Visitkort: Teknikkonsortiet KBH I/S, CVR 40205977, Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n., Aalborg, NORMAL
Visitkort for Teknikkonsortiet KBH I/S (CVR 40205977) - genereret af CVRcheck.dk

Teknikkonsortiet KBH I/S

CVR: 40205977 NORMAL

Interessentskab · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. · Porsvej 6, 9000 Aalborg

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Interessentskab
Branche
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.
Adresse
Porsvej 6, 9000 Aalborg
Stiftet
2019-01-24 (7 år siden)
Kommune
AALBORG
Region
Region Nordjylland

Om Teknikkonsortiet KBH I/S

Teknikkonsortiet KBH I/S er en interessentskab med CVR-nummer 40205977 beliggende på Porsvej 6 i 9000 Aalborg (AALBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n." (branchekode 439900). Teknikkonsortiet KBH I/S blev stiftet den 2019-01-24 og har dermed eksisteret i over 7 år. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Teknikkonsortiet KBH I/S

85
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Teknikkonsortiet KBH I/S

Teknikkonsortiet KBH I/S opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 240.299 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Teknikkonsortiet KBH I/S

Branchen Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. tæller Teknikkonsortiet KBH I/S blandt sine aktører i Aalborg-området. Med 7 års aktivitet er Teknikkonsortiet KBH I/S stadig i en opbygningsfase. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for Teknikkonsortiet KBH I/S. Vores ekspertise sikrer, at selv de mest krævende projekter udføres med præcision og effektivitet, hvilket afspejles i en årlig omsætning på ikke offentliggjort. Digitalisering og nye teknologier åbner døre for øget effektivitet og innovative serviceydelser.

Forretningsindsigt

Branchen 'Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.' (branchekode 439900) udgør et vitalt, men ofte overset, segment af den danske bygge- og anlægssektor. Den omfatter en bred vifte af specialiserede tjenester, der ikke falder ind under mere specifikke branchekoder, men som er uundværlige for byggeprojekters succes og integritet. Kerneaktiviteterne spænder fra specialiseret funderingsarbejde, jordprøver og geotekniske undersøgelser til borearbejde, gulvbelægning med specialmaterialer, facade- En typisk virksomhed i branchen er ofte organiseret med en flad hierarkisk struktur, hvor ejeren eller ledelsen er tæt involveret i den daglige drift og projektledelse. Medarbejderprofilen er kendetegnet ved høj faglig ekspertise, ofte med specialuddannelser inden for relevante tekniske discipliner, I tillæg hertil De typiske kunder i denne branche er primært B2B, men med et betydeligt segment af B2C for visse specialydelser. Blandt B2B-kunderne finder man store og små entreprenørvirksomheder, bygherrer (private og offentlige), ejendomsudviklere, arkitektfirmaer og ingeniørvirksomheder. Disse kunder efterspørg Herudover Virksomheder i denne branche tilbyder en bred vifte af specialiserede ydelser og produkter. Produktsortimentet omfatter typisk geotekniske undersøgelser, funderingsarbejde (inkl. pælefundering, mikropæle og understøtning), borearbejde til forskellige formål (f.eks. brønde, jordvarme, prøveboringer),

Risikovurdering

Virksomheden er relativt ung med 7 år, men har fundet fodfæste. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-14.465 kr.
Egenkapital
240.299 kr.
Aktiver
251.299 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024345161Teknikkonsortiet KBH I/SPorsvej 6, 9000, AalborgAndre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Teknikkonsortiet KBH I/S

Hvilke fordele er der ved at vælge Teknikkonsortiet KBH I/S til specialiserede byggeopgaver i Aalborg?
Ved at vælge Teknikkonsortiet KBH I/S får kunderne adgang til dybdegående ekspertise, innovative løsninger, høj kvalitet, pålidelighed og en partner, der forstår at navigere i komplekse byggeprojekter effektivt og sikkert.
Hvilken branche tilhører Teknikkonsortiet KBH I/S?
Ifølge CVR er Teknikkonsortiet KBH I/S klassificeret under "Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n." (439900).
Hvad laver Teknikkonsortiet KBH I/S?
Som Interessentskab beskæftiger Teknikkonsortiet KBH I/S sig med Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. fra Aalborg.
Hvad er Teknikkonsortiet KBH I/Ss seneste regnskab?
Teknikkonsortiet KBH I/S har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke specialiserede byggeaktiviteter udfører Teknikkonsortiet KBH I/S i Aalborg typisk?
Teknikkonsortiet KBH I/S specialiserer sig i en bred vifte af ydelser inden for 'Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.', herunder funderingsarbejde, geotekniske undersøgelser, specialgulve, fugtsikring og avancerede renoveringsopgaver, der kræver særlig ekspertise og udstyr.
Hvor holder Teknikkonsortiet KBH I/S til?
Teknikkonsortiet KBH I/S har adresse på Porsvej 6, 9000 Aalborg.
Er Teknikkonsortiet KBH I/S aktivt?
Ja, Teknikkonsortiet KBH I/S er en aktiv interessentskab registreret hos CVR siden 2019.
Hvad er CVR-nummeret for Teknikkonsortiet KBH I/S?
Teknikkonsortiet KBH I/S har CVR-nummer 40205977 og er registreret i Aalborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Teknikkonsortiet KBH I/S?
Ejerstrukturen for Teknikkonsortiet KBH I/S er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.

HSHANSEN A/S

CVR 73492114 · Silkeborg · 172 ansatte

KIBO SIKRING A/S

CVR 67382110 · Kibæk · 132 ansatte

JERSLEV STILLADSSERVICE A/S

CVR 26060109 · Jerslev Sjælland · 130 ansatte

PERSOLIT STILLADSFIRMA A/S

CVR 34585369 · Munkebo · 90 ansatte

Minaltan A/S

CVR 29813825 · Frederiksberg · 85 ansatte

Harco Heavy Lifting A/S

CVR 41034149 · Esbjerg Ø · 73 ansatte

Heldgaard ApS

CVR 30176146 · Brenderup Fyn · 1 ansatte

Kim Feldborg Invest ApS

CVR 30081021 · Stenlille

POLAR SERVICE ApS

CVR 30074580 · Ringsted

SØREN VAHLUN FEDDERSEN HOLDING ApS

CVR 29972877 · Give

Andre virksomheder i Aalborg

Det Nordjyske Mediehus A/S

CVR 18096641 · Udgivelse af aviser og dagblade

CBRE Teknisk Servicepartner A/S

CVR 31165563 · El-installation

Galaxy Midco ApS

CVR 42232254 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Trackunit America ApS

CVR 35848843 · Computerprogrammering

Galaxy Holdco ApS

CVR 42379859 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JAD HOLDING AALBORG ApS

CVR 33247168 · Ikke-finansielle holdingselskaber

AlfKon Holding ApS

CVR 44198622 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Brovej Holding ApS

CVR 44197170 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Aalborg Rengøringsservice ApS

CVR 44192977 · Almindelig rengøring i bygninger

Teamtravel ApS

CVR 44192616 · Rejsearrangørers aktiviteter

Se Teknikkonsortiet KBH I/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aalborg

Se alle i branchen Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.

Kan du stole på Teknikkonsortiet KBH I/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Teknikkonsortiet KBH I/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Teknikkonsortiet KBH I/S i kontekst

Teknikkonsortiet KBH I/S er en aktiv virksomhed med 7 års markedshistorik inden for branchen Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n., med hjemsted i Aalborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40205977, stiftet i 2019. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Teknikkonsortiet KBH I/S opererer i branchen "Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aalborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aalborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Teknikkonsortiet KBH I/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Teknikkonsortiet KBH I/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.