Visitkort: Strukturforsyningen ApS, CVR 29308020, Ikke-finansielle holdingselskaber, Hårlev, NORMAL
Visitkort for Strukturforsyningen ApS (CVR 29308020) - genereret af CVRcheck.dk

Strukturforsyningen ApS

CVR: 29308020 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Granvej 5, 4652 Hårlev

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Granvej 5, 4652 Hårlev
Selskabskapital
214.879 DKK
Stiftet
2006-01-16 (20 år siden)
Kommune
STEVNS
Region
Region Sjælland

Om Strukturforsyningen ApS

Strukturforsyningen ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 29308020 beliggende på Granvej 5 i 4652 Hårlev (STEVNS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Strukturforsyningen ApS blev stiftet den 2006-01-16 og har dermed eksisteret i over 20 år. Selskabskapitalen er registreret til 214.879 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Strukturforsyningen ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Strukturforsyningen ApS

Strukturforsyningen ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 708.165 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Strukturforsyningen ApS

I hjertet af Hårlev har Strukturforsyningen ApS etableret sig som en virksomhed i Ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden blev startet for 20 år siden og har opnået en etableret position. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Strukturforsyningen ApS er et centralt holdingselskab, der strategisk forvalter en portefølje af virksomheder.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Strukturforsyningen ApS udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
21.227 kr.
Egenkapital
708.165 kr.
Aktiver
783.915 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1011980089Strukturforsyningen ApSGranvej 5, 4652, HårlevIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Strukturforsyningen ApS

Hvilke udfordringer står Strukturforsyningen ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Strukturforsyningen ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvilke typer virksomheder ejer Strukturforsyningen ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Strukturforsyningen ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Strukturforsyningen ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvad laver Strukturforsyningen ApS?
Strukturforsyningen ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er hjemmehørende i Hårlev og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor gammel er Strukturforsyningen ApS?
Strukturforsyningen ApS blev etableret for 20 år siden (startdato: 2006-01-16).
Hvor holder Strukturforsyningen ApS til?
Strukturforsyningen ApS har sit domicil i Hårlev, med adressen Granvej 5.
Hvor mange ansatte har Strukturforsyningen ApS?
Medarbejdertallet for Strukturforsyningen ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er Strukturforsyningen ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Strukturforsyningen ApS.
Hvilken branche tilhører Strukturforsyningen ApS?
Ifølge CVR er Strukturforsyningen ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Er Strukturforsyningen ApS aktivt?
Ja, Strukturforsyningen ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2006.
Hvad er CVR-nummeret for Strukturforsyningen ApS?
Strukturforsyningen ApS har CVR-nummer 29308020 og er registreret i Hårlev. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Strukturforsyningen ApS?
Niels Juul Jensen ejer Strukturforsyningen ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

EM SI A/S

CVR 88935713 · Albertslund · 1 ansatte

MGBV Invest ApS

CVR 88891112 · Taastrup · 1 ansatte

NIELS E. NIELSEN ApS

CVR 88807812 · Stege

FN HOLDING A/S

CVR 88730917 · Svinninge · 1 ansatte

Andre virksomheder i Hårlev

HÅRLEV BRUGSFORENING

CVR 59827715 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

HØJAGER BELYSNING A/S

CVR 74111416 · Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler

VOGNMAND JOHN JØRGENSEN HOLDING ApS

CVR 27524656 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JAN NIELSEN A/S

CVR 25470125 · Anlæg af ledningsnet til væsker

VOGNMAND JOHN JØRGENSEN ApS

CVR 27267513 · Vejgodstransport

HJ-Transport A/S

CVR 37877123 · Vejgodstransport

MPA Holding 2025 ApS

CVR 45734811 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MSL Holding 2025 ApS

CVR 45734803 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JS BYG ApS

CVR 45708284 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

JWLS ApS

CVR 45585123 · Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi

Se Strukturforsyningen ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hårlev

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Strukturforsyningen ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Strukturforsyningen ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Strukturforsyningen ApS i kontekst

Strukturforsyningen ApS er en etableret aktør med 20 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Hårlev. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 29308020, stiftet i 2006. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Strukturforsyningen ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hårlev, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hårlev for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Strukturforsyningen ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Strukturforsyningen ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.