Visitkort: ULVEBAKKEN ApS, CVR 34601674, Avl af andre dyr, Aabybro, NORMAL
Visitkort for ULVEBAKKEN ApS (CVR 34601674) - genereret af CVRcheck.dk

ULVEBAKKEN ApS

CVR: 34601674 NORMAL

Anpartsselskab · Avl af andre dyr · Nørredigevej 164, 9440 Aabybro · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Avl af andre dyr
Adresse
Nørredigevej 164, 9440 Aabybro
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
90.000 DKK
Stiftet
2012-06-26 (14 år siden)
Kommune
JAMMERBUGT
Region
Region Nordjylland

Om ULVEBAKKEN ApS

ULVEBAKKEN ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34601674 beliggende på Nørredigevej 164 i 9440 Aabybro (JAMMERBUGT Kommune). Virksomheden opererer inden for "Avl af andre dyr" (branchekode 014800). ULVEBAKKEN ApS blev stiftet den 2012-06-26 og har dermed eksisteret i over 14 år. Med 1 ansatte klassificeres ULVEBAKKEN ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 90.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for ULVEBAKKEN ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af ULVEBAKKEN ApS

ULVEBAKKEN ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 33.931.493 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af ULVEBAKKEN ApS

Som registreret Anpartsselskab i Aabybro er ULVEBAKKEN ApS en aktør inden for Avl af andre dyr. Virksomheden blev grundlagt for 13 år siden og har opnået en etableret position. Ifølge CVR-registeret beskæftiger ULVEBAKKEN ApS 1 medarbejdere. For ULVEBAKKEN ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Den personlige service og dybe faglige viden, som ULVEBAKKEN ApS i Aabybro tilbyder, er afgørende for kundeloyalitet. En af de potentielle risici for ULVEBAKKEN ApS og branchen som helhed er de skiftende regulatoriske krav og offentlige holdninger til dyrehold.

Erhvervsmiljø i Aabybro

Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en blanding af konsolidering og fragmentering. Dele af branchen, som f.eks. pelsdyravl, har historisk set været præget af store, specialiserede farme, mens andre segmenter som biavl er mere fragmenterede med mange små aktører. Markedsstørrelsen varierer stærkt per undersegment. Generelt er vækstraten moderat, men der er nicheområder med potentiale for høj vækst, især inden for bæredygtige alternativer og specialprodukter. Entry barriers kan væ ULVEBAKKEN ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Herudover Branchen 'Avl af andre dyr' (branchekode 014800) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i opdræt og avl af en bred vifte af dyr, der ikke falder ind under traditionelle husdyrbrancher som svin, kvæg eller fjerkræ. Dette inkluderer typisk pelsdyr som mink og chinchillaer, men også en række mindre specialiserede avlsaktiviteter såsom biavl, opdræt af snegle, insekter til foder eller forskning,

Operationelle signaler

Med 1 registrerede medarbejdere tyder det på aktiv drift. ULVEBAKKEN ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
1.411.907 kr.
Egenkapital
33.931.493 kr.
Aktiver
38.719.553 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1017761001ULVEBAKKEN ApSNørredigevej 164, 9440, AabybroAvl af andre dyr

Ofte stillede spørgsmål om ULVEBAKKEN ApS

Hvad er ULVEBAKKEN ApSs seneste regnskab?
ULVEBAKKEN ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor mange ansatte har ULVEBAKKEN ApS?
Virksomheden har 1 ansatte, hvilket gør den til en enkeltmandsvirksomhed.
Hvilke primære aktiviteter udfører ULVEBAKKEN ApS i Aabybro inden for 'Avl af andre dyr'?
ULVEBAKKEN ApS i Aabybro specialiserer sig i avl og opdræt af specifikke dyrearter, der ikke traditionelt falder under standard husdyrproduktion. Dette omfatter typisk pelsdyr, biavl eller specialiseret opdræt af insekter/selskabsdyr. Virksomhedens kernefokus er at sikre optimal dyrevelfærd og produktion af høj kvalitet.
Hvilken branche tilhører ULVEBAKKEN ApS?
ULVEBAKKEN ApS er registreret under branchen "Avl af andre dyr" med branchekode 014800.
Hvad laver ULVEBAKKEN ApS?
ULVEBAKKEN ApS er registreret inden for branchen "Avl af andre dyr" med branchekode 014800. Virksomheden er hjemmehørende i Aabybro og er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er ULVEBAKKEN ApS i Aabybro's tilgang til dyrevelfærd?
ULVEBAKKEN ApS i Aabybro prioriterer dyrevelfærd højt gennem omhyggelig pleje, optimale levevilkår og etiske avlsprogrammer. Virksomheden følger gældende lovgivning og best practices for at sikre dyrenes trivsel og sundhed.
Hvor holder ULVEBAKKEN ApS til?
ULVEBAKKEN ApS har adresse på Nørredigevej 164, 9440 Aabybro.
Er ULVEBAKKEN ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er ULVEBAKKEN ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er ULVEBAKKEN ApS aktivt?
Ja, ULVEBAKKEN ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for ULVEBAKKEN ApS?
ULVEBAKKEN ApS har CVR-nummer 34601674 og er registreret i Aabybro. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer ULVEBAKKEN ApS?
L&AJ HOLDING GJØL ApS ejer ULVEBAKKEN ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Avl af andre dyr

Klaus og Kent Hermansen A/S

CVR 26474582 · Uldum · 29 ansatte

RAMME MINK A/S

CVR 20929944 · Thyholm · 15 ansatte

KOLLUND MINKFARM A/S

CVR 15392479 · Hedensted · 14 ansatte

VELVET MINK 20-15 ApS

CVR 32649963 · Blåvand · 11 ansatte

Stenagergaard Mink ApS

CVR 38267175 · Løsning · 11 ansatte

EWH BIOPRODUCTION ApS

CVR 29933901 · Tappernøje · 10 ansatte

Andre virksomheder i Aabybro

ApS STAKE NR. 1851

CVR 35210571 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Roed Invest 1 ApS

CVR 37168467 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Donau Agro Invest P/S

CVR 43375970 · Investering for egen regning

Resolut - Helt Rent ApS

CVR 44009846 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

BLAHOVA ApS

CVR 29204985 · Investering for egen regning

EVAPCO Europe A/S

CVR 15911972 · Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se ULVEBAKKEN ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aabybro

Se alle i branchen Avl af andre dyr

Kan du stole på ULVEBAKKEN ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med ULVEBAKKEN ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

ULVEBAKKEN ApS i kontekst

ULVEBAKKEN ApS er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Avl af andre dyr, med hjemsted i Aabybro. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34601674, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

ULVEBAKKEN ApS opererer i branchen "Avl af andre dyr", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Avl af andre dyr for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aabybro, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aabybro for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for ULVEBAKKEN ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret ULVEBAKKEN ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.