Visitkort: THOMAS THORUP LAW ADV.APS, CVR 34608792, Juridiske aktiviteter, København K, NORMAL
Visitkort for THOMAS THORUP LAW ADV.APS (CVR 34608792) - genereret af CVRcheck.dk

THOMAS THORUP LAW ADV.APS

CVR: 34608792 NORMAL

Anpartsselskab · Juridiske aktiviteter · Landemærket 3, 1119 København K · 3 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Juridiske aktiviteter
Adresse
Landemærket 3, 1119 København K
Ansatte
3 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2012-07-01 (14 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om THOMAS THORUP LAW ADV.APS

THOMAS THORUP LAW ADV.APS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34608792 beliggende på Landemærket 3 i 1119 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Juridiske aktiviteter" (branchekode 691000). THOMAS THORUP LAW ADV.APS blev stiftet den 2012-07-01 og har dermed eksisteret i over 14 år. Med 3 ansatte klassificeres THOMAS THORUP LAW ADV.APS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for THOMAS THORUP LAW ADV.APS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af THOMAS THORUP LAW ADV.APS

THOMAS THORUP LAW ADV.APS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.274.249 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af THOMAS THORUP LAW ADV.APS

THOMAS THORUP LAW ADV.APS er blandt de virksomheder i København K, der er aktiv inden for Juridiske aktiviteter. Siden stiftelsen for 13 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. 3 medarbejdere danner grundlaget for THOMAS THORUP LAW ADV.APSs daglige operationer. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for THOMAS THORUP LAW ADV.APS. Den juridiske branche står over for udfordringer som øget digitalisering og et konstant pres på at levere effektive og omkostningseffektive løsninger.

Konkurrenceposition

Endvidere Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af juridiske ydelser, der kan kategoriseres som rådgivning, sagsbehandling og repræsentation. Dette inkluderer udarbejdelse af kontrakter og juridisk Som en mikrovirksomhed har THOMAS THORUP LAW ADV.APS sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
888.441 kr.
Egenkapital
1.274.249 kr.
Aktiver
1.979.499 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1017778052THOMAS THORUP LAW ADV.APSLandemærket 3, 1119, København KJuridiske aktiviteter

Ofte stillede spørgsmål om THOMAS THORUP LAW ADV.APS

Hvor gammel er THOMAS THORUP LAW ADV.APS?
Med 13 års levetid har THOMAS THORUP LAW ADV.APS opereret siden 2012-07-01.
Hvad er THOMAS THORUP LAW ADV.APSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for THOMAS THORUP LAW ADV.APS.
Hvor holder THOMAS THORUP LAW ADV.APS til?
THOMAS THORUP LAW ADV.APS har adresse på Landemærket 3, 1119 København K.
Hvordan sikrer THOMAS THORUP LAW ADV.APS i København K kvaliteten af sin juridiske rådgivning?
THOMAS THORUP LAW ADV.APS i København K sikrer kvaliteten af sin juridiske rådgivning gennem et stærkt fokus på faglig ekspertise, kontinuerlig efteruddannelse af medarbejderne, intern kvalitetskontrol, overholdelse af etiske retningslinjer, og en forpligtelse til at holde sig ajour med den seneste lovgivning og retspraksis. Klientfeedback og intern vidensdeling er også vigtige elementer.
Hvad laver THOMAS THORUP LAW ADV.APS?
Som Anpartsselskab beskæftiger THOMAS THORUP LAW ADV.APS sig med Juridiske aktiviteter fra København K.
Hvad er prisstrukturen for juridiske ydelser hos THOMAS THORUP LAW ADV.APS i København K?
Prisstrukturen hos THOMAS THORUP LAW ADV.APS i København K kan variere. Mange virksomheder arbejder på timebasis, men faste priser for specifikke opgaver eller abonnementsordninger bliver også mere almindelige. Gennemsigtighed omkring omkostninger er afgørende, og et indledende estimat eller fast pris vil typisk blive aftalt med klienten inden sagsbehandlingen påbegyndes.
Er THOMAS THORUP LAW ADV.APS en aktiv virksomhed?
THOMAS THORUP LAW ADV.APS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor mange ansatte har THOMAS THORUP LAW ADV.APS?
Ifølge CVR-registeret har THOMAS THORUP LAW ADV.APS 3 registrerede medarbejdere.
Er THOMAS THORUP LAW ADV.APS aktivt?
Ja, THOMAS THORUP LAW ADV.APS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for THOMAS THORUP LAW ADV.APS?
THOMAS THORUP LAW ADV.APS har CVR-nummer 34608792 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer THOMAS THORUP LAW ADV.APS?
Ejerstrukturen for THOMAS THORUP LAW ADV.APS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Juridiske aktiviteter

Kromann Reumert Advokatpartnerselskab

CVR 46038150 · København Ø · 495 ansatte

Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab

CVR 38052497 · København V · 408 ansatte

PLESNER Advokatpartnerselskab

CVR 38477935 · København Ø · 396 ansatte

Bruun & Hjejle Advokatpartnerselskab

CVR 37975192 · København K · 235 ansatte

HortenDahl I Advokatpartnerselskab

CVR 37310085 · Hellerup · 162 ansatte

ACCURA ADVOKATPARTNERSELSKAB

CVR 33039018 · Nordhavn · 154 ansatte

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Property Planner ApS

CVR 45907899 · Computerprogrammering

Bang-Nørgaard Holding ApS

CVR 45907759 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Juliane & Datter Invest ApS

CVR 45907422 · Investering for egen regning

BAC I K/S

CVR 45907295 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Se THOMAS THORUP LAW ADV.APS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Juridiske aktiviteter

Kan du stole på THOMAS THORUP LAW ADV.APS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med THOMAS THORUP LAW ADV.APS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

THOMAS THORUP LAW ADV.APS i kontekst

THOMAS THORUP LAW ADV.APS er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Juridiske aktiviteter, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34608792, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

THOMAS THORUP LAW ADV.APS opererer i branchen "Juridiske aktiviteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Juridiske aktiviteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for THOMAS THORUP LAW ADV.APS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret THOMAS THORUP LAW ADV.APS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.