERIOUS SONGS ApS

SERIOUS SONGS ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 14710043 beliggende på Stubbedamsvej 73 i 3000 Helsingør (HELSINGØR Kommune). Virksomheden opererer inden for "Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik" (branchekode 592000). SERIOUS SONGS ApS blev stiftet den 1990-09-01 og har dermed eksisteret i over 36 år. Med 1 ansatte klassificeres SERIOUS SONGS ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Omsætningen faldt med 0% fra 2020 til 2021. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 2 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for SERIOUS SONGS ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af SERIOUS SONGS ApS

SERIOUS SONGS ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 839.220 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af SERIOUS SONGS ApS

Som en enkeltmandsvirksomhed i Helsingør udgør en aktør i SERIOUS SONGS ApS den danske Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik-sektor. I mere end 35 år har SERIOUS SONGS ApS leveret sine ydelser og opbygget et solidt omdømme. Virksomheden har 1 ansatte, hvilket kategoriserer den som en enkeltmandsvirksomhed. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for SERIOUS SONGS ApS. Det kræver en skarp strategisk positionering og en effektiv udnyttelse af de 1 medarbejderes kompetencer at fastholde markedsandele.

Erhvervsmiljø i Helsingør

Det bemærkes også, at Branchen 'Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik' (branchekode 592000) omfatter virksomheder, hvis primære aktivitet er produktion, distribution og monetarisering af musikalske værker og andre lydoptagelser. Dette inkluderer en bred vifte af kerneaktiviteter, fra selve indspilningen i professionelle studier, over mixning og mastering, til den efterfølgende udgivelse og markedsføring. V Konkurrencesituationen i branchen er præget af en blanding af konsolidering blandt de største globale aktører og en stærk fragmentering i den danske del af markedet, hvor mange mindre produktionsselskaber og uafhængige pladeselskaber opererer. Markedsstørrelsen er konstant i udvikling, drevet af den digitale transformation. Streaming har skabt en stabil, men ofte lav, indtægtsstrøm per afspilning, hvilket presser marginerne. Vækstraten er primært drevet af den fortsatte globale vækst i streaming SERIOUS SONGS ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører.

Operationelle signaler

De 1 ansatte bekræfter en operationel virksomhed. Den aktive CVR-status bekræfter, at SERIOUS SONGS ApS er i drift. Tilstedeværelsen af kontaktdata peger på en tilgængelig organisation. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
207.717 kr.
Egenkapital
839.220 kr.
Aktiver
1.059.198 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (2)

P-nummerNavnAdresseBranche
1004087960SERIOUS SONGS APSNordre Strandvej 119, 3150, HellebækIndspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik
1005673750SERIOUS SONGS ApS73, 9999, UkendtUoplyst

Ofte stillede spørgsmål om SERIOUS SONGS ApS

Er SERIOUS SONGS ApS en aktiv virksomhed?
SERIOUS SONGS ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor holder SERIOUS SONGS ApS til?
SERIOUS SONGS ApS har adresse på Stubbedamsvej 73, 3000 Helsingør.
Hvad er de primære ydelser, SERIOUS SONGS ApS i Helsingør tilbyder inden for musikbranchen?
SERIOUS SONGS ApS tilbyder typisk en bred vifte af ydelser, herunder professionel indspilning, mixning og mastering af lydoptagelser. Derudover varetager virksomheden ofte udgivelse, distribution til streamingtjenester og fysiske forhandlere, samt administration af rettigheder og licensering af musik til forskellige medier.
Hvor gammel er SERIOUS SONGS ApS?
Med 35 års levetid har SERIOUS SONGS ApS opereret siden 1990-09-01.
Hvor mange ansatte har SERIOUS SONGS ApS?
Ifølge CVR-registeret har SERIOUS SONGS ApS 1 registrerede medarbejdere.
Hvem er de typiske kunder hos SERIOUS SONGS ApS i Helsingør?
De typiske kunder hos SERIOUS SONGS ApS inkluderer udøvende kunstnere og bands, der søger professionel produktion og udgivelse. Derudover serviceres ofte B2B-kunder som filmproduktionsselskaber, reklamebureauer og andre medievirksomheder, der har brug for licensering af musik til deres projekter.
Hvad laver SERIOUS SONGS ApS?
SERIOUS SONGS ApS er registreret inden for branchen "Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik" med branchekode 592000. Virksomheden er placeret i Helsingør og er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er SERIOUS SONGS ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for SERIOUS SONGS ApS.
Er SERIOUS SONGS ApS aktivt?
Ja, SERIOUS SONGS ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 1990.
Hvad er CVR-nummeret for SERIOUS SONGS ApS?
SERIOUS SONGS ApS har CVR-nummer 14710043 og er registreret i Helsingør. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer SERIOUS SONGS ApS?
Peter Stjernholm Meldgaard ejer SERIOUS SONGS ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik

KM Studio Denmark ApS

CVR 32666280 · København K · 58 ansatte

WARNER MUSIC DENMARK A/S

CVR 12667833 · Frederiksberg · 32 ansatte

DISCOWAX ApS

CVR 28118503 · København K · 21 ansatte

UPRIGHT MUSIC ApS

CVR 30695828 · København K · 19 ansatte

MonoMono ApS

CVR 42844101 · København K · 15 ansatte

GI' LYD! ApS

CVR 31595630 · København SV · 13 ansatte

Lulleby ApS

CVR 45325040 · Tommerup · 1 ansatte

Trucks Music Publishing ApS

CVR 45290999 · Aarhus C

Merro 8 ApS

CVR 45256391 · København S

Dark Echo Records ApS

CVR 45249387 · Smørum

Andre virksomheder i Helsingør

SERVICEFIRMAET RENELL A/S

CVR 26096294 · Almindelig rengøring i bygninger

TRELLEBORG SEALING SOLUTIONS HELSINGOR A/S

CVR 26230519 · Fremstilling af andre plastprodukter

PETER BEIER CHOKOLADE A/S

CVR 26058007 · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events

KONVENTUM A/S

CVR 31163633 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Sequoia Sommerdahl ApS

CVR 40256644 · Produktion af film, videoer og TV-programmer

BENNY DJARLO AUTOMOBILER A/S

CVR 13148570 · Detailhandel med motorkøretøjer

Baked & Beyond ApS

CVR 46251369 · Servering af mad i restauranter og caféer

Dining Affairs ApS

CVR 46244044 · Udlejning og leasing af andre varer til personlig brug og husholdningsbrug

Fam. Ipsen Invest ApS

CVR 46242661 · Udlejning af erhvervsejendomme

Pamabyg ApS

CVR 46230345 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se SERIOUS SONGS ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Helsingør

Se alle i branchen Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik

Kan du stole på SERIOUS SONGS ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med SERIOUS SONGS ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

SERIOUS SONGS ApS i kontekst

SERIOUS SONGS ApS er en etableret aktør med 36 års dokumenteret drift inden for branchen Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik, med hjemsted i Helsingør. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 14710043, stiftet i 1990. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

SERIOUS SONGS ApS opererer i branchen "Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Helsingør, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Helsingør for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for SERIOUS SONGS ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret SERIOUS SONGS ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.