Visitkort: Videbæk Murerforretning ApS, CVR 42722855, Murerarbejde, Videbæk, NORMAL
Visitkort for Videbæk Murerforretning ApS (CVR 42722855) - genereret af CVRcheck.dk

Videbæk Murerforretning ApS

CVR: 42722855 NORMAL

Anpartsselskab · Murerarbejde · Håndværkervej 2, 6920 Videbæk · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Murerarbejde
Adresse
Håndværkervej 2, 6920 Videbæk
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2021-10-01 (5 år siden)
Kommune
RINGKØBING-SKJERN
Region
Region Midtjylland

E-mail: videbaekmurer@gmail.com

Telefon: 30604570

Om Videbæk Murerforretning ApS

Videbæk Murerforretning ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 42722855 beliggende på Håndværkervej 2 i 6920 Videbæk (RINGKØBING-SKJERN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Murerarbejde" (branchekode 439100). Videbæk Murerforretning ApS blev stiftet den 2021-10-01 og har dermed eksisteret i over 5 år. Med 1 ansatte klassificeres Videbæk Murerforretning ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Videbæk Murerforretning ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Videbæk Murerforretning ApS

Videbæk Murerforretning ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 204.087 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Videbæk Murerforretning ApS

Erhvervsvirksomheden Videbæk Murerforretning ApS holder til i Videbæk, hvor den har aktiviteter inden for Murerarbejde. De 4 år i markedet giver Videbæk Murerforretning ApS en voksende erfaringsbase. Videbæk Murerforretning ApS har ansat et team på 1 medarbejdere til at drive forretningen. Årets resultat på 9.169 kr. tegner et sund billede af virksomheden. Den positive egenkapital på 204.087 kr. bekræfter finansiel styrke. For private kunder i Videbæk tilbyder Videbæk Murerforretning ApS en tryg og transparent proces, fra den første konsultation til det færdige murerarbejde, hvilket skaber stor kundetilfredshed og gentagne opgaver. Virksomhedens imponerende omsætning på ikke offentliggjort vidner om en stærk markedsposition og en stabil vækststrategi i branchen. Dette er et kritisk punkt for fortsat vækst og kapacitet i de kommende år.

Konkurrenceposition

Yderligere Virksomheder i murerbranchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser og produkter. De primære ydelser omfatter nybyggeri af murværk, herunder fundamenter, ydermure og indervægge. Renovering er en stor d Videbæk Murerforretning ApS udfylder rollen som en enkeltmandsvirksomhed i et konkurrencepræget marked.

Erhvervsmiljø i Videbæk

Videbæk Murerforretning ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Derudover Branchen for murerarbejde (branchekode 439100) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i opførelse, reparation og vedligeholdelse af murværk i bygninger og anlæg. Dette inkluderer alt fra fundamenter, ydermure, indervægge, skorstene til facaderenovering og flisearbejde. Kerneaktiviteterne strækker sig fra traditionelt murerhåndværk med tegl, lecablokke og natursten til mere moderne teknikker Konkurrencesituationen i murerbranchen er præget af fragmentering, med et stort antal små og mellemstore virksomheder, samt en række selvstændige håndværkere. Den samlede markedsstørrelse er betydelig, som en integreret del af den bredere bygge- og anlægssektor, men vækstraten kan svinge med konjunkturerne. Konsolidering er ikke udbredt, selvom større projekter ofte kræver samarbejde mellem flere aktører. Entry barriers er moderate, primært bestående af krav til faglig uddannelse (svendebrev), s

Risikovurdering

De 4 år giver Videbæk Murerforretning ApS en moderat erfaringsbase. Soliditetsgraden er 76.7%, hvilket er acceptabelt. Det positive resultat bidrager til en lavere risikoprofil.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
9.169 kr.
Egenkapital
204.087 kr.
Aktiver
266.003 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027588162Videbæk Murerforretning ApSHåndværkervej 2, 6920, VidebækMurerarbejde

Ofte stillede spørgsmål om Videbæk Murerforretning ApS

Hvilken branche tilhører Videbæk Murerforretning ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Murerarbejde" (kode: 439100).
Hvor holder Videbæk Murerforretning ApS til?
Videbæk Murerforretning ApS har sit domicil i Videbæk, med adressen Håndværkervej 2.
Hvad er Videbæk Murerforretning ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Videbæk Murerforretning ApS er 42722855, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor mange ansatte har Videbæk Murerforretning ApS?
Virksomheden har 1 ansatte, hvilket gør den til en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad skal jeg overveje, når jeg vælger en murer som Videbæk Murerforretning ApS i Videbæk til mit projekt?
Når du vælger en murer som Videbæk Murerforretning ApS i Videbæk, er det vigtigt at overveje deres erfaring med lignende projekter, referencer fra tidligere kunder, faglige certifikater, samt deres evne til at levere et detaljeret tilbud og overholde aftalte tidsplaner og budgetter. God kommunikation er også afgørende.
Hvorfor er omfugning af murværk vigtigt, og kan Videbæk Murerforretning ApS i Videbæk hjælpe med det?
Omfugning af murværk er afgørende for bygningens holdbarhed og æstetik, da det beskytter mod fugtindtrængning og frostskader. Videbæk Murerforretning ApS i Videbæk har stor erfaring med professionel omfugning, der forlænger murværkets levetid og forbedrer bygningens udseende.
Hvad laver Videbæk Murerforretning ApS?
Videbæk Murerforretning ApS er engageret inden for Murerarbejde (branchekode 439100) fra sin base i Videbæk.
Hvor gammel er Videbæk Murerforretning ApS?
Med 4 års levetid har Videbæk Murerforretning ApS opereret siden 2021-10-01.
Er Videbæk Murerforretning ApS aktivt?
Ja, Videbæk Murerforretning ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2021.
Hvad er CVR-nummeret for Videbæk Murerforretning ApS?
Videbæk Murerforretning ApS har CVR-nummer 42722855 og er registreret i Videbæk. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Videbæk Murerforretning ApS?
Ejerstrukturen for Videbæk Murerforretning ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Murerarbejde

HMC Byg & Anlæg A/S

CVR 41456493 · Løgstør · 254 ansatte

ØENS MURERFIRMA A/S

CVR 18814633 · København S · 176 ansatte

HMC Byg & Anlæg driftsmateriel H&M A/S

CVR 13972486 · Løgstør · 138 ansatte

BANG NIELSEN ApS

CVR 25090012 · Jægerspris · 124 ansatte

MURERFIRMAET AXEL POULSEN A/S

CVR 74995217 · Vejen · 116 ansatte

HANSEN & ANDERSEN. NÆSTVED A/S

CVR 16930008 · Næstved · 95 ansatte

AA Byggeteknik ApS

CVR 40324844 · Ringsted · 2 ansatte

Murermester El-Abd ApS

CVR 40319565 · Slagelse · 1 ansatte

Ks byg & design ApS

CVR 40285555 · Aalborg · 1 ansatte

Murerfirmaet MF ApS

CVR 40278907 · Aarhus V · 4 ansatte

Andre virksomheder i Videbæk

ABC LAVPRIS, VIDEBÆK ApS

CVR 15961538 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

VESTJYLLAND FORSIKRING GS.

CVR 58799114 · Anden forsikring

AE AF 2015 HOLDING ApS

CVR 36498102 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JYLLANDS PARK ZOO ApS

CVR 26670950 · Drift af botaniske og zoologiske haver

VESLA A/S

CVR 20654333 · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning

VIDEBÆK OG OMEGNS BRUGSFORENING

CVR 41614315 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Videbæk Murerforretning ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Videbæk

Se alle i branchen Murerarbejde

Kan du stole på Videbæk Murerforretning ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Videbæk Murerforretning ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Videbæk Murerforretning ApS i kontekst

Videbæk Murerforretning ApS er en aktiv virksomhed med 5 års markedshistorik inden for branchen Murerarbejde, med hjemsted i Videbæk. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 42722855, stiftet i 2021. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Videbæk Murerforretning ApS opererer i branchen "Murerarbejde", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Murerarbejde for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Videbæk, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Videbæk for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Videbæk Murerforretning ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Videbæk Murerforretning ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.