Visitkort: Sune Patrick Sutton ApS, CVR 43331280, Ikke-finansielle holdingselskaber, Hundested, NORMAL
Visitkort for Sune Patrick Sutton ApS (CVR 43331280) - genereret af CVRcheck.dk

Sune Patrick Sutton ApS

CVR: 43331280 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Fuglevænget 5, 3390 Hundested

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Fuglevænget 5, 3390 Hundested
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-06-15 (4 år siden)
Kommune
HALSNÆS
Region
Region Hovedstaden

Om Sune Patrick Sutton ApS

Sune Patrick Sutton ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43331280 beliggende på Fuglevænget 5 i 3390 Hundested (HALSNÆS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Sune Patrick Sutton ApS blev stiftet den 2022-06-15 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Sune Patrick Sutton ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
38
Stabilitets-Score
Svag
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Sune Patrick Sutton ApS

Sune Patrick Sutton ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 38/100 (svag), med en egenkapital på 18.155 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Sune Patrick Sutton ApS

I Hundested finder man Sune Patrick Sutton ApS - en virksomhed med speciale inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Med blot 3 års levetid er Sune Patrick Sutton ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering. Dette kan føre til suboptimale beslutninger, der påvirker koncernens samlede performance og omdømme. Med base i Hundested og en historie på 3 år, har Sune Patrick Sutton ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Sune Patrick Sutton ApSs størrelse som en virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Hundested

Det er desuden værd at bemærke, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er Hundested karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Risikovurdering

Med kun 3 år på bagen er Sune Patrick Sutton ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-6.439 kr.
Egenkapital
18.155 kr.
Aktiver
423.467 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028336930Sune Patrick Sutton ApSFuglevænget 5, 3390, HundestedIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Sune Patrick Sutton ApS

Hvad laver Sune Patrick Sutton ApS?
Sune Patrick Sutton ApS driver virksomhed inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Hundested.
Hvor gammel er Sune Patrick Sutton ApS?
Virksomheden har eksisteret i 3 år siden den blev registreret.
Hvad er Sune Patrick Sutton ApSs seneste regnskab?
Sune Patrick Sutton ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Sune Patrick Sutton ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Sune Patrick Sutton ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvor mange ansatte har Sune Patrick Sutton ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Sune Patrick Sutton ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvilke typer virksomheder ejer Sune Patrick Sutton ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Sune Patrick Sutton ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Sune Patrick Sutton ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Er Sune Patrick Sutton ApS aktivt?
Ja, Sune Patrick Sutton ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Sune Patrick Sutton ApS?
Sune Patrick Sutton ApS har CVR-nummer 43331280 og er registreret i Hundested. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Sune Patrick Sutton ApS?
Sune Patrick Sutton ejer Sune Patrick Sutton ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

HAMMER ApS

CVR 70934515 · Fredensborg

THP ApS

CVR 70758318 · Egå

CRONOR HOLDING ApS

CVR 70744317 · Taastrup · 1 ansatte

PVM SPORT ApS

CVR 70722712 · Nykøbing F

Andre virksomheder i Hundested

ADM Denmark A/S

CVR 11169732 · Fremstilling af andre fødevarer i.a.n.

Surfcenter ApS

CVR 39213192 · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr

HALSNÆS BRYGHUS A/S

CVR 30505948 · Fremstilling af øl

MENY Hundested I/S

CVR 37547786 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

A. HENRIKSEN SHIPPING A/S

CVR 28316658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

HUNDESTED PROPELLER A/S

CVR 67559010 · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.

Andresen Holding af 29. maj 2015 ApS

CVR 36974370 · Anden finansiel formidling i.a.n.

CEC Film ApS

CVR 36929480 · Produktion af film, videoer og TV-programmer

Miami ark ApS

CVR 36896809 · Arkitektaktiviteter

TGB Holding ApS

CVR 36891009 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Sune Patrick Sutton ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hundested

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Sune Patrick Sutton ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Sune Patrick Sutton ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Sune Patrick Sutton ApS i kontekst

Sune Patrick Sutton ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Hundested. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43331280, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Sune Patrick Sutton ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hundested, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hundested for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Sune Patrick Sutton ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Sune Patrick Sutton ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.