Visitkort: Svane vinduespudsning ApS, CVR 44192748, Vinduespolering, København S, NORMAL
Visitkort for Svane vinduespudsning ApS (CVR 44192748) - genereret af CVRcheck.dk

Svane vinduespudsning ApS

CVR: 44192748 NORMAL

Anpartsselskab · Vinduespolering · Telemarksgade 35, 2300 København S

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Vinduespolering
Adresse
Telemarksgade 35, 2300 København S
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-07-18 (3 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Svane vinduespudsning ApS

Svane vinduespudsning ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44192748 beliggende på Telemarksgade 35 i 2300 København S (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Vinduespolering" (branchekode 812210). Svane vinduespudsning ApS blev stiftet den 2023-07-18 og har dermed eksisteret i over 3 år. I regnskabsåret 2024 omsatte Svane vinduespudsning ApS for 95.021 kr. med et resultat på 7.778 kr.. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Svane vinduespudsning ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
33
Stabilitets-Score
Svag
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Svane vinduespudsning ApS

Svane vinduespudsning ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 33/100 (svag), med en egenkapital på -40.030 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Svane vinduespudsning ApS

Med registrering i København S repræsenterer Svane vinduespudsning ApS Vinduespolering-branchen som en virksomhed. Med blot 2 års levetid er Svane vinduespudsning ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Digitalisering af booking- og kommunikationsprocesser repræsenterer en væsentlig mulighed for Svane vinduespudsning ApS i København S til at optimere driften og forbedre kundeoplevelsen, især for den yngre generation af kunder.

Konkurrenceposition

Derudover Virksomheder i branchen tilbyder primært professionel vinduespolering af alle typer vinduer og glaspartier. Dette inkluderer indvendig og udvendig polering, ofte med brug af rentvandsanlæg (osmosevand Som en virksomhed har Svane vinduespudsning ApS sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Erhvervsmiljø i København S

Yderligere Vinduespoleringsbranchen (branchekode 812210) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i professionel rengøring af vinduer og glasoverflader for både private og erhvervskunder. Kernen i aktiviteten er at levere en fejlfri og stribefri finish, hvilket ofte kræver specialudstyr, teknikker og viden om forskellige glas- og rammematerialer. Værdikæden strækker sig fra indkøb af rengøringsmidler, ud Branchen Vinduespolering er en integreret del af den danske økonomi. Konkurrencesituationen i branchen er præget af fragmentering med et stort antal små og mellemstore aktører, men også en tendens til konsolidering blandt de større spillere. Markedsstørrelsen er stabil med en moderat vækstrate drevet af befolkningstilvækst, urbanisering og en stigende efterspørgsel efter professionelle services. Entry barriers er relativt lave med hensyn til startkapital for grundlæggende udstyr, men kræver specifikke færdigheder, en god forsikring og et solidt omdømme at bygge o

Risikovurdering

Med kun 2 år på bagen er Svane vinduespudsning ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
95.021 kr.
Resultat
7.778 kr.
Egenkapital
-40.030 kr.
Aktiver
4.241 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029492553Svane vinduespudsning ApSTelemarksgade 35, 2300, København SVinduespolering

Ofte stillede spørgsmål om Svane vinduespudsning ApS

Kan jeg få en fast aftale om vinduespolering med Svane vinduespudsning ApS i København S?
Ja, mange vinduespoleringsvirksomheder, herunder Svane vinduespudsning ApS, tilbyder faste abonnementsordninger, hvor vinduerne pudses med en aftalt frekvens (f.eks. hver måned, kvartal eller halvår). Dette sikrer en vedvarende ren facade og ofte en mere fordelagtig pris.
Hvad laver Svane vinduespudsning ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Svane vinduespudsning ApS sig med Vinduespolering fra København S.
Er Svane vinduespudsning ApS en aktiv virksomhed?
Svane vinduespudsning ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan sikrer Svane vinduespudsning ApS i København S kvaliteten af deres vinduespolering?
Kvaliteten sikres gennem brug af professionelt udstyr, herunder rentvandsanlæg, og ved at ansætte erfarne og veluddannede vinduespudsere. Mange virksomheder i branchen, herunder Svane vinduespudsning ApS, har et stærkt fokus på kundetilfredshed og efterlever branchestandarder for et stribetfrit resultat.
Hvor mange ansatte har Svane vinduespudsning ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Svane vinduespudsning ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvilken branche tilhører Svane vinduespudsning ApS?
Ifølge CVR er Svane vinduespudsning ApS klassificeret under "Vinduespolering" (812210).
Hvor holder Svane vinduespudsning ApS til?
Svane vinduespudsning ApS har sit domicil i København S, med adressen Telemarksgade 35.
Hvad er Svane vinduespudsning ApSs seneste regnskab?
Svane vinduespudsning ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er Svane vinduespudsning ApS aktivt?
Ja, Svane vinduespudsning ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Svane vinduespudsning ApS?
Svane vinduespudsning ApS har CVR-nummer 44192748 og er registreret i København S. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Svane vinduespudsning ApS?
Zeinab Jamal Awada ejer Svane vinduespudsning ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Vinduespolering

MV POLERING A/S

CVR 20947799 · Køge · 76 ansatte

NORDISK POLERING ApS

CVR 87625915 · Præstø · 53 ansatte

EVR A/S

CVR 15241209 · Esbjerg · 51 ansatte

HH Totalrengøring ApS

CVR 37741884 · Thisted · 35 ansatte

Vinduespudser Gruppen A/S

CVR 34225575 · Løgstør · 35 ansatte

MTM SERVICE A/S

CVR 36504552 · Næstved · 35 ansatte

Andre virksomheder i København S

FLC Tunnel Group South I/S

CVR 37669792 · Anlæg af broer og tunneller

A.S. SCAN HOLDING A/S

CVR 33036175 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ELGIGANTEN A/S

CVR 17237977 · Detailhandel med elektriske husholdningsapparater

Q8 DANMARK A/S

CVR 61082913 · Detailhandel med motorbrændstoffer

AJ Vaccines A/S

CVR 37911143 · Fremstilling af farmaceutiske præparater

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · Finansielle holdingselskaber

BC Digital ApS

CVR 45824373 · Computerprogrammering

NMB Invest ApS

CVR 45823393 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Valodin Holding ApS

CVR 45822389 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Byg & Miljø Rådgivning ApS

CVR 45821307 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

Se Svane vinduespudsning ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København S

Se alle i branchen Vinduespolering

Kan du stole på Svane vinduespudsning ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Svane vinduespudsning ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Svane vinduespudsning ApS i kontekst

Svane vinduespudsning ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Vinduespolering, med hjemsted i København S. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44192748, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Svane vinduespudsning ApS opererer i branchen "Vinduespolering", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Vinduespolering for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København S, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København S for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Svane vinduespudsning ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Svane vinduespudsning ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.